.
.
.

فرماندهان پیشین آمریکا درمورد خروج سربازان خارجی از افغانستان هشدار دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جنرال (ژنرال) استنلی مک کرستال و جنرال جان آلن دو فرمانده پیشین ناتو در افغانستان روز شنبه 22 فوریه 2014 هشدار دادند که با پایان دادن مأموریت نیروهای خارجی در افغانستان نباید تجربه های جنگ عراق و اشتباهات ارتش سرخ تکرار شود.

براساس گزارش تلویزیون "یک" افغانستان، آنها تاکید کردند که جامعه جهانی باید برای درازمدت در افغانستان باقی بمانند.

مک کرستال گفت:"من فکر می‌کنم که پناه گرفتن شبکۀ القاعده در عراق، می‌تواند هشداری باشد؛ ما از آن‌چه در عراق رخ داد، باید درس واضح بگیریم."

او تاکید کرد در افغانستان هر موضوعی امکان پذیر است؛ اما طالبان آنقدر هم توانمند نیستند که دوباره این کشور را اشغال کنند.

مک کرستال افزود، افغانستان باید تعهدات و روابط دوستانۀ خود را با جامعه جهانی حفظ کند.

او گفت: "حضور امریکا و ناتو در افغانستان به معنای استقرار هزاران سرباز خارجی نیست؛ اما باید شماری از نیروهای خارجی به منظور آموزش و مشوره دهی حضور داشته باشند."

درهمین حال، جنرال جان آلن فرمانده پیشین سربازان خارجی در افغانستان، تاکید کرد که باید از حضور ارتش سرخ در افغانستان و ترک سربازان روسی از این کشور تجربه گرفت.

جان آلن گفت:"من این موضوع را، در قالب یک مشوره، به مقام‌های رهبری ایالات متحد امریکا و رییس‌جمهور، بیان کردم. ما نباید در این باره نگران باشیم؛ مرحله‌ چهارم این مأموریت شاید تا یک دهۀ دیگر، به خوبی پیش برود؛ اما اصل موضوع این است که این مرحله تا زمانی ادامه می ‌یابد که جامعه‌ جهانی در افغانستان حضور داشته باشد! پس نباید این کشور را ترک کرد."