منع بازیگری زنان؛ محدودیت‌های تازه طالبان برای رسانه‌ها

خبرنگاران زن تلویزیون ملزم به رعایت «حجاب کامل اسلامی» بوده و مردان برای حضور در برنامه‌های مختلف تلویزیون باید پوشش «مناسبی» بر اساس استانداردهای طالبان به‌تن داشته باشند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان، در اطلاعیه‌ای پخش برنامه‌هایی که در آن‌ زنان حضور دارند را در شبکه‌های تلویزیونی افغانستان ممنوع اعلام شد.

وزارت امر به معروف طالبان در دستورالعمل هشت ماده‌ای جدیدی با عنوان «رهنمودهای دینی» که یک‌شنبه،‌ 21 نوامبر منتشر شد، نمایش درام‌هایی که بازیگران آن‌ها زن هستند را در شبکه‌های تلویزیونی افغانستان ممنوع کرد. همچنین خبرنگاران زن تلویزیون ملزم به رعایت «حجاب کامل اسلامی» بوده و مردان برای حضور در برنامه‌های مختلف تلویزیون باید پوشش «مناسبی» بر اساس استانداردهای طالبان به‌تن داشته باشند.

در ماده‌ دیگر این دستور آمده است، که «برنامه‌های تفریحی تلویزیون‌ها نباید به گونه‌ای تهیه شود که در آن به کسی تحقیر و اهانت شده باشد. در همین‌حال، پخش سریال‌هایی که در آن به شعایر دینی یا کرامت انسانی اهانت شده باشد، ممنوع است.»

بر اساس این دستور العمل پخش فیلم‌ها و سریال‌هایی که «خلاف شرعیت اسلامی عنوان شده» خصوصا پخش سریال‌هایی که در آن «نقش پیامبران و صحابه‌ پیامبر اسلام تمثیل شده باشد» را مطلقا حرام دانسته و آن را ممنوع اعلام کرده‌ است.

شایان ذکر است به دنبال روی کار آمدن طالبان در افغانستان قوانین سختگیرانه‌ و محدودکننده‌ای به‌ویژه علیه زنان وضع شده از این روی این زنان طی ماههای اخیر چندین بار گروه طالبان را به سرکوب زنان و اقلیت‌های قومی در افغانستان متهم کرده‌اند.

زنان معترض، یک‌شنبه، 14 نوامبر، در یک گردهمایی در شهر کابل گفته‌اند، طالبان به «عفو عمومی» پای‌بند نیست و در نقاط مختلف، اقلیت‌های قومی را سرکوب کرده و در برخی موارد به کوچ اجباری سوق داده است.

معترضان در اعلامیه‌ای گفته‌اند، پس از سقوط حکومت پیشین، زنان از حقوق اساسی خود محروم شده و اجازه کار و تحصیل ندارند.

معترضان از جامعه جهانی خواسته‌اند، حکومت «موقت» طالبان را به‌رسمیت نشناسند و در پیوند به وضعیت بد حقوق‌بشری به‌خصوص حقوق زنان و اقلیت‌ها سکوت اختیار نکند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید