آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: آینده توافق هسته‌ای ایران در معرض خطر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز چهارشنبه 24 مارس2021، به ایران هشدار داد که آینده توافق هسته‌ای این کشور در معرض خطر قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران خواست جهت تسهیل فرصت احیای توافق هسته‌ای 2015 از نتایج اخیر اورانیوم علنی نشده کشف شده در این کشور، پرده بردارد.

راز آثار اورانیوم

رافائل گروسی، مدیر آژانس در گفتگو با مجله آمریکایی «نیوزویک» افزود که «مناقشه‌های مفصل و فنی» ضروری است تا درباره سایت‌هایی که در آنها اورانیوم اعلام نشده یافت شده است، اطمینان حاصل شود.

گروسی گفت که مسئله پاسخگویی حول منشأ اورانیوم علنی‌نشده کاملا با آینده توافق هسته‌ای گره خورده است.

رافائل گروسی
رافائل گروسی

علاوه بر آن گروسی موضع سابق خود را تکرار کرد و گفت درباره بقایا و آثار اورانیوم یافت شده توسط بازرسان آژانس در بعضی از سایت‌های غیرعلنی ایران، تعدادی از نقاط همچنان روشن نیست.

گروسی در اشاره به آثار اورانیوم کشف شده توسط بازرسان آژانس در برخی سایت‌های هسته‌ای علنی نشده ایران، گفت:«می‌خواهیم دقیقا از نوع فعالیت‌هایی که در آنجا انجام می‌شده مطلع شویم و این‌که آنجا مواد بوده و الان آن مواد کجاست؟»

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین خواستار ارائه توضیحاتی از سوی ایران درباره این موضوع شد.

شایان ذکر است مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوشنبه با بیان این‌که توافق هسته‌ای قدیم با ایران مرده است، تاکید کرد که تنها راه پیشرفت در این زمینه امضای توافقی جدید است.

تاسیسات اتمی ایران
تاسیسات اتمی ایران

مدیرکل آژانس تاکید کرد که نقض‌های مکرر تعهدات هسته‌ای از سوی تهران بازگشت به توافق هسته‌ای سابق را ناممکن ساخته است.

تاسیسات اتمی بوشهر
تاسیسات اتمی بوشهر

از سویی و بر اساس آخرین گزارش‌هایی که مقامات سرویسهای اطلاعاتی غربی دریافت کرده‌اند، تهران تجهیزات و منابع اصلی برنامه هسته‌ای خود که می‌تواند برای تولید سلاح هسته‌ای به کار گیرد را از دید بازرسان سازمان ملل مخفی کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید