هشدار اسقف الراعی نسبت به توطئه برای تغییر چهره و ساختار لبنان

انتقادات شدید رهبر مارونی‌های لبنان از حزب‌الله

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اسقف بشار الراعی رهبر مارونی‌های لبنان روز شنبه، 3 آوریل 2021 بار دیگر نسبت به خطرات جدی که لبنان را تهدید می‌کند هشدار داد. وی در بحبوحه چند ماهه بن‌بست بحران تشکیل دولت در لبنان و در وخیم‌ترین شرایط خفقان‌آور اقتصادی و معیشتی طی دهه‌های گذشته در این کشور، از توطئه‌هایی سخن گفت که کشور لبنان را به مخاطره افکنده است.

چند روز پیش نیز اسقف الراعی که 2 روز پیش کلیپ ویدیویی از او پخش منتشر شد که در پیامی ویدیویی آن به شدت با انتقاد شدید از حزب‌الله را مورد انتقاد قرار داد، نسبت به توطئه برای تغییر چهره، ساختار و سنت‌های لبنان، هشدار داد.

اسقف الراعی همچنین گفت: طرف‌هایی در کار تخریب روشمند نهادهای قانونی، مالی، بانکی، نظامی و قضایی هستند و طرف‌هایی نیز روش مشکل‌تراشی را برای جلوگیری از تاثیر راه حل‌ها، و حل و فصل‌ها اختلافات در پیش گرفته‌اند.

انتقادهای شدید

این روحانی برجسته مسیحی لبنانی، طبقه سیاسی کشور را هدف شدیدترین انتقادها قرار داده و گفت: «گروه حاکم در حال بازی با سرنوشت میهن است و متوجه خطای گزینه‌های خود نیست.»

الراعی با تاکید زیاد بر لزوم تشکیل فوری کابینه برای احیای نهادها و راه‌اندازی روند اصلاحات، این پرسش را مطرح کرد: «چرا با وجود آمادگی همگان برای تشکیل کابینه، چنین تاخیری وجود دارد؟ در حالی که همه اعلام کرده‌اند خواهان تشکیل کابینه‌اند.»

اعتراض شهروندان لبنان به دخالت ایران در این کشور
اعتراض شهروندان لبنان به دخالت ایران در این کشور

او همچنین خواستار تشکیل دولتی متشکل تکنوکرات‌های مستقل، ماهر، با تجربه و غیرحزبی دارای مهارت و تجربه شد؛ بدون این که هیچ گروهی از یک سوم دارای حق وتوی مصوبات کابینه برخوردار باشد، در حالی که معضل تشکیل کابینه همچنان میان سران رئیس جمهوری و نخست وزیر بر سر تقسیم مناصب وزارتی و یک سوم دارای حق وتو وجود دارد.

انتقاد شدید از حزب‌الله

شایان ذکر است که اسقف الراعی همچنین چهارشنبه 31 مارس طی نشستی مجازی سمپوزیومی با مهاجران لبنانی از طریق برنامه ارتباط ویدئویی «زوم» بار دیگر با تاکید برضرورت بی‌طرفی لبنان و عدم گنجاندن آن در محورهای ایران، لزوم خروج لبنان از فهرست کشورهای زیر تاثیر ایران چه در سوریه، عراق یا یمن خطاب به حزب‌الله گفت: «چرا در برابر بی‌طرفی ایستاده‌اید، آیا می‌خواهید مرا مجبور به جنگ کنید؟ می‌خواهید لبنان در وضعیت جنگی بماند؟ آیا نظر مرا هنگام ورود به دخالت‌تان در جنگ جویا شدید؟ آیا خواهان موافقت من برای رفتن به سوریه، عراق و یمن شدید؟ آیا هنگام اعلام اعلان جنگ و صلح با اسرائیل، نظر دولت را جویا می‌شوید؟ توجه داشته باشید که بر اساس قانون اساسی، اعلام اعلان جنگ و صلح منوط به دو سوم رأی اعضای دولت نیاز دارد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید