میوه‌ای که چند گرم از هسته آن كُشنده است را بهتر بشناسیم

190 گرم از دانه هسته‌ی زردآلو می‌تواند به زندگی انسان پایان دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بسیاری از افراد، به ویژه کودکان، پس از خوردن میوه‌هایی مانند زردآلو یا هلو، هسته آن را می‌شکنند و بذر داخل آن را می‌خورند. زیرا آنها از خطر اسید سمی که در داخل هسته است، بی اطلاع هستند.
دکتر محمد ایهاب فواد، رئیس گروه زیست‌شناسی در مرکز تحقیقات ملّی در مصر، در این مورد به «العربیه» گفت: «مغز بعضی از میوه‌ها حاوی هیدروسیانیک، اسید معدنی و مایع بی‌رنگ بسیار سمی است که اسید پروسیک (prussic acid) نامیده می‌شود.»

بادام و سیب

او گفت:« این اسید در دانه‌های سیب و بادام به ویژه بادام تلخ وجود دارد؛ که حاوی مقادیر نسبتاً زیادی سیانید هیدروژن است؛که نوعی نمک‌های اسید هیدروسیانیک HCN است.»
او افزود:«این اسید در هسته دانه‌های آلو، هلو و زردآلو به خصوص در هسته دانه‌های بادام پوسیده وجود دارد؛ که طعم تلخی دارد و خوردن آن ممکن است به شکم درد و مسمومیت خطرناک منجر شود».

Advertisement

خطر مرگ


آژانس استاندارد غذاها در بریتانیا نیز هشدار داد که خوردن مغز 100 دانه یا 190 گرم مغز دانه زردآلو کافی است که زندگی فردی را در چند ثانیه پایان دهد.
دکتر ایهاب می‌گوید: «خوردن 40 گرم مغز بادام تلخ کشنده و سمی است و میتواند به زندگی انسان پایان دهد.»
وی افزود: «این دانه‌ها در اثر رطوبت ممکن است مضر یا سمی باشند؛ زیرا در تماس با رطوبت، واکنش‌های شیمیایی در آنها رخ می دهد و منجر به آزاد شدن اسید هیدروسیانیک می‌شود؛ که این نوع اسید باعث مسمومیت خطرناک می‌شود.»

دکتر ایهاب همچنین گفت: «افرادی که مغز هسته‌ی دانه‌های میوه را می‌خورند خود را در معرض خطر جدی قرار می‌دهند؛ زیرا دانه‌های زردآلو و بادام خام نیز حاوی ماده‌ای هستند که پس از هضم به سیانید هیدروژن بسیار سمی تبدیل می‌شوند.»

او در مصاحبه با «العربیه» اظهار داشت: «این مواد سمی و کشنده اسید هیدروسیانیک زمانی به خطر جدی مرگبار تبدیل می‌شود که به میزان 24. 0 تا 97. 0 میلی‌گرم در یک لیتر، وارد خون شود.»
گفتنی است یک پژوهش جدید که توسط سازمان ایمنی غذا در اروپا انجام شد، نسبت به مصرف هسته‌ زردآلو، به دلیل داشتن ماده اسید سیانید، هشدار داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید