کارشناس ترک: اردوغان با طرح تغییر قانون اساسی می‌خواهد برای بار سوم رئیس جمهور شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اگرچه قانون اساسی فعلی ترکیه اجازه نمی‌دهد، شخصی که در دو دوره انتخابات ریاست جمهوری پیروز شده باشد، بار سوم کاندید شود، اما رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری کنونی این کشور تلاش می‌کند، با تغییر قانون اساسی و اضافه کرده یک تبصره قانونی به قانون اساسی شرایط را برای انتخاب مجدد خود فراهم کند.

انتخابات ریاست جمهوری ترکیه قرار است در سال 2023 همزمان با صدمین سالگرد تأسیس دولت معاصر ترکیه برگزار شود.

یک کارشناس ترک در این زمینه گفت، علی رغم کاهش بی‌سابقه محبوبیت حزب حاکم «عدالت و توسعه» به رهبری اردوغان اما او بعید می‌داند که اردوغان به مفاد قانون اساسی مربوط به انتخابات ریاست جمهوری آینده پایبند باشد.

این کارشناس ترک، گفت که پس از بحران کرونا، و بحران‌های اقتصادی و ضعف در سیاست خارجی دولت اردوغان طی چند سال اخیر محبوبیت او و حزب هدالت و توسعه کاهش یافته است.

اظهارات رجب طیب اردوغان در باره بازنگری یا تدوین مجدد قانون اساسی ترکیه باعث جلب توجه بسیاری از سیاستمداران این کشور شد. مخالفان اردوغان می‌گویند مسئله تغییر قانون اساسی از سوی اردوغان فقط صرفا برای جلب توجه اذهان عمومی مردم ترکیه و دور کردن آنها از مسائل مهم‌تری مانند بحران مالی، تورم، کاهش ارزش لیر ترکیه در مقابل ارزهای خارجی و سایر مشکلات این کشور، مطرح شده است.

فرحت گورینی ، سردبیر سابق امور خاورمیانه در نشریه ماهانه دانمارکی معروف به « R DanishSON» در مصاحبه با العربیه، گفت: «این احتمال وجود دارد که رئیس جمهور ترکیه برای سومین بار در انتخابات ریاست جمهوری این کشور شرکت کند».

او افزود، ممکن است اردوغان بتواند یک راه حل قانونی پیدا کند تا بتواند بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو به عنوان نامزد ریاست جمهوری شرکت کند به این دلیل که او نفوذ زیادی هم در پارلمان و هم در دادگاه عالی قانون اساسی دارد.

گورینی گفت، اردوغان صحبت کردن در باره تغییر قانون اساسی را از ابتدای ماه گذشته آغاز کرد در واقع او می‌خواهد در وهله اول برخی تغییرات را در قوانین احزاب و انتخابات ایجاد کند تا از این طریق بتواند به حضور خود در راس قدرت تا سال 2023 که مصادف است با یکصدمین سالگرد تاسیس نظام جمهوری است، ادامه دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید