.
.
.

خطیب جمعه تهران: تلگرام حرام است؛ مانند چینی‌ها عمل کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خطیب نماز جمعه تهران، «اخلال در وحدت ملی، ایجاد اختلاف مابین اقشار جامعه، دسترسی بیگانگان به اطلاعات مردم و حریم خصوصی اشخاص، انتشار، توزیع و تجارت انواع محتوای مستهجن و خلاف جامعه، اهانت به مقدسات و ارزش‌های اسلامی و تبلیغ فرقه‌های مختلف گمراه‌کننده و نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی» را از خطرات تلگرام عنوان کرد و این پیام‌رسان را حرام دانست.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، جمعه 10 اسفند، محمدعلی موحدی کرمانی در خطبه دوم نماز جمعه تهران با اشاره به فضای مجازی در ایران گفت: «این نگرانی وجود دارد که در فضای مجازی به اساس دین و اخلاق و انقلاب خدشه وارد می‌شود».

وی ضمن توصیه به درپیش گرفتن شیوه برخورد چین با فضای مجازی، افزود: «برای حفظ ارزش ها و اصول اسلامی و انقلابی باید روی اینترنت بومی و ایرانی تمرکز کرد. همان کاری که چینی‌ها کردند ما هم می‌توانیم».

موحدی کرمانی یادآورشد: «80 درصد اقتصاد، تکنولوژی و اطلاعات کره زمین در فضای مجازی در اختیار دولت و شرکت‌های آمریکایی است؛ آیا آن مقدار که آمریکایی‌ها در این زمینه وقت و سرمایه‌گذاری می‌کنند، ما سرمایه‌گذاری کرده‌ایم؟»

با استفاده‌کنندگان از فیلترشکن باید برخورد شود

وی تصریح کرد: «دولت همانگونه که موظف است در همه زمینه‌ها توسعه تکنولوژی ایجاد کند، در پیام‌رسان‌ها هم باید این کار را بکند و لازم است قانون برخورد با استفاده‌کنندگان از فیلترشکن تدوین، تصویب و اجرا شود».

موحدی کرمانی، فضای مجازی را عرصه‌ای برای هجمه و حمله به ارزش‌ها و مقدسات دانست و اظهار کرد: «اگر بنیه ایران در مسائل فرهنگی مثل بنیه نظامی و دفاعی تقویت نشود، دشمن از ابزار فضای مجازی، جوانان ما را منحرف می‌کند و نشانه‌های آن آشکار شده است.»

وی تصریح کرد: «لازم است تلاش مضاعفی برای ایمن‌سازی فضای اینترنت از حملات سایبری به ویژه در فضای حساس مثل سیستم بانکی، نفتی و زیرساخت‌های حساس انجام شود».

موحدی کرمانی بر لزوم مدیریت و کنترل فضای مجازی از سوی نظام تاکید کرد و گفت: «باید مطابق سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات حرکت کرد».

وی با طرح این سوال که چرا بومی‌سازی فضای مجازی اجرایی نشده است، افزود: «ادامه فعالیت پیام‌رسان تلگرام با این وضعیت که موجب سلطه اجانب و تضعیف اعتقادات می‌شود، طبق صریح قرآن «حرام بَیّن» است».

خطیب نماز جمعه تهران در بخش دیگری از سخنانش گفت: «فضای مجازی لجام‌گسیخته، گسست نسلی را به دنبال دارد؛ چرا در فضای مجازی قهرمان‌سازی و قهرمان‌پروری کاذب صورت می‌گیرد».

وی «اخلال در وحدت ملی و ایجاد اختلاف مابین اقشار جامعه، دسترسی بیگانگان به اطلاعات مردم و کشور و حریم خصوصی اشخاص و انتشار، توزیع و تجارت انواع محتوای مستهجن و خلاف جامعه، اهانت به مقدسات و ارزش‌های اسلامی و تبلیغ فرقه های مختلف گمراه کننده و نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی» را از خطرات تلگرام عنوان کرد.

موحدی کرمانی در بخش دیگر از سخنان خود اصلاح وضع معیشتی مردم و مبارزه با گرانی لجام گسیخته سرسام‌آور را یکی از ضروریات امروز ایران عنوان کرد و گفت: «باید هزینه‌های جاری کاهش یابد و به منظور تقویت بنیه اقتصاد کشور املاک و اموال مازاد دولت و دستگاه‌های اجرایی به فروش برسد. برخی از واگذاری‌ها و خصوصی‌سازی‌ها مساله‌دار و شائبه‌برانگیز است».

وی با اشاره به سفر «بشار اسد» رییس جمهوری سوریه به تهران گفت: «از هشت سال قبل این نخستین بار است که بشار اسد به کشوری جز روسیه سفر می‌کند. مخالفان بشار ادعا می‌کردند او عملا در دمشق محاصره شده است اما سفر وی به ایران خلاف این موضوع را ثابت کرد».

موحدی کرمانی خاطرنشان کرد: «این سفر نشان از روابط عمیق دو کشور و قدرشناسی سوریه از حمایت‌های ایران به ویژه رهبری است. به طوری که بشار اسد هدف سفر خود را تشکر از ایران و تبریک حضوری چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب به رهبری بیان کرد».

خطیب نماز جمعه تهران تاکید کرد: «این سفر پیام روشنی داشت که ایران در سوریه حضور خواهد داشت و فشارهای همه‌جانبه بر این تصمیم تاثیری ندارد».

وی مدعی شد که «کشورهای عربی به بشار اسد پیشنهاد داده‌اند در صورت فاصله گرفتن از ایران، 200 میلیارد دلار می‌دهند و ادامه حکومت بشار و خاندانش را تضمین می‌کنند اما بشار این پیشنهاد را نپذیرفته و برای همین این چنین مورد استقبال رهبر ایران قرار گرفت.»

گفتنی است یکی از وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران در دوره انتخاباتی این بود که دست دولت هرگز روی دکمه فیلتر کردن شبکه‌های مجازی نخواهد رفت. اما پس از اعتراضات دی ماه 1396، تلگرام در ایران فیلتر شد و به جمع دیگر برنامه‌های ممنوع در ایران از جمله؛ فیسبوک، توییتر و وایبر پیوست.

حسن روحانی به تازگی با بیان اینکه در ایران رسانه آزاد وجود ندارد اعلام کرد که فیلتر کردن فضای مجازی به همه ضرر زد.

وی، فضای مجازی را از زندگی مردم جدایی‌ناپذیر دانست و تاکید کرد: «این امکان وجود ندارد که حاکمیت از مردم بخواهد موبایل را به خاطر برخی آسیب‌هایش کنار بگذارند. برخی فکر می‌کنند اختیاراتی از آسمان دارند تا بر زمینی‌ها هر فرمانی که می‌خواهند صادر کنند اما نمی‌توان با خواست عمومی مردم مبارزه کرد و این کار نه شدنی و نه مشروع و قانونی خواهد بود».