متوقف شدن فعالیت‌ «کمیسیون حقوق بشر افغانستان» پس از تسلط طالبان

فعالیت این کمیسیون در حالی متوقف شده که گزارش‌ها از نقض حقوق بشر در افغانستان افزایش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

«کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان» اعلام کرده است فعالیت این نهاد پس از ورود طالبان به کابل متوقف شده و خواستار فراهم شدن زمینه‌ نظارت مستقل حقوق بشری در این کشور شده است.

این کمیسیون، روز گذشته شنبه، 18 سپتامبر (27 سنبله)، با نشر یک اعلامیه از «اشغال شدن» دفاتر خود توسط عناصر طالبان خبر داد و افزود طالبان از آنها مکان برای برگزاری نشست‌های خود استفاده می‌کند.

در این اعلامیه، کمیسیون نگرانی جدی خود را از محدود شدن فعالیت‌های حقوق بشری ابراز کرده و افزوده است طالبان در گذشته نیز نسبت به رعایت تعهدات حقوق بشری بی‌توجه بوده‌ است و اکنون بیم آن وجود دارد که استقلال فعالیت نهادهای حقوق بشری با خطر مواجه شود.

محروم شدن زنان شاغل از کار، محدود شدن فعالیت‌های فعالان حقوق زن و بازماندن دختران از تعلیم و تحصیل، نگرانی دیگری است که کمیسیون حقوق بشر افغانستان بیان کرده و آن را غیر قابل قبول خوانده است.

این کمیسیون همچنین از طالبان خواسته است به فعالیت‌های مستقل و کارمندان‌شان احترام بگذارد و بر اساس قوانین و تعهدات بین‌المللی، حقوق بشری شهروندان به‌خصوص حقوق زنان را رعایت کنند.

از سوی دیگر از معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان و شورای حقوق بشر این سازمان خواسته شده تا برنامه‌های مستقل را برای نظارت موارد نقض حقوق بشری در دست گیرند.

پیش‌تر فیلیپو گراندی، کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، در پایان سفر سه روزه خود به افغانستان، وضعیت حقوق بشر در این کشور را ناامیدکننده خوانده است.

دفتر معاونت سازمان ملل «یوناما» در افغانستان، 16 سپتامبر، اعلام کرده است وضعیت حقوق بشری نگران کننده است و خواهان کمک‌های بشردوستانه فوری برای بیجاشدگان (آواره‌های) جنگ در این کشور شده است.

گراندی، از جامعه بین‌المللی خواسته است به‌گونه‌ای فوری با افغانستان ارتباط برقرار کنند تا از بروز فاجعه بزرگتر که نه تنها کشورهای منطقه، بلکه جهان را متاثر خواهد ساخت جلوگیری کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم