افشاگری یک رسانه درباره تن‌فروشی میلیون‌ها زن روسپی در ایران

یک مرکز آمار تعداد روسپیان در تهران را 10 هزار تن تخمین زده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

هیچ آمار دقیقی از شمار کارگران جنسی در ایران وجود ندارد، اما برخی آمارهای غیررسمی و برخی گزارش‌های رسانه‌ای حکایت از وجود «چند میلیون زن» در ایران دارد که به کارگری جنسی مشغولند.

پایگاه خبری تحلیلی «اقتصاد 24» سه‌شنبه 13 آوریل 2021 گزارش کرد که شبکه‌های تن‌فروشی تحت امکانات فضای آنلاین گسترش پیدا کرده و از فعالیت هزاران زن روسپی در تهران و میلیون‌ها زن تن‌فروش در سرتاسر ایران خبر داد.

بر اساس این گزارش، یک کانال تلگرامی با 81 هزار عضو که از مردان بابت هر آگهی بالغ بر 400 هزار تومان دریافت می‌کند، در دی‌ماه سال 1399 بیش از 150 مورد آگهی داشته که مجموعا از این بابت 63 میلیون تومان درآمد داشته است.

این رسانه همچنین گزارش داد که سایت دیگری که بیش از 8 هزار زن در استان تهران و به طبع آن چند میلیون زن در سرتاسر ایران ذیل خود دارد، بابت عضویت طلایی ماهانه 65 هزار تومان و بابت عضویت نقره‌ای ماهانه 32 هزار تومان از مردان دریافت می‌کند. سایت دیگری که نسبتا شهرتی مشابه سایت قبلی دارد، بابت عضویت طلایی ماهانه 90 هزار تومان و عضویت نقره‌ای ماهانه 47 هزار تومان از مردان دریافت می‌کند.

در ایران تن‌فروشی «جرم» به شمار می‌آید و برای مرتکبان آن اگر متاهل باشند ممکن است مجازات «مرگ» را در پی داشته باشد، با این حال گزارش‌هایی درباره آمار بالای فعالیت زنان و حتی مردان اما به نسبت کمتر، در این زمینه منتشر شده است.

پایگاه خبری «آفتاب» در تاریخ 4 اکتبر 2017 گزارش کرده بود که روسپیگری در یک آمار تقریبی از روسپیان جنوب شهری تهران توسط یک مؤسسه خصوصی حدود 10 هزار تن تخمین زده شد.

سایت «رویداد» هم در 29 اکتبر 2019 به نقل از یک کارشناس آسیب‌های اجتماعی، گزارش کرد که آمار مراکز تن‌فروشی در سطح شهر تهران به 8 هزار باند رسیده‌ است و «طبق آمار در مدت 7 سال متوسط سن تن‌فروشی از 28 سال به زیر 20 سال رسیده و در حال حاضر کف این سن تا 13 سالگی پایین آمده یعنی در میان نوجوانان به ‌طور روزافزونی گسترش یافته‌است» و به خاطر بحران اقتصادی زنان متأهل هم مجبور به این کار شدند.

خبرگزاری «رکنا» هم در 17 دسامبر 2019 گزارش کرد که زنانی در اطراف آرامستان بهشت زهرا هستند که حاضرند برای یک ساندویچ فلافل تن‌فروشی کنند. آنها در گورهای آرامستان زندگی می‌کنند و در داخل گورها با مشتری رابطه جنسی برقرار می‌کنند.

وب‌سایت «دیدارنیوز» نیز حدود یک سال پیش، در یک گزارش میدانی و به نقل از یک تن‌فروش از وجود افرادی خبر داد که به خاطر اعتیاد و داشتن بیماری، حاضرند برای 5 یا 10 یا دو هزار تومان تن‌فروشی کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید