«داعش» ابزار اطلاعاتی نیست

ممدوح المهینی
ممدوح المهینی - العربیه فارسی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

هر چند «داعش خراسان» اعلام کرد که پشت عملیات تروریستی در حومه مسکو بوده است، اما هستند کسانی که این موضوع را تکذیب می‌کنند! تروریست‌های جنایتکار می‌گویند آنها بودند که این عملیات را طراحی و اجرا کردند، در حالی که مخالفان می‌گویند نه!

این مساله من را به یاد توجیهات غربی برخی از مفسران تروریسم القاعده در گذشته و حتی اکنون می‌اندازد. آنها در حالی که خود رهبران و ایدئولوگ‌های القاعده می‌گویند به ایدئولوژی تکفیری اعتقاد دارند و بر اساس آن حرکت و جانفشانی می‌کنند و حتی نزدیکانشان را تکفیر می‌کنند، اما نظریه‌پردازان غرب می‌گویند که علت وقوع «11 سپتامبر» و حوادث مشابه آن، توسعه‌طلبی آمریکا، امپریالیسم مدرن و حمله مدرنیته به جوامعی است که با آن را مخالف است.

من در یکی از دانشگاه‌های غربی در یک سمینار بودم و استاد تمام این توجیهات را برای دانشجویان تکرار می‌کرد. اما او فراموش کرد که توضیح ساده‌ای را بگوید و آن هم اینکه افراط‌گرایی تروریسم می‌آفریند! او فراموش کرد که بگوید افراط‌گرایان از شکم مادرشان تندرو به دنیا نمی‌آیند، بلکه بعدها غرق فرهنگی می‌شوند که آنها را به افرادی افراطی تبدیل می‌کند و سپس از نردبان شغلی برای تبدیل شدن به تروریست بالا می‌روند!

آخرین بهانه جدید این است که داعش یک ابزار اطلاعاتی است و برخی دیوانه‌ها در شبکه‌های اجتماعی می‌گویند اوباما موسس آن است. با این کار، سخنان ساده‌انگارانه و بدخواهانه ترامپ را بازتاب می‌دهند مبنی بر اینکه اوباما پشت سر پیدایش داعش است، در حالی که منظور ترامپ این است که خروج نیروهای آمریکایی از عراق توسط اوباما خلایی ایجاد کرد که داعش آن را پر کرد!

در هر صورت، این ادعاها نادرست است چرا که گروه داعش در آخرین بیانیه خود این موضوع را اعلام کرد و توضیح داد که انگیزه‌های آن در درجه اول نتیجه تفکر افراطی است و ممکن است کشورها یا سازمانها به استفاده از آن متوسل شوند، اما دلیل شکل‌گیری و پیدایش آن تفکر افراطی است و پایان آن مستلزم پایان تفکر افراطی است که از ابتدا با آن تفکر جان گرفت.

اما چرا چنین بهانه‌هایی مطرح می‌شود؟ افرادی با نیت خیر هستند که فریب چنین تبلیغاتی را می‌خورند و نمی‌خواهند به اسلام تهمت بزنند، بنابراین دنبال توجیهی می‌گردند که به آنها آرامش دهد. اما اسلام به عنوان یک دین بزرگ از این اتهامات مبرا است و بین تفکر افراطی و دین اسلام تفاوت زیادی وجود دارد. امروز متأسفانه به این دو یعنی اسلام و افراط‌گرایی به عنوان یک چیز نگریسته شده است. مشکل این است که سخنان تنفرآمیز برای دهه‌ها و شاید قرن‌ها حاکم بوده فضایی را ایجاد کرده است که در آن افراط‌گرایان دین را ربوده و طوری به نیابت از آن صحبت می‌کنند که گویی این دین تنها متعلق به آنهاست و هرکس را که می‌خواهند از آن خارج کنند و از آن به عنوان ابزاری برای عضوگیری و دشمن‌تراشی استفاده می‌کنند.

به همین دلیل است که در دهه‌های اخیر شاهد پیدایش تعداد زیادی از سازمان‌های تروریستی سنی و شیعه مانند «القاعده» و شاخه های آن مثل «داعش» و گروه‌های دیگری مانند «حزب الله» و «عصائب الحق» بوده‌ایم که عملاً دین را ربوده و دیگران را به طور شفاهی تکفیر کرده یا با کمربندها و خودروهای انفجاری آنان را کشتند.

این یک بحران مربوط به ایدئولوژی افراطی است. به یاد داشته باشیم، در حالی که روسیه مورد این حمله خونین قرار گرفت، اما کشورهای مسلمان بیشترین کشورهایی هستند که در معرض حملات سازمان‌های تروریستی قرار دارند و فرزندانشان چه قاتلان و چه کشته‌شدگان قربانی می‌شوند.

تبدیل شدن یک نوجوان آرام به هیولایی بی‌قلب در عرض چند سال بر عهده جامعه است و نمی‌توان آن را تنها به گردن خود شخص انداخت. اگر او در محیطی زندگی می‌کرد که از کودکی، در خانه، مدرسه، مسجد و تلویزیون، ارزش های مدارا، عقلانیت و درک جوهر انسانی همه ادیان را به او القا می‌کرد، به تروریست تبدیل می‌شد؟ البته که نه؛ بلکه انسانی عادی، بردبار و خیرخواه خواهد بود که خیر بشریت را دوست دارد و برای خدمت به آن تلاش می‌کند (و برای خدمت به خودش، همانطور که همه ما انجام می‌دهیم)، و خود را در میان بچه‌ها منفجر نمی‌کند یا آنها را با کامیونی مانند حشرات به بهانه کافر بودن، زیر نمی‌گیرد.

اما اکثر کسانی که این اتهامات را تکرار می‌کنند و می‌گویند داعش ابزاری اطلاعاتی است، نیت بدی دارند. به یک دلیل روشن و ساده و آن اینکه نمی‌خواهند ایدئولوژی افراطی را محاکمه کنند و به همین دلیل به مغلطه روی می‌آورند.

اینها همان‌هایی هستند که هر بار می‌گویند عاملان این حملات بیماران روانی هستند. این هم بهانه‌ دیگری است با هدف تبدیل صورت مساله از یک موضوع فکری و فرهنگی به یک موضوع روانشناسی تغییر است تا خلط مبحث کنند! اما بیماران روانی به درمانگاه‌ها می‌روند و نه به عضویت گروه‌های مسلح آهنین تا مجتمع‌های مسکونی را آتش بزنند و مساجد را منفجر کنند!

همه اینها ترفند است و الان از تقابل فرهنگی با غرب می‌گویند تا آن به ایده‌ای برای احیای افکار افراطی و بهانه‌جویی تبدیل کنند. از قضا، همین تندروها به همان غربی می‌روند که به آنها آزادی بیان می‌دهد، اما از آن برای تحریک افکار افراطی علیه کشورهایی استفاده می‌کنند که متعهد به افکارا مداراجویانه و انسانی هستند را که معنویت و تعالی اسلام را حفظ می‌کند و این دین را به تدریج از دست دزدان افراطی بازپس می‌گیرد.

مشکل در توسعه‌طلبی آمریکا، سلطه مدرنیته، دستگاه‌های اطلاعاتی، استعمار، امپریالیسم، یا تقابل فرهنگی با غرب نیست. همه اینها توجیهاتی است که توسط افراط‌گرایان حیله‌گر برای زنده نگه‌داشتن ایدئولوژی افراطی خود مطرح می‌شود. مشکل خود تروریست‌ها هستند که با صراحت کامل می‌گویند تکفیری هستند و به دنبال خونریزی؛ برای یک بار هم که شده باورشان کنیم!

منبع: «الشرق الاوسط»
ترجمه «العربیه فارسی»

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید