پیش‌نویس قطعنامه اروپایی درباره ایران: تهران باید در تعامل با آژانس شفاف عمل کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

پیش‌نویس قطعنامه که روز چهارشنبه سوم مارس 2021 از سوی کشورهای اروپایی درباره ایران مطرح شد، بر ضرورت شفاف عمل کردن ایران در تعامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد.

این پیش‌نویس قطعنامه با تاکید بر این نمی‌توان با قطعیت گفت که برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز است، از این کشور خواست از گام‌های برداشته برای نقض توافق برجام عقب‌نشینی کند.

امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه در گفتگو با همتای ایرانی‌اش حسن روحانی نگرانی عمیق خویش را از موارد نقض مکرر توافق وین از سوی ایران ابراز داشت و روحانی هم گفت که برجام قابل مذاکره مجدد نیست و تنها راه حفظ آن لغو تحریم‌های آمریکاست. هرگونه اقدام یا موضع غیرسازنده در شورای حکام می‌تواند به بروز چالش‌های جدید و پیچیده شدن وضعیت جاری منجر شود.»

ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه هم اعلام کرد که کشورش قطعنامه‌ای را به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه می‌کند که در آن از تصمیم ایران برای کاهش همکاری‌های خود با آژانس انتقاد می‌کند.

همزمان بریتانیا، فرانسه و آلمان هم با حمایت آمریکا قصد دارد قطعنامه‌‌ای در شورای حکم به تصویب برسانند که رفتار ایران را محکوم می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید