"ابوبکر البغدادی کشته شد"

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع آمریکایی روز یکشنبه 27 اکتبر 2019، گزارش کردند که ابراهیم عواد السامرائی، ملقب به ابوبکر البغدادی، خلیفه خودخوانده داعش در حمله نیروهای آمریکایی کشته شد. این خبر تا کنون از سوی هیچ از مقامات آمریکایی تایید یا تکذیب نشده ولی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا صبح روز یکشنبه در صفحه توئیترش نوشت: «همینک اتفاق بزرگی رخ داد.»

نیوزویک گزارش کرد که نیروهای آمریکایی در یک حمله غافلگیرانه توانستند رهبر داعش را بکشد و ترامپ یک هفته پیش با انجام این عملیات موافقت کرده بود. نیوزویک خبر کشته شدن البغدادی را به نقل از یک مقام عالی‌رتبه پنتاگون که از جزئیات این عملیات اطلاع داشت، گزارش کرد.

همزمان با گزارش نیوزویک، گزارش‌های دیگری درباره پرواز هلی‌کوپترهای آمریکا بر فراز استان ادلب در شمال غربی سوریه منتشر شد. البغدادی در یک عملیات کاملا سری ارتش آمریکا کشته شد.

این مجله همچنین گزارش کرد که وزارت دفاع آمریکا به کاخ سفید اطلاع داده که اطمینان دارد «هدف ارزشمند» کشته شده، خود البغدادی است اما نیروهای ویژه همچنان در حال انجام تحقیقات بیشتر برای تاکید بیشتر این موضوع هستند.

شبکه فاکس‌نیوز نیز گزارش کرد که آمریکا در حال انجام بررسی بر روی نمونه‌های اخذ شده از جسدی است که گمان می‌رود متعلق به ابوبکر البغدادی باشد. سی‌ان‌ان نیز در گزارش مشابهی از یک مقام عالی‌رتبه پنتاگون نقل کرد سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا به وزارت دفاع این کشور در پیدا کردن محل اختفای رهبر داعش کمک کرد و پنتاگون «منتظر نتایج بررسی دی‌ان‌ای برای مطمئن شدن از مرگ بغدادی است.»

این مقام عالی‌رتبه نظامی گفت که احتمال می‌رود که ابوبکر البغدادی پیش از دستگیری، کمربند انفجاری خود را منفجر کرده و به زندگی خود پایان داد.

برخی گزارش‌های رسانه‌ای می‌گویند که عملیات کشتن بغدادی در نزدیکی روستای بریشا در ادلب انجام شد؛ جایی که گروه‌های تندرو از جمله گروه «حراس‌الدین» حضور دارند.

«دیفنس وان» گزارش کرد رهبر داعش که جان هزاران نفر را در سوریه و عراق گرفت، احتمالا در نتیجه منفجر کردن کمربند انفجاری خود کشته شده باشد.

در همین رابطه شبکه NBC نیز گزارش کرد ارتش آمریکا ساختمانی در نزدیکی بریشا که گمان می‌رفت البغدادی در آن ساکن باشد را بمباران و ویران کرد و پس از آن اقدام به هلی‌برد کرده و نیروهایی در آنجا پیاده کرد. هلی‌کوپترها و جنگنده‌های آمریکا نیز یک گروه از خودروهای مستقر در نزدیکی محل عملیات را بمباران کردند.

براساس این گزارش پس از نزدیک شدن نیروهای آمریکایی به محل حضور البغدادی، او کمربند انفجاری خود را منفجر کرده و به زندگی خود پایان داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید