آیا ترامپ اول متفاوت از ترامپ دوم خواهد بود؟

ممدوح المهینی
ممدوح المهینی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود، به وضوح تصمیم گرفت که در هیچ جنگی شرکت نکند. دلیل آن عدم تمایل به ظاهر شدن به عنوان یک قهرمان مبارز و فرماندهی کردن ارتش‌ها برای شکست دادن اشرار نبود بلکه درک می‌کرد که ورودش به هر جنگی باعث خواهد شد بهای انتخاب نشدن مجدد را بپردازد و این بیشترین چیزی است که او را نگران می‌کرد.
او وعده‌های مبنی بر اینکه او رئیس‌جمهوری است که آمریکا را وارد جنگ نمی‌کند را تکرار می‌کند و می‌گوید مردم آمریکا بهای نزاع‌های دور از خانه‌های خود را که در آن پول و فرزندان خود را از دست می‌دهند، پرداخت نخواهند کرد.

مخاطب این یک گفتمان پوپولیستی توده‌هایی هستند که دو جنگ طاقت‌فرسا ​​در عراق و افغانستان را پشت سر گذاشتند. ترامپ موفق شد وارد هیچ جنگی نشود، اما همه‌گیری «کووید» به طور غیرمنتظره‌ای او را با وجود چسبیدن به صندلی ریاست جمهوری تا آخرین لحظه از بازی خارج کرد.

شعار اصلی او «اول آمریکا» شعار انزواطلبان است، اما آیا او در سیاست خارجی انزواطلب بود؟ تایید این مساله سخت است زیرا با وجود تهدید او نسبت به خروج از ناتو، در طول چهار سال وعده و تهدید، این کار را نکرد. او ایران را محاصره کرد و پیمان ابراهیم را مهندسی کرد و دامادش کوشنر پروژه صلح میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها را به دست گرفت و موفق نشد. او سعی کرد کره شمالی را از چین و روسیه به اردوگاه غرب جذب کند.

تلاش او با تهدید کیم جونگ اون به آتش‌افروزی گسترده آغاز شد و با تبادل نامه‌های عاشقانه پایان یافت. تلاشی که از ابتدا محکوم به شکست بود. او روابطش را با متحدان آمریکا مانند سعودی تقویت کرد و با وجود روابط خوبش با پوتین، در مقابل اروپایی‌ها متحدان سنتی واشینگتن قرار نگرفت و حتی یک بار آنها را به خاطر خرید نفت روسیه و اسیر شدن نزد مسکو سرزنش کرد. او تهدید کرد که افغانستان را ترک خواهد کرد اما این کار را نکرد و تهدید کرد که سوریه را ترک خواهد کرد اما توسط ژنرال‌هایش منصرف شد.

همه اینها به این معنی است که سیاست او انزوا گرایانه نیست و به سیاست پرزیدنت اوباما که به انزوا نزدیکتر است شباهتی ندارد بلکه او به چندقطبی بودن اعتقاد دارد. سیاست خارجی ترامپ در آن زمان چه بود؟ شاید هیچکس نداند، حتی او!

اگر به سخنان او گوش دهید، بدون شک می گویید که سیاستش مبتنی بر انزواطلبی، پوپولیسم و شعار اول آمریکا است اما اگر به سخنان مردانش که این سیاست را طراحی می کنند گوش کنید مانند مایک پمپئو و برایان هوک، خواهید دید که او شاهینی است که نقش آمریکا را به عنوان یک نیروی مسلط در نظام بین الملل حفظ می کند. البته نه به روش بوش که سعی کرد عراق را به روش آلمان و ژاپن تغییر دهد و دموکراسی را بر آن تحمیل کند و شکست خورد، بلکه به روش سنتی و از طریق حمایت از متحدان و ایستادن در کنار آنها تا جایی که آمریکا وارد جنگی نشود و او منجر به از دست دادن جایگاهش شود.

آیا ترامپ به نظم بین المللی اعتقاد داشت؟ البته که نه. در سال 2020، او در سخنرانی خود در داووس، با اینکه یک مجمع جهانی بود، گفتمانی محلی و خسته‌کننده به مخاطبان خود ارائه کرد، گویی در یکی از ایالت های آمریکا و در میان حامیان خود سخنرانی می کرد. او به روابط خارجی در آن مرحله اهمیتی نمی‌داد زیرا به درستی دریافته بود که انتخاب مجددش به رای‌دهندگان داخلی بستگی دارد. او در خارج از کشور صرفاً قدرت خود، قدرت آمریکا و سلطه آن را به نمایش می‌گذاشت و این رویه با تبلیغاتش همخوانی داشت.

این ترامپ اول بود اما اگر به ریاست جمهوری برگردد ترامپ دوم چگونه رفتار خواهد کرد؟ آیا سیاستش را مانند دوره اول ادامه خواهد داد؟ آیا او در عمل، نه در کلام، انزواطلب می‌شود و از ناتو خارج خواهد شد؟ آیا به اتحاد نزدیک آمریکا با اروپایی‌ها ضربه می زند؟ به دنیای لیبرالی که آمریکا بیش از 75 سال طراحی و پرورش داده است آتش خواهد گشود و آنچه را که پوتین و شی جین پینگ می‌خواهند خواهد داد؟ یا اینکه همه را غافلگیر خواهد کرد و تبدیل به رئیس جمهوری باورمند به به نظام بین الملل می‌شود تا در کنار متحدان اروپایی بایستد و با تهدیدهای خود آنها را نترساند؟

هیچ کس نمی‌تواند به این سؤالات پاسخ دهد. اما اگر در دوره دوم ریاست جمهوری او این ایده را کنار بگذاریم و فرض کنیم او دوباره انتخاب نخواهد شد و بنابراین نیازی به اغوا کردن افکار عمومی با صحبت‌های پوپولیستی مورد پسند آنان نخواهد داشت، انتظار می رود که پس از رهایی از فشارهای داخلی، طرز تفکر واقعی او در سیاست خارجی روشن خواهد شد.

منبع: روزنامه الشرق الاوسط

ترجمه: العربیه فارسی

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size