کشف جنگ افزار ایرانی و لباس نظامی سپاه از قرارگاه طالبان در هرات

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

تلویزیون یک افغانستان به نقل از یک منبع معتبر در ولایت هرات در غرب افغانستان چهارشنبه 24 فوریه گزارش داد که مقداری جنگ افزار ساخت ایران و لباس نظامی سپاه پاسداران ایران از یک قرارگاه طالبان در این ولایت کشف شد.

این تلویزیون در توییتی نوشت: «یک منبع معتبر در ولایت هرات به تلویزیون 1 می‌گوید که روز گذشته مقداری مهمات ساخت ایران و لباس نظامی سپاه پاسداران این کشور از یک قرارگاه طالبان در ولسوالی ادرسکن هرات به دست آمده است. منبع می‌افزاید که نقشه محل و دوربین شب نیز در میان این مهمات موجود است».

شایان ذکر است که حدود یک سال قبل ملا شیرمحمد، یکی از سرگروهان سابق طالبان در ولایت فاریاب در شمال افغانستان هنگامی که به روند صلح پیوست اعتراف کرد: «طالبان مستقل نیستند و از سوی ایرانی‌ها، پاکستانی‌ها و چیچینی‌ها فرماندهی می‌شوند».

همچنان، ملا عبدالغفار طوفان یکی از فرماندهان ارشد طالبان در ولایت بادغیس در غرب افغانستان که در ماه اوت 2018 به دولت پیوست گفت، کشورهای ایران، روسیه و چین افرادش را حمایت مالی و نظامی می‌کردند.

ملا عبدالغفار طوفان با 50 تن از افرادش در ولایت بادغیس افغانستان به روند صلح پیوستند. این فرمانده ارشد طالبان گفت: «ایران، روسیه و چین این سه کشور به ما کمک می‌فرستند و از داخل هر ولایت هم مثل این سه کشوری که نام گرفتم همین قسم فیودال‌های است که برای طالبان مرمی، مهمات کمک می‌کنند و همین است که می‌گویند افغانستان جور نمی‌شود».

تهران طالبان را حمایت تسلیحاتی می‌کند

ایران متهم به حمایت مالی و تسلحاتی گروه‌های «تروریستی» به شمول گروه طالبان در افغانستان است و بارها از نزد جنگجویان گروه طالبان اسلحه‌های ساخت ایران بدست آمده است.

در ماه مه 2018 طالبان به ولایت فراه افغانستان به صورت گروهی حمله کردند و برای ساعت‌ها با نیروهای امنیتی و دفاعی افغان جنگیدند، سربازان افغان حمله طالبان را به عقب زدند.

مقام‌های امنیتی ولایت فراه گفته بودند که در این حمله دست‌کم 300 طالب کشته و ده‌ها تن دیگر آنان دستگیر شدند.

پس از آن، فضل احمد شیرزاد فرمانده پولیس فراه (در آن زمان) در یک نشست خبری اعلام کرد، سلاح‌های که از نزد جنگجویان طالبان بدست آمده ساخت ایران‌اند.

فضل احمد شیرزاد اضافه کرد، ایران با تمویل و تجهیز کردن گروه طالبان تلاش دارد ناامنی‌ها را در این ولایت بیشتر سازد. او اظهار کرد: «ایران، با تمویل و تجهیز کردن گروه طالبان در فراه مستقم در ناامنی‌های این ولایت دست دارد، زیرا ولایت فراه برای این کشور از اهمیت زیاد برخوردار است».

همچنان برخی از مقام‌های دیگر افغان نیز در گذشته دولت ایران را به همکاری و حمایت از گروه طالبان متهم کرده بودند؛ اما مقام‌های ایرانی همواره چنین اتهامات را رد کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم