.
.
.

تصویری...افغانستان 50 سال پیش، یکی از امن‌ترین کشورهای جهان بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هرچند افغانستان، کشوری که تاریخ معاصرش با جنگ و ناامنی گره خورده است، اما این کشور 50 سال پیش از امروز، یکی از امن ترین و آبرومندترین کشورهای جهان بود.

به گزارش خبرنگار العربیه در افغانستان، تاریخ نویسان این کشور، دوره پایانی پادشاهی محمد ظاهر شاه را دوره دموکراسی، ثبات و آرامش این کشور می دانند.

براساس منابع تاریخی افغانستان، محمد ظاهر شاه از سال 1933 تا 1973 به مدت چهل سال در افغانستان سلطنت کرد. دوران حکومت او به عنوان دوره صلح و ثبات یاد می گردد. ظاهرشاه اخرین پادشاه افغانستان بود.

ده سال پایانی دوره محمد ظاهر شاه آخرین پادشاه افغانستان بنام دهه «دموکراسی» یاد می شود که ثبات و آرامش بوجود آمد که وی برای «مدرنیزاسیون» این کشور تلاش کرد.

محمد ظاهرشاه به قصد مدرنیزه کردن افغانستان به اصلاحات سیاسی و اقتصادی، تأسیس سیستم قانونگذاری دموکراتیک، ترویج نظام آموزش و پرورش مدرن، تأسیس دانشگاه ها و آموزش برای زنان اقدام کرد.

سر انجام، محمد داوود پسر عموی ظاهر شاه درسال 1973 با کودتایی سفید، او را از سلطنت خلع کرد و نظام افغانستان را از پادشاهی به جمهوری تغییر داد.

تصاویر زیر عکس های آرشیوی خبرگزاری آسوشیتدپرس و کتابخانه کنگره ملی امریکا است که توسط «آلن تیلور» دبیر عکس خبرگزاری آتلانتیک جمع آوری شده است.
1: عکس از سال 1962 میلادی است که دو دانشجوی پزشکی دانشگاه کابل با یک استاد شان در حال گفت¬وگو می باشند.


2: یکی از کودکستان در شهر کابل پایتخت افغانستان


3: موتر حامل «آیزنهاور» رییس جمهوری امریکا که در سال 1959 برای دیدار با محمد ظاهر شاه پادشاه افغانستان وارد کابل شد با استقبال باشندگان این شهر روبرو گردید.


4: زنان و مردان در سال 1961 در یکی از ایستگاه های ملی بس( اتوبوس) در شهر کابل پایتخت افغانستان.


5: کارگران افغان مشغول کار در یک معدن ذغال سنگ در ولایت بغلان در شمال افغانستان.


6: کاروان موتر حامل «آیزنهاور» رییس جمهوری امریکا که در سال 1959 برای دیدار با محمد ظاهر شاه پادشاه افغانستان وارد کابل شد و باشندگان شهر کابل از وی استقبال می کنند. گفته می شود هشدار درباره نفوذ شوروی در افغانستان موضوع این ملاقات بود.


7: چاپخانه دولتی شهر کابل پایتخت افغانستان که با تجهیزات مدرن با مشارکت آلمان غربی در سال 1966 تکمیل و به بهره برداری رسید.


8: جنگنده ها و بمب افکن های ارتش افغانستان در سال 1959 میلادی در فرودگاه نظامی کابل افغانستان.


9: نمای از ساختمان سفارت انگلستان در کارته پروان شهر کابل.


10: یکی از آثار تاریخی شهر کابل پایتخت افغانستان در سال1968


11: محمد ظاهرشاه پادشاه افغانستان با همسرش ملکه حمیرا در واشنگتن امریکا همراه کندی و همسرش.


12: پارک زرنگار مقابل هوتل کابل سابق و هوتل سرینای فعلی در شهر کابل.