افغانستان؛ واکنش‌ها به انتقال صنوف اول تا سوم مکتب به مساجد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

تصمیم وزارت معارف (آموزش و پرورش) افغانستان مبنی به انتقال صنوف اول تا سوم مکتب به مساجد این کشور یک‌شنبه 6 دسامبر با واکنش‌های روبه‌رو شده است.

صحرا کریمی رئیس نهاد فیلم‌سازی افغانستان(افغان فیلم) در توییتی نوشت: «این کار اشتباه مطلق است. مسجد و مکتب دو مکان جداگانه‌اند. لطفن در سیستم آموزشی ویران مان؛ اینقدر خرابی بیشتر نکنید».

مریم عطایی فعال حقوق کودکان در توییتی نوشت: «نظارت و مشورت‌دهی در مورد سرنوشت آموزش کودکان با خانواده و فعالین آموزش باید صورت گیرد. وزارت معارف افغانستان نمی‌تواند در مورد چگونگی آموزش کودکان و اساسات آموزش تصمیم بگیرد. یک میکانیزم و برای نظارت از روش و کار شیوه آموزش باید ایجاد شود!».

فهیم رسا کاربر افغان در توییتی نوشت: «صد سال پیش، شاه امان‌الله(پادشاه سابق افغانستان) آمد تا آموزش مدرن را جای‌گزین آموزش سنتی کند و در این راه دشواری‌های زیادی را به جان خرید. امروز می‌خواهند ما را دوباره به همان‌جایی برگردانند که صد سال پیش بودیم».

از سوی دیگر، شاه‌حسین مرتضوی مشاور رئیس جمهوری افغانستان در توییتی نوشت: «یک طرح مهم ضرورت به ارزیابی نبض جامعه و همچنان وضاحت کافی برای اقناع افکار عامه دارد. سرنوشت اولاد وطن برای همه مهم است. مطمین هستم مسوولان مسلکی وزارت معارف برای افکار عامه وضاحت خواهند داد».

افغانستان؛ صنوف اول تا سوم مکتب به مساجد منتقل می‌شود

وزارت معارف (آموزش و پرورش) افغانستان با نشر اعلامیه‌ای نوشت، مساجد را در چرخۀ آموزشی شامل کرده که براساس آن تمام دانش‌آموزان صنوف اول تا سوم این کشور تعلیمات خود را در مساجد محل سکونت شان فرا خواهند گرفت.

در این اعلامیه آمده، در سه سال نخست تعلیم وتربیه، رفتن به مسجد یک هویت قوی اسلامی را در دانش‌آموزان ایجاد و پرورش خواهد داد و محوریت اسلام را برای آنها برجسته خواهد کرد.

در این اعلامیه ذکر شده: «وزارت معارف ساختار خویش را تغییر داده تا اسلام جایگاه محوری را در سیستم تعلیم وتربیه داشته باشد. قبلاً تعلیمات عمومی مسؤلیت تمام تعلیمات ابتدایی و ثانوی را به عهده داشت ولی تعلیمات اسلامی تنها در قبال مدیریت دارالحفاظ و مدارس مسؤلیت داشت. این تفکیک، جایگاه اسلام را در حاشیه قرارداده بود».

به گفته وزارت معارف افغانستان: «این یک تغییر مهم و بزرگ بوده و ایجاب یک پلان عاقلانه و تطبیق تدریجی و گام به گام را می‌نماید. وزارت تعلیمات عمومی، دارلحفاظ‌ها و مدارس را تحت ریاست عمومی تعلیمات اسلامی جاگزین نموده است. قبلاً معینیت تعلیمات اسلامی صرف از لحاظ ساختاری یک معینیت بود ولی از لحاظ محتوا (صلاحیت‌ها و مسئولیت‌ها) یک اداره کوچک بود که تنها روی دارالحفاظ‌ها و مدارس تمرکز داشت».

این وزارت علاوه کرد: «اکنون در تغییرات جدید ریاست عمومی جدید تعلیمات اسلامی از لحاظ صلاحیت‌ها و مسؤلیت‌ها غنی‌مندتر گردیده و ریاست تعلیمات عمومی و ریاست مدارس و دارالحفاظ‌ها را در زیر چتر خویش احتوا می‌کند و در قبال تمام سیستم خدمات تعلیمی از صنف 1 – 12 مسؤلیت و صلاحیت خواهد داشت».

شایان ذکر است که امسال به دلیل شیوع کرونا مکاتب افغانستان پس از پنج ماه تأخیر باز شد که دانش‌آموزان این کشور نتوانستند براساس جدول زمانی درس‌های خود را فرا بگیرند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم