.
.
.

عزت الدوری دست راست و مرد سایه صدام حسین درگذشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گزارش خبرنگار «العربیه‌» در عراق، عزت ابراهیم الدوری یکی از برجسته‌ترین سران حزب بعث عراق و معاون اول صدام حسین رئیس جمهوری فقید این کشور امروز دوشنبه 26 اکتبر 2020 در سن 78 سالگی درگذشت.

عزت الدوری پست معاونت صدام حسین را از زمان به قدرت رسیدن او در سال 1979 تا سقوط رژیم بعث در عراق در سال 2003 بر عهده داشت و مرد سایه و دست راست او به شمار می‌رفت.

الدوری زاده یکم ژوئیه 1942، دومین مقام عالی‌رتبه حزب بعث بود که سال‌ها در کنار دیگر هم‌قطارانش با توسل به سیاست مشت آهنین بر عراق حکمرانی می‌کرد. او پنج بار ازدواج کرد و دارای 11فرزند پسر و 13 فرزند دختر است.

عزت ابراهيم الدوری علاوه بر آن پست نایب رئیس شورای رهبری انقلاب در دوره صدام حسین و پس از اشغال کویت توسط عراق به مقام جانشین فرمانده کل نیروهای مسلح گمارده شد.

او همواره همراه با صدام حسین ظاهر می‌شد و از 17 ژوئیه 1968 تا زمان بازداشت صدام، همانند سایه او را همراهی می‌کرد.

الدوری همچنین در دوران حاکمیت حزب بعث به پست‌های وزیر کشور و وزیر کشاورزی نیز گمارده شد اما پس از سقوط رژیم صدام در سال 2003 متواری شد و زندگی زیرزمینی را آغاز کرد.

هر چند پس از اعدام صدام حسین در سال 2006، حزب بعث در آن هنگام اعلام کرده بود که عزت الدوری پست دبیرکلی حزب را به جانشینی از او بر عهده گرفته است، الدوری اما همچنان به زندگی در مخفیگاهش ادامه داد.

شایان ذکر است در سال‌های گذشته پس از سقوط بغداد، تنها تعداد اندکی از مخفیگاه او اطلاع داشتند و فایل‌های صوتی و تصویری ضبط شده مربوط به او در دوره‌های مختلفی منتشر شده است.

همچنین شایعات زیادی طی 5 سال گذشته درباره کشته شدن او در نزدیکی شهر تکریت در شمال بغداد انتشار یافت و آن زمان تصاویر مربوط به جسد مردی ریش‌دار با موهای سرخ منتسب به او در رسانه منتشر شد که تا حدودی به او شباهت داشت.

علی‌‌رغم اهمیت عزت ابراهیم الدوری به عنوان برجسته‌ترین ارکان رژیم سابق، دولت عراق اما هیچ گونه اقدامی برای تشخیص هویت جسد مرد ناشناسی كه در اختیار داشت، انجام نداد. بغداد اعلام کرده بود كه نمونه‌هایی از DNA مربوطه را برای آزمایش در اختیار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم