ایران: خطای انسانی منجر به سقوط هواپیمای اوکراینی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بر اساس گزارش هواپیمایی کشوری ایران «خطای انسانی» در کنترل رادار «علت اصلی» سانحه سرنگونی هواپیمای اوکراینی در نزدیکی تهران در 8 ژانویه گذشته بوده که منجر به کشته شدن 176 سرنشین آن شد.

این گزارش که شنبه شب 11 ژوئیه منتشر شد «مشکل ناشی از خطای انسانی در عملیات» کنترل رادار باعث برهم خوردن توان شناسایی مسیر پرتابه‌ها در حوزه عملیاتی آن گردید.

فایل صوتی که اخیراً برملا شده، نشان داد که مسئولان امور، اجازه پروازهای مسافری و تجاری از و به سوی تهران را همزمان با پرواز هواپیمای اوکراینی، به انگیزه تأمین پوشش هوایی از طریق باز نگاه داشتن محدوده پروازی داده بودند تا برنامه ایران بر یا حمله به پایگاه‌های نظامی آمریکا درعراق را استتار کنند.

گفتنی است که سپاه پاسداران در 11 ژانویه گذشته، به سرنگون کردن عمدی این هواپیما اذعان کرد و گناه آن را به گردن «عامل خطای انسانی» انداخت و عنوان کرد که هواپیمای اوکراینی به اشتباه «هدف متخاصم» شناسائی شده و مورد اصابت موشک پدافندی قرار گرفت.

اعتراف به این شلیک عمدی، 3 روز پس از انکار هر گونه اقدام عمدی و درپی آن صورت گرفت که تصاویر ماهواره ای نشان داد، هواپیما هدف چند موشک قرار گرفته‌است.

در همین راستا اردشیر زارع‌زاده وکیل خانوده قربانیان هواپیمای اوکراینی، تأکید دارد که ایران در تحویل دو جعبه سیاه برای بازخوانی اطلاعات آنها، وقت کشی می‌کند.

او که ریاست «مرکز جهانی حقوق بشر» تورنتو را نیز بر عهده دارد، عنوان نمود: «اولویت ما در حال حاضر دریافت غرامت و خون‌بها نیست و ارجاع این پرونده به دادگاه ای جهانی از جمله خواسته‌های شاکیان این پرونده است.»

زارع‌زاده چهارشنبه گذشته در مصاحبه با العربیه گفت: «خانوده قربانیان و مراکز حقوق بشری، خواهان محاکمه ایران در دادگاه‌های بین‌المللی هستند زیرا مسئولان ایران هیچ گونه همکاری با مراکز بین‌المللی حامی خانواده قربانیان این سانحه نکرده‌اند.»

وی افزود که این تنها دولت‌ها هستند که می‌تواند دیگر دولت‌ها را در برابر دادگاه‌های بین‌المللی به محاکمه بکشانند.

بگفته زارع زاده، اوکراین و کانادا با این کار مخالفت کرده و در انتظار همکاری ایران در تحقیقات مربوطه هستند.

زارع‌زاده در ادامه خاطرنشان نمود که ایران به سیاست وقت کشی در تحقیقات و زیرآبی رفتن درتعامل با مراکز بین‌المللی ادامه داده‌است تا جایی که 6 ماه از بروز این سانحه سپری شده و تهران هنوز هم جعبه‌های سیاه هواپیما را تحویل نداده و همکاری نمی‌کند.

وی افزود که مسئولان ایرانی صرفاً به دادن وعده‌های توخالی به اوکراین و کانادا اکتفا کرده‌اند درحالی که تنها تحویل دادن جعبه‌های سیاه است که می‌توان گفت آنها همکاری را آغاز کرده‌اند.

به گفته زارع زاده رژیم ایران برای ساکت کردن صدای خانواده قربانیان این سانحه، آنها را تهدید کرده و عنوان ساخته که «حتی در مراسم تشییع جنازه نیز دخالت خواهد کرد»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید