.
.
.

بهزاد نبوی: چهار نهاد در ایران 60 درصد ثروت را در اختیار دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بهزاد نبوی، بخش هایی از نظام جمهوری اسلامی که به واسطه انتخابات مردم تعیین می شود را دارای سهم کمی در اداره کشور دانست و اعلام کرد که چهار نهاد در ایران هستند که 60 درصد ثروت ملی در این کشور را به اختیار خود درآورده اند. این چهار نهاد ستاد اجرایی فرمان امام، قرارگاه خاتم الانبیاء، آستان قدس رضوی و بنیاد مستضعفان هستند که به گفته او هیچیک ارتباطی با دولت و مجلس ندارند.

بهزاد نبوی، فعال سیاسی اصلاح طلب در گفت وگو با سایت الف تاکید کرد که مشکلات را نباید به «عملکرد دو جناح اصلاح طلب و اصولگرا تقلیل داد».

او خواستار محدود کردن انتظارات از دولت شد و اختیارات دولت را بر طبق قانون اساسی حدود 10 الی 20 درصد کل اختیارات اداره کردن در کل کشور ایران دانست.

نبوی در ادامه گفت: «تردیدی نیست که مردم نسبت به این دو طیف سیاسی دچار سرخوردگی شده اند اما این سرخوردگی عمدتا ناشی از عملکرد کل مجموعه سیاسی ما است».

او سهم بخش هایی از ایران که به واسطه انتخاب مردم تعیین می شوند در اداره کردن این کشور را کم دانست و از تسلط چهار نهاد؛ ستاد اجرایی فرمان امام، قرارگاه خاتم الانبیاء، آستان قدس رضوی و بنیاد مستضعفان، بر 60 درصد ثروت در ایران خبر داد. در حالی که به گفته او هیچیک از اینها ارتباطی با دولت و مجلس ندارند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب، شکل گیری جریان سومی که از اصلاح طلبی و اصولگرایی فراتر برود را «جریان پوپولیستی» با ظاهر عدالت خواهانه نامید که مبارزه با فساد انتخابی را در دستورکار قرار می دهد و بدون پرداختن به ریشه ها و اصل فساد تنها برخی افراد فاسد انتخاب شده را هدف قرار می دهد و نسل اول و دوم انقلاب را عملا کنار می گذارد.

او جریان موسوم به سوم را فاقد مردم سالاری و توسعه سیاسی و سرمایه گذاری دانست که حاصل آن فروپاشی است که پیش از این در شوری اتفاق افتاد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب، از شناسایی و دستگیری دو جاسوس اسرائیل در دفتر محمدرضا نقدی، یکی از مقامات عالی رتبه سپاه خبر داد.

او خواستار برخورد معقول در سیاست خارجی و بهبود بیشتر روابط با چین، روسیه و اروپا شد.

نبوی، اقدامات نظامی و تهدیداتی نظیر تهدید به بستن تنگه هرمز را ماجراجویانه و غیرمفید دانست و تغییر این رویه را خواستار شد.

گفتنی است، درآمدهای بنیاد مستضعفان که در سال 2014 طبق اعلام سایت این بنیاد حدود 4300 میلیارد تومان بوده است معلوم نیست صرف چه اموری می شود. اینکه درآمدهای این سازمانها مانند آستان قدس رضوی یا ستاد اجرایی فرمان امام که تحت نظارت رهبری هستند صرف چه اموری می شوند، شفاف نیست. این نهادها از پرداخت مالیات معاف بوده و حسابرسی نمی شوند. به عنوان مثال «معاونت نظارت و حسابرسی دفتر رهبری» تنها نهادی است که بر بنیاد مستضعفان نظارت می کند که خود از زیرمجموعه های تحت کنترل رهبر جمهوری اسلامی به شمار می آید.