دوقطبی‌ها و ادامۀ سیاست‌های سرکوب رژیم ایران مانع شرکت جوانان در انتخابات هستند

ناصر اعتمادی
ناصر اعتمادی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گزارش رویترز، دو سال پس از کشته شدن مهسا امینی و آغاز خیزش "زن، زندگی، آزادی" در ایران دو پارگی یا دو قطبی در این کشور به ویژه در میان جوانان به قوت خود باقی است و بستر انتخابات ریاست جمهوری را تشکیل می دهد.

به نوشتۀ رویترز، با این حال، شش نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران توجه اصلی خود را چه در گفتارها و پیام های شان در شبکه های اجتماعی چه در مناظره‌های تلویزیونی بر جوانان متمرکز کرده اند. رویترز یادآوری کرده است که شصت درصد از جمعیت هشتاد و پنج میلیون نفری ایران کمتر از سی سال دارند.

به نوشتۀ رویترز این جمعیت جوان اکثراً انتخابات پیش‌رو در ایران را به سیرک تشبیه می‌کنند و اغلب نیز از خود می پرسند : "چرا باید در انتخابات رژیمی شرکت کنم که خواستار سرنگونی‌اش هستم؟" به ویژه این که رئیس جمهوری در ایران – حتا اگر انتخابات در این کشور آزاد می بود – هیچ قدرتی ندارد و کلیه تصمیم‌های اصلی را علی خامنه‌ای، رهبر حکومت مذهبی ایران، از جمله در زمینه های هسته‌ای و سیاست خارجی اتخاذ می‌کند.

رویترز یادآوری می کند که در جریان خیزش مهسا علیه حجاب اجباری بیش از پانصد نفر از معترضان از جمله هفتاد و یک کودک در خیابان‌ها کشته و صدها نفر دیگر زخمی و هزاران نفر دستگیر و زندانی و هفت تن از معترضان نیز اعدام شدند. رویترز در عین حال اضافه کرده است که سرکوب خونین این خیزش موجی از ناامیدی از تغییر و دستیابی به آزادی را باعث شده است به ویژه این که رژیم اسلامی برغم خون‌های ریخته شدۀ جوانان و کودکان همچنان پابرجاست.

"لاکروآ" روزنامۀ مسیحیان فرانسه در مطلبی مشابه به قلم گزارشگر خود در ایران نوشته است که برغم تلاش‌های شش نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران، دانشجویان انتخابات پیش‌رو را سرابی می دانند و از آن فاصله می‌گیرند. به نوشتۀ "لاکروآ" دانشجویان نیز انتخابات پیش‌رو را به نمایشی بی رونق تشبیه می‌کنند و علت آن سیاست‌های سرکوبگرانه و امنیتی حکومت است که از نظر دانشجویان مهمترین مانع مشارکت سیاسی از جمله در انتخابات است. علاوه بر تداوم سرکوب زنان با دستاویز حجاب اجباری و ازسرگیری گشت ارشاد، دستگاه‌های اطلاعاتی و نظامی و قوۀ قضائیه ایران سرکوب دانشجویان منتقد در داخل و خارج دانشگاه‌ها را تشدید کرده‌اند.

به گفتۀ یک دانشجوی دختر، مطالبات دانشجویان، علاوه بر دموکراسی و انتخابات آزاد، آزادی زندانیان سیاسی، آزادی پوشش و آزادی مطبوعات است و هیچ رئیس جمهوری در ایران قدرت و اختیارات لازم برای تحقق چنین مطالباتی را ندارد و در نتیجه این که چه کسی در این کشور رئیس جمهوری می شود مسئلۀ هیچکس نیست.

منبع: رادیو فرانسه

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید