فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • فیلم مستند احمدظاهر، خواننده معروف افغانستان به بازار می‌آید

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  احمد ظاهر، خواننده معروف افغان که برای اولین بار موسیقی پاپ را در این کشور بنیانگذاری کرد. او نخستین آوازخوان افغان بود که آلات موسیقی غربی را با آلات موسیقی شرقی در این کشور پیوند زد.

  احمد ظاهر یکی از آوازخوانان افغان است که سال‌ها از مرگ‌اش می‌گذرد اما یاد و خاطرات‌اش هنوزهم میان هواداران‌اش زنده است و آهنگ‌هایش علاقمندان خاص خودش را دارد.

  هواداران او همواره احمدظاهر را « هنرمند زمانه» و « بلبل حنجره طلایی افغانستان و آسیا» یاد می‌کنند، آوازخوانی که فراتر از مرزهای جغرافیایی افغانستان درخشید.

  شهرت و محبوبیت احمدظاهر میان مردم افغانستان ریشه دوانده و بیشتر مردم این کشور بخصوص هواداران‌اش تلاش دارند که بیشتر در مورد احمدظاهر بدانند و به آهنگ‌ها، تصاویر و ویدیوهای که هنوز پخش نشده و یا کمتر پخش شده بیشتر دسترسی پیدا کنند.

  به همین دلیل که سام فرنچ، فیلم‌ساز آمریکایی و نامزد جایزه اسکار دارد یک فیلم مستندی را در مورد زندگی احمدظاهر می‌سازد.

  سام فرنچ به رسانه‌ها گفته است، برای اولین بار در سال 2008 زمانی که به افغانستان سفر کرد با آهنگ‌های احمدظاهر آشنا شد. برای نخستین بار شبنم ظاهر، تنها دختر احمدظاهر به او پیشنهاد کرد که در مورد زندگی پدرش یک فیلم مستند بسازد، سام فرنچ با قبول این ایده، کارش را در این زمینه آغاز نمود.

  شبنم ظاهر کیست؟

  شبنم ظاهر، یگانه دختری احمد ظاهر است، وی در همان روز که پدرش از دنیا رفت به دنیا آمده است.

  شبنم ظاهر در مصاحبه با صدای امریکا گفته است، از دوران کودکی همواره نبود پدر رنجش داده، وی در مورد مرگ پدرش گفت: «روز که تولد شدم در همان روز پدرم وفات کرد».

  احمد ظاهر بتاریخ 14 ژوئن 1979 میلادری در یک رویداد ترافیکی در شاهراه سالنگ در شمال افغانستان درگذشت.

  شبنم ظاهر می گوید، یک سال بعد از مرگ پدرش، او همراه مادرش افغانستان را ترک کرده و به کشور امریکا رفتند و حالاهم در امریکا زندگی می‌کنند.

  دو سال زمان برای ساخت فیلم مستند احمد ظاهر

  شبنم ظاهر 22 ژوئیه 2017، برنامۀ مستندسازی زندگی پدرش را در شهر واشنگتن‌دی‌سی امریکا راه اندازی کرد. او گفت، این فیلم مستند دوره زمانی از تولد تا مرگ پدرش را نشان خواهد داد.

  شبنم ظاهر گفته است، فیلم مستند احمد ظاهر شامل مصاحبه با دوستان وی، صحنه‌های هنری و نوارهای ویدیویی خواهد بود که تا حال نشر نشده است. کار ساخت این مستند تا دو سال تکمیل خواهد شد.

  یک صفحه انترنتی (https://www.kickstarter.com/projects/zahirthefilm/ahmad-zahir-the-documentary-film ) هم برای هواداران احمدظاهر ایجاد شده تا از این پروژه مستندسازی حمایت کنند. در این صفحه انترنتی در مورد هزنیه مالی، علت و چگونگی ساخت فیلم مستند در مورد زندگی احمدظاهر تشریح شده است.

  از سوی دیگر، سام فرنچ، فیلم ساز امریکایی گفته است، احمد ظاهر، داستان یک دوره تاریخی خاص در افغانستان است و بسیاری در جهان در مورد او چیزی را نمی دانند.

  احمد ظاهر کی بود؟

  احمد ظاهر پسر عبدالظاهر، نخست وزیر در زمان سلطنت ظاهر شاه بود که در سال 1946 میلادی در شهر کابل پایتخت افغانستان متولد شد.

  او اولین خواننده افغان بود که آلات موسیقی غربی را با آلات موسیقی شرقی پیوند داد و یک چهره جدید از موسیقی افغانستان را معرفی کرد. او به عنوان بنیانگذار موسیقی پاپ در افغانستان نیز یاد می گردد.

  احمد ظاهر در دهه 1960 و 1970 در اوج شهرت رسید که مردم افغانستان این سال‌ها را « عصر طلایی» این کشور یاد می‌کنند.

  سرانجام احمد ظاهر، خواننده مشهور افغان بتاریخ 14 ژوئن 1979 به سن 33 سالگی در یک رویداد ترافیکی در شاهراه سالنگ در شمال افغانستان درگذشت. اکنون 39 سال از مرگ اش می گذرد اما هنوزهم شهروندان افغانستان به آهنگ‌های او گوش می‌دهند و علاقه‌مند او هستند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران