واكنش‌ رسمى ايران به حملات متقابل اسرائيل؛ نقدی تهدید به پاسخ به «شرارت» کرد

حملاتی متوالی اسرائيل به تاسیسات نظامی زیرزمینی ایران در سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در اولین واکنش به حمله موشکی ناکام به تاسیسات اتمی دیمونای اسرائیل، و اقدام متقابل اسرائيل در حمله به اهداف ایرانی در سوریه، محمدرضا نقدی، معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران ادعا کرد که اسرائیل تلاش کرده حوادثی را که دیروز اتفاق افتاد لاپوشانی کند.
نقدی در اظهاراتی که از تلوزیون دولتی ایران پخش شد، تهدید کرد « کسی که شرارت می کند نباید انتظار داشته باشد که این شرارت به خودش برنگردد».


این اولین واکنش رسمی مقامات جمهوری اسلامی ایران نسبت به موشک‌پراکنی علیه تاسیسات اتمی دیمونا در صحرای نقب در اسرائیل بود.
قبل از نقدی، محمدرضا فلاح‌زاده، جانشین جدید فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران، اسرائیل را تهدید کرده بود که 25 سال آینده را نخواهد دید. او که پس از مرگ مرموز محمد حجازی، جانشین پیشین سپاه قدس، به جای وی منصوب شد، پنج‌شنبه 2 اردیبهشت در اظهاراتی گفت: «اسرائیل بداند که گروه‌های مقاومت در جای‌جای کره خاکی در کنارمقرهای شما قرار دارند و هر لحظه شما را به افول نزدیک‌تر می‌کنند.»
این اظهارات در حالی بیان شده که ارتش اسرائیل روز پنج‌شنبه اعلام کرد در پاسخ به حمله ناکام به دیمونا، سامانه‌‌های موشکی در سوریه را هدف قرار داده است. دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش کرد در پی این حمله، یک افسر سوری کشته و 3 نفر مصدوم شدند.

از سوی دیگر، خبرگزاری «رویترز» به نقل از مقامات امنیتی اسرائیل گزارش داد که اسرائیل طی حملاتی متوالی بخش‌های کاملی از مهم‌ترین تاسیسات نظامی زیرزمینی ایران در سوریه، از جمله پایگاه «امام علی» را منهدم کرده است.

Advertisement

این حملات متقابل پس از آن صورت گرفت که مقامات ایرانی پس از حمله مجدد به تاسیسات هسته‌ای نطنز، تهدید به انتقام گرفتن از اسرائيل کردند.
روزنامه «کیهان» نزدیک به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، شنبه 28 فروردین با انتشار یادداشتی با عنوان «مذاکره علیه منافع ملی!» خواستار حمله به «تاسیسات اتمی دیمونای اسرائیل» در واکنش عملی به خرابکاری صورت گرفته در تاسیسات هسته‌ای نظنز شده بود.
کیهان با طرح این ادعا که «جمهوری اسلامی دست‌بسته نیست و پاسخ متناسب را دنبال می‌کند»، پیشنهاد کرد بر اساس فرمول «چشم در برابر چشم» و «تهدید متقابل و هم‌طراز» اقداماتی علیه تاسیسات هسته‌ای «دیمونای اسرائیل» صورت بگیرد، زیرا که به گفته این روزنامه «واکنش ایران باید اولا داخل رژیم اسرائیل و ثانیا تاسیسات هسته‌ای آن را هدف قرار دهد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید