نماینده مجلس ایران: واگذاری اختیار تام جزایر ایران به چین واقعیت دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک نماینده مجلس ایران اعلام کرد که واگذاری اختیار تام جزایر ایران به چین واقعیت دارد و این موضوع بخشی از سند جامع همکاری 25 ساله ایران و چین است.

محمود احمدی بیغش در شبکه یک سیمای تلویزیون ایران تایید کرد که موضوع واگذاری اختیار تام جزایر ایران به چین واقعیت دارد اما حرکت مردم و مجلس جلوی آن را گرفت.

عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس ایران در ادامه افزود: «واگذاری جزایر انشاالله اتفاق نخواهد افتاد زیرا چینی‌ها مقرر بود اختیار جزایر را بگیرند. آنچه مسلم است و ما اعتقاد داریم این است که قرارداد باید منافع دو کشور را عادلانه در نظر بگیرد».

اشاره این نماینده مجلس ایران به سند جامع همکاری‌های 25 ساله ایران و چین است که افکار عمومی ایران به شدت از آن انتقاد کرد و برخی آن را ترکمانچای دیگری توصیف کردند. این منتقدان بیان کردند که بر اساس این توافق، تعدادی از جزایر ایران در جنوب ایران به چین واگذار خواهد شد. اما دولت و برخی مقامات آن این موضوع را به شدت تکذیب کردند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، در این باره گفته بود: «ما نه یک متر زمین و نه حتی حق بهره‌برداری انحصاری از یک وجب خاک ایران را به چین و هیچ کشور دیگری نداده و نخواهیم داد».

مدیرعامل منطقه آزاد کیش نیز 31 مارس 2020 در گفت‌وگو با خبرگزاری‌های ایران تاکید کرده بود که واگذاری جزیره کیش به چینی‌ها شایعه است و با تکذیب این موضوع برای چندمین بار، گفت: «با پیگیری پلیس فتا ریشه انتشار این شایعه مشخص شده است».

غلامحسین مظفری افزود: «این خبر کذب محض است و به طور طبیعی هیچ سندیتی ندارد و توسط یکی از سایت‌های سلطنت‌طلب خارجی طراحی شده که هرچند وقت یک بار این شایعه را منتشر می‌کند».

او ناشران این خبر را تهدید کرد که اگر به این موضوع دامن بزنند با آنها برخورد قانونی می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید