700 روستا در اهواز و شهرهای اطراف آن تشنه هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رئيس مجلس ایران در جریان سفر خود به اهواز و شهرها و روستاهای اطراف آن اعلام کرد با وجود اینکه 30 درصد منابع آبی ایران در این مناطق قرار دارد 700 روستا با تنش آبی مواجه هستند.

در جریان سفر محمدباقر قالیباف، رئيس مجلس ایران به خوزستان، نمایندگان این استان گزارش‌هایی از مشکلات این منطقه داده‌اند که نشان‌دهنده بحران آب، بیکاری گسترده و وجود طرح‌های نیمه تمام بزرگ در استان خوزستان است.

Advertisement

بر اساس گزارش وب‌سایت خانه ملت، شنبه 5 سپتامبر 2020 محمدباقر قالیباف در نشست پایانی سفر خود به اهواز و شهرهای اطراف آن گفت با وجود اینکه 30 درصد منابع آبی ایران در استان «خوزستان» است اما 700 روستای این استان با تنش آبی مواجه هستند.

بحران آب روستاهای اهواز و شهرهای اطراف آن در طول یک ‌سال گذشته بارها مطرح شده و برخی نمایندگان مجلس از وجود بحران آب در 800 روستای این استان خبر داده بودند.

اواخر ماه مه ساکنان منطقه غیزانیه در 45 کیلومتری اهواز نسبت به وضعیت بی‌آبی خود تجمع اعتراضی برگزار کردند و یک جاده را بستند. پلیس به مردم گلوله ساچمه‌ای شلیک کرد و تعدادی را از جمله یک کودک، زخمی کرد.

در نشست رئیس مجلس ایران، محمد مولوی، نماینده آبادان هم گفت که شرایط نامناسب زندگی در این استان باعث شده که 200 هزار نفر از استان «خوزستان» به سایر مناطق کوچ کنند اما مشخص نکرد که این آمار مهاجرت مربوط به چه دوره زمانی است.

پروانه سلحشوری نماینده سابق مجلس نیز در سال 2018 اعلام کرده بود که حدود 400 هزار نفر از این استان به شهرهای شمالی ایران مهاجرت کرده‌اند.

در ادامه حبیب آقاجری نماینده ماهشهر نیز در این نشست گفت که با وجود صنایع بزرگی که در این منطقه وجود دارد، «نرخ بیکاری این منطقه حدود 25 درصد است.

او همچنین از بحران آب و حاشیه‌نشینی به عنوان دیگر مشکلات این منطقه نام برده و گفت: «بیشترین پول و منابع اعتباری در حوزه انتخابیه من است، اما گردش پول در تهران است».

ابراهیم متینیان، نماینده رامهرمز و رامشیر در مجلس نیز در این نشست گفت که طرح 550 هزار هکتاری به «موضوع سیاسی» تبدیل شده و «عمداً اجرایی نمی‌شود».

قصد این نماینده مجلس طرح 550 هزار هکتاری است که در سال 1996 و در جریان سفر علی خامنه‌ای، رهبر ایران به استان خوزستان مصوب شد.

در این طرح ابتدا قرار بود برای توسعه کشاورزی در 800 هزار هکتار از زمین‌های استان‌های خوزستان و ایلام برنامه‌ریزی شود ولی پس از مدتی اعلام شد که این طرح در 550 هزار هکتار از این زمین‌ها اجرایی می‌شود.

با وجود گذشت بیش از 14 سال از تصویب این طرح، هنوز سرنوشت نهایی این طرح و زمان اجرای کامل آن مشخص نیست.

مسئولان موسسه جهاد نصر که مجری اختصاصی این پروژه است، می‌گویند تاکنون فاز اول این طرح را پیش‌ برده‌اند و برای فاز دوم آن نیاز به 20 هزار میلیارد تومان اعتبار دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم