.
.
.

والی ننگرهار: قتل «ناکامورا» سیاسی در خارج از افغانستان برنامه ریزی شده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شاه محمود میاخیل، والی ننگرهار در شرق افغانستان پنج شنبه 5 دسامبر تایید کرد، قتل تتسو ناکامورا، پزشک جاپانی(ژاپنی) در این ولایت انگیزه سیاسی دارد در بیرون از افغانستان برنامه ریزی شده است.

براساس گزارش برخی منابع خبری، میاخیل در حاشیه یک نشست خبری گفت، شواهد در دست دارد نشان می دهد که ناکامورا به دلیل کارهایش در بخش مدیریت آب کشته شد.

والی ننگرهار علاوه کرد، به زودی این شواهد را رسانه ای خواهد کرد.

تتسو ناکامورا یک دوکتور (پزشک) جاپانی (ژاپنی) بود که 30 سال در افغانستان خدمت کرد. او 73 سال داشت که بامداد چهارشنبه 4 دسامبر 2019 در یک حمله مسلحانه در شهر جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار در شرق افغانستان کشته شد.

براساس گزارش ها، تتسو ناکامورا در سال 1946 میلادی در شهر «فوکووکا» جاپان متولد شد و در رشته پزشکی تحصیل کرد. وی در سال 1984 میلادی به کشور پاکستان رفت در بخش درمان «بیماران جذامی» فعالیت کرد.

تتسو ناکامورا در پاکستان دو سال کار کرد و پس از آن وارد افغانستان شد، یک درمانگاه و نهاد خیریه اما غیردولتی تحت نام خدمات درمانی صلح جاپان (پی ام اس) را ایجاد کرد.

ناکامورا برعلاوه خدمات پزشکی در بخش های مدیریت آب ها و جنگلات نیز به مردم افغانستان خدمت کرد که وی در ماه اکتبر امسال شهروندی افتخاری افغانستان را به دست آورد.

تتسو ناکامورا بامداد چهارشنبه 4 دسامبر 2019 در حال رفتن برای نظارت از یک پروژه در شهر جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار در شرق افغانستان بود که آماج یک حمله مسلحانه افراد ناشناس قرار گرفت.

مقام های ولایت ننگرهار تایید کردند که در این حمله ناکامورا با پنج همکارش کشته شدند. تا کنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

رهبران افغانستان، سازمان ملل متحد، سفارت امریکا در کابل و نخست وزیر جاپان این حمله را شدیداً محکوم کردند. طالبان نیز دست داشتن در این حمله را رد کردند.

برخی از شهروندان افغان در شهر کابل و ولایت ننگرهار به یادبود از تتسو ناکامورا مراسم شمع افروزی برگزار کردند.

کاربران افغان در شبکه های اجتماعی پیام های را تحت نام «عدالت برای ناکامورا و ناکامورا مرا ببخش» همراه با عکس اش دست به دست می کنند و وی را «قهرمان» می خوانند.

ظهیر ملک بابا، یکی از کاربران افغان نوشت: «در کشور باید جاده ها بنام این انسان نامگذاری شوند ودر شهر جلال آباد یک مجسمه آن شاید اولین مجسمه در کشور باشد اعمار گردد».

تیمور نوری، کاربر دیگر افغان نوشت: «در تمام كشورهاي جهان كه افغان ها مقيم هست به ياد بود اين مرد به سفارت جاپان بروند شمع روشن كنن و گل گذاري كنن».

از سوی دیگر، ملک ستیز، پژوهشگر روابط بین الملل و کارشناس مسایل سیاسی افغانستان در صفحه رسمی فیسبوک اش نوشت: «طرح اهدای جایزه‌ی بین‌المللی نوبل جهانی به‌نام دکتور ناکامورا؛ بیایید با طرح تقاضای جایزه‌ی بین‌المللی نوبل جهانی به این شخصیت شامخ و ارزش‌مند پاسخ صریح به هراس‌افگنان و قاتلین ارزش‌های انسانی دهیم».