کاخ سفید: خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در ماه مه دشوار خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، دوشنبه 5 آوریل 2021، در نشست خبری گفت، خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان تا اول ماه مه امسال به دلیل مسایل فنی دشوار خواهد بود.

به گزارش منابع خبری، جن ساکی اضافه کرد، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به مشورت خود با تیم شورای امنیت ملی، مشاوران، شرکا و متحدان خود در مورد خروج سربازان‌شان از افغانستان ادامه می‌دهد.

او اظهار کرد که جو بایدن در این زمینه درباره سیاست خارجی و سیاست ملی در حال تصمیم‌گیری است و در این مورد وقت می‌گذارد.

از سوی دیگر، جو بایدن به تاریخ 25 مارس 2021، در یک نشست خبری گفته بود، خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در اول مه امسال، خیلی دشوار است و بنا بر دلایل فنی این کار امکان‌پذیر نیست.

کشور آلمان نیز در ماه مارس امسال اعلام کرد، که زمان حضور نیروهایش را در افغانستان برای ده ماه دیگر تمدید کرده است.

با خروج از افغانستان احتمال تسلط طالبان وجود دارد

نهادهای اطلاعاتی آمریکا در ماه مارس امسال به دولت جو بایدن، هشدار دادند که اگر نیروهای آمریکایی پیش از توافق صلح و تقسیم قدرت میان حکومت افغانستان و گروه طالبان از این کشور خارج شوند، احتمال دارد که طالبان طی دو تا سه سال بخش‌های بیشتر از این کشور را تحت کنترل خود در آورند.

براساس گزارش روزنامه «نیویورک تایمز»، مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که اگر طالبان به بخش‌های بیشتری از افغانستان مسلط شوند، زمینه دوباره بازسازی شبکه القاعده در این کشور فراهم خواهد شد. اما برخی مقام‌های آمریکایی می‌گویند، سربازان ایالات متحده باید بیش از زمان تعیین شده در افغانستان باقی بمانند.

آمریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020، در دوحه قطر، توافق‌نامه صلح امضا کردند که براساس آن، آمریکا باید نیروهایش را تا اول مه 2021 از افغانستان خارج کند.

هشدار طالبان به آمریکا

گروه طالبان، به تاریخ 26 مارس 2021، در واکنش به اظهارات جو بایدن اعلام کرد که ادامه حضور نیروهای خارجی در افغانستان به معنی «ادامه جنگ» است.

طالبان با انتشار اعلامیه‌ای، اظهارات جو بایدن در مورد عملی شدن توافق‌نامه صلح دوحه و خروج نیروهای خارجی از افغانستان را مبهم خوانده‌اند.

در این اعلامیه آمده بود، طالبان به تعهدات خود در عملی شدن توافق‌نامه دوحه متعهد هستند و آمریکا نیز باید از این فرصت تاریخی استفاده کرده و متعهد بماند.

طالبان توافق‌نامه صلح دوحه را راه «بسیار معقول و کوتاه» برای ختم جنگ افغانستان و برقراری صلح در این کشور عنوان کرده‌اند.

طالبان هشدار داد اگر نیروهای خارجی در زمان تعیین شده از افغانستان خارج نشوند، «مبارزه مسلحانه» در برابر آنها ادامه خواهد یافت و مسئولیت آن به عهده آمریکا خواهد بود.

در اعلامیه طالبان ذکر شده بود: «افغانستان خانه افغان‌هاست، اینجا آوردن هرگونه نظام حق این ملت است و هیچ‌کسی از خارج نمی‌تواند هیچگونه سیستم و نظامی را بر افغان‌ها تحمیل کند و نه هم این حق را دارد.»

این در حالیست که قرار است در آینده نزدیک در نشست مقام‌های ارشد افغانستان و طالبان در استانبول ترکیه، طرح صلح آمریکا برای افغانستان که بخشی از آن به ایجاد دولت انتقالی تاکید کرده است، مورد بررسی قرار گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید