.
.
.

اعتراض به پوشش اجباری؛ بازداشت و سرکوب زنان معترض در کابل

زنان در شهر مزارشریف به حجاب اجباری اعتراض کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شماری از زنان افغان که به اجباری‌شدن پوشاندن صورت زنان، در منطقه شهر نو کابل دست به اعتراض زده بودند توسط نیروهای طالبان سرکوب و برخی از آنها بازداشت شدند.

تعدادی از زنان، سه‌شنبه 20 ثور (اردیبهشت)، در واکنش به تصمیم اخیر طالبان مبنی بر پوشش اجباری، به خیابان‌ها آمده و با سردادن شعار «زنان را به اسارت نگیرید»، «پوشش ما هویت ماست» و «برقع حجاب ما نیست» به سیاست‌های طالبان اعتراض کردند.

زنان معترض، طالبان را به گروگان‌گیری زنان متهم کرده و ضمن سردادن شعار «بگذارید نفس بکشیم»، افزودند زنان نیمی از پیکر جامعه را تشکیل می‌دهند و باید به حقوق آنها احترام گذاشته شود.

گفته می‌شود نظامیان طالبان مانع ادامه اعتراض زنان و پوشش رسانه‌‌ای آن شده‌اند.

زنان معترض مدعی شده‌اند نیروهای طالبان آنها را سرکوب، پلاکاردهای دست داشته‌شان را «پاره» کرده‌ و ضمن تلاش برای متفرق کردن زنان، برخی از آنها را به مدت 2 ساعت مقابل دروازه ورودی وزارت امر به معروف «گروگان» گرفتند.

به گفته یکی از معترض طالبان قصد داشت زنان را به حوزه امنیتی انتقال دهند و از آنها اعتراف بگیرند اما معترضین مانع این اقدام شدند.

برخی خبرنگاران در کابل نوشته‌اند، نیروهای طالبان به آنها اجازه نداده است تظاهرات زنان را پوشش دهند و گفته می‌شود تعدادی از خبرنگاران توسط نیروهای طالبان بازداشت شده‌اند.

همزمان شماری از زنان در ولایت (استان) بلخ در شمال افغانستان نیز در واکنش به اجباری‌شدن حجاب دست به اعتراض زدند.

زنان معترض در بلخ انزجار خود را نسبت به دستور طالبان مبنی پوشش اجباری نشان داده و افزودند قبل از تسلط طالبان نیز آنها حجاب را رعایت می‌کردند و هیچ تغییری در آن به وجود نیامده است.

یکی از معترضین از طالبان خواست، بجای این که وقت خود را بر وضع محدودیت علیه زنان «ضایع» کند برای شهروندان زمینه کار را فراهم سازد تا آنها مجبور به فروش فرزندان خود نشوند.

این در حالی است که شماری از اعضای «جنبش زنان برای عدالت و آزادی» نیز دوشنبه 19 ثور (اردیبهشت)، در واکنش به تصمیم اخیر طالبان مبنی بر اجباری‌شدن‌ پوشش چهره زنان در مکان‌های عمومی «برقع»، در شهر کابل دست به اعتراض زدند.

آنها با برپایی اعتراض مدنی، حجاب اجباری را زن‌ستیزی خوانده شعار «نه به حجاب اجباری» سر دادند و این اقدام طالبان را دخالت به «شخصی‌ترین امور زنان» عنوان کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم