.
.
.

گروه طالبان به خروج بیشتر سربازان آمریکایی از افغانستان واکنش نشان داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروه طالبان شنبه 16 ژانویه اعلام کرد، خروج بیشتر سربازان آمریکایی از افغانستان، گامی عملی برای توافق‌نامه صلح دوحه است. توافق‌نامه صلح میان آمریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 در دوحه قطر امضا شد.

محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در توییتی نوشت: «خروج بیشتر نیروهای آمریکایی از افغانستان که دیروز(جمعه 15 ژانویه 2021) توسط ایالات متحده اعلام شد ، گامی عملی در جهت توافق دوحه و دستیابی به موفقیت است».

نعیم اضافه کرد، عملی شدن توافق‌نامه صلح میان طالبان و آمریکا به نفع کابل و واشنگتن است.
او گفت: «ما از طرف خويش اطمینان مي‌دهيم که به تعهدات خويش که در توافق‌نامه درج است پایبند می‌باشيم و از طرف مقابل نیز همچنان می‌خواهیم».

از سوی دیگر، وزارت دفاع آمریکا روز گذشته اعلام کرد که شمار سربازان آمریکایی در افغانستان به 2500 سرباز کاهش یافته است.

کاهش سربازان آمریکایی در افغانستان

وزارت دفاع آمریکا سه‌شنبه 17 نوامبر 2020 اعلام کرد که نیروهای این کشور در افغانستان را تا پایان سال جاری (2020) به 2500 تن کاهش می‌دهد.

کریستافور میلر سرپرست وزارت دفاع آمریکا در این باره گفت: «این تصمیم توسط رئیس جمهور با مشورت با کابینه امنیت ملی طی چند ماه گذشته همچنان در گفت‌وگوهای مداوم با من و همکارانم گرفته شده است».

خروج سربازان آمریکایی از افغانستان برای طالبان یک پیروزی است

مک مستر مشاور سابق امنیت ملی ایالات متحده آمریکا اخیراً در گفت‌وگو با شبکه خبری CBS گفته بود، خارج شدن سربازان آمریکایی از افغانستان یک پیروزی به طالبان می‌بخشد که این طرح «نفرت برانگیز» است.

مستر از خروج شتاب زده نیروهای آمریکایی از افغانستان انتقاد کرده و هشدار داد که هرگاه طالبان در بخش‌های وسیعی این کشور حضور یابند، سازمان‌های دیگر «هراس افگن» نیز در افغانستان پناه خواهند گرفت و امنیت آمریکا را به مخاطره قرار خواهند داد.

این در حالی است که سه‌شنبه 17 نوامبر 2020 سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با نشر اعلامیه‌ای نوشت، خروج شتاب زده از افغانستان بهای سنگینی در قبال خواهد داشت، اگر آمریکا این کشور را ترک کند، ناتو خواهد ماند.

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو گفت، با خروج شتاب زده از افغانستان گروه داعش بار دیگر در این کشور جان خواهد گرفت و افغانستان دوباره به جایگاه «تروریست‌های بین‌المللی» تبدیل خواهد شد و آنها به هدف حمله به کشورهای دیگر برنامه‌ریزی خواهند کرد. استولتنبرگ تاکید کرد، ناتو نزدیک به 12 هزار سرباز در افغانستان دارد که بیشتر از نیم آن سربازان غیرآمریکایی هستند.

او افزود، اگر نیروهای آمریکایی افغانستان را ترک کنند، ناتو به مأموریت خود در بخش‌های آموزش، مشوره دهی و کمک به نیروهای افغان ادامه خواهد داد.

دبیرکل ناتو علاوه کرد، این سازمان به تمویل مالی نیروهای افغانستان تا سال 2024 متعهد است و اعضای این سازمان باهم به افغانستان رفتند و در زمان مناسب باهم از این کشور خارج خواهند کرد.

قابل ذکر است که وزارت دفاع آمریکا قبل از این در مارس 2020 نیز اعلام کرده بود که روند کاهش سربازان آمریکایی از افغانستان آغاز شده است. وزارت دفاع آمریکا در آن زمان تاکید کرد که در ظرف 135 روز، 8600 سرباز آمریکایی از افغانستان خارج خواهند شد و روند خروج سربازان شان با درنظرداشت اوضاع افغانستان انجام می‌شود.

اما محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در آن زمان گفت، کاهش سربازان آمریکایی بر وضعیت امنیتی این کشور هیچ تأثیری نخواهد گذاشت.

محمد اشرف غنی تاکید کرد، کاهش نزدیک به چهارهزار نیروی آمریکایی از افغانستان با موجودیت نیروهای امنیتی افغان هیچ نوع تاثیری در وضعیت نخواهد گذاشت.

هزینه سنگین جنگ 20 ساله در افغانستان

بر اساس گزارش وزارت دفاع آمریکا، جنگ افغانستان، عراق و سوریه از 11 سپتامبر 2001 تاکنون بیش از 1.57 تریلیون دالر برای ایالات متحده هزینه داشته است.

جنگ در افغانستان که طولانی‌ترین درگیری آمریکا بوده، از 19 سال پیش آغاز شد و به گفته پنتاگون 193میلیارد دالر برای آمریکا هزینه دربرداشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم