.
.
.

روحانی: با برداشته شدن تحریم‌ها از هفته آینده می‌توانیم سلاح بخریم و بفروشیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن روحانی از برداشته‌شدن تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران از 18 اکتبر خبر داد.

به گزارش ایسنا، رئیس‌جمهوری ایران طی سخنانی در جلسه امروز 14 اکتبر 2020 هیات دولت، مدعی شد که «10 سال تحریم تسلیحاتی علیه ایران هفته آینده برداشته خواهد شد. آمریکا چهار سال این در و آن در می زند تا روز 27 مهر - پایان تحریم تسلیحاتی - اتفاق نیفتد و این اتفاق در این روز خواهد افتاد.»

روحانی در ادامه ادعای خود افزود: «آن‌هایی که می گویند برجام برای ما چه کرده، این یکی از همان موارد است. از روز یکشنبه ما می توانیم اسلحه خود را بفروشیم و اسلحه مورد نیاز خود را بخریم.»

تحریم تسلیحاتی ایران

تحریم تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران از 13 سال پیش خرید و فروش سلاح با ایران را ممنوع کرده اما پاییز امسال به پایان می‌رسد.

اتمام این تحریم به ایران فرصت می دهد از کشورهایی همچون چین و روسیه تسلیحات یا جنگ افزارهای نظامی همانند جت‌های جنگنده یا تانک و نفربر بخرد. سفیر ایران در مسکو گفته مذاکراتی در این زمینه در جریان بوده اما تحریم تاکنون مانع عملی شدن آن بوده است.

پایان تحریم تسلیحاتی بخشی از توافق ایران و قدرت های جهانی در جریان مذاکرات اتمی بود که در قطعنامه 2231 شورای امنیت آمده است اما ایالات متحده یک سال است که می گوید باید جلوی این لغو را گرفت.

مایک پمپئو گفته آمریکا از همه ابزارهای خود برای تمدید این تحریم‌ها استفاده خواهد کرد تا تحریم خرید و فروش سلاح برای ایران تمام نشود.

ایالات متحده سپس در اوایل شهریورماه طرح بازگشت تحریم‌ها و فعال کردن مکانیسم ماشه را به شورای امنیت ارائه کرد ولی13 عضو از 15 عضو این شورا در نامه‌هایی مخالفت خود را با این اقدام اعلام کردند.

از سو ی دیگر الیوت آبرامز نماینده آمریکا در امور ایران، 17 سپتامبر گفت، ایالات متحده علیه هر تولیدکننده تسلیحات در جهان که سلاح به ایران بفروشد، تحریم «کامل» اعمال خواهد کرد.

این مقام وزارت امور خارجه آمریکا اضافه کرد: «تحریم تسلیحاتی اکنون به صورت نامحدود اجرا خواهد شد و محدودیت های دیگر مانند ممنوعیت ایران در غنی سازی و فعالیت های مربوط به بازفرآوری، ممنوعیت آزمایش و توسعه موشک‌های بالستیک و تحریم انتقال فناوری‌های هسته‌ای و موشکی، باز خواهند گشت».

بیشترین بازدید موضوعات مهم