جنگ بر سر آخرین هزار متر باقی‌مانده غزه

عبدالرحمان الراشد
عبدالرحمان الراشد
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

ارتش اسرائیل بعد از بیش از 3 ماه و نیم جنگ از زمان حرکت از شمالی‌ترین نقطه غزه، اکنون در جنوبی‌ترین منطقه آن حضور دارد. این نیروها در مسیر خود، شهرک‌ها و اردوگاه‌ها از شمال غزه تا شهر غزه، بیت لاهیا، بیت حانون و اکنون خان یونس را منهدم و اهالی آنها را آواره کرده و در آستانه یورش به رفح در مرز با مصر قرار دارند.

مصر هم به نوبه خود با قراردادن تانک‌ها در وضعیت آماده‌باش کامل، نیروهای مسلح خود را از بیم عبور نیروهای اسرائیلی از مرز و تعقیب عوامل حماس در خاک مصر، در مرزها مستقر کرده و درعین حال می‌کوشد، مانع ورود یک و نیم میلیون پناهنده احتمالی فلسطینی به خاک خود شود که شرایط فوق‌العاده دشواری را در تمامی سطوح به‌وجود آورده است.

این یک کیلومتر باقی‌مانده از 41 کیلومتر طول غزه، عملا طولانی‌ترین مسافت در این شهر است و بیم آن می‌رود که خونبارترین و تراژیک‌ترین روزهای جنگ در پیش باشد.

بیش از نیمی از اهالی نوار غزه از ترس جنگ به این منطقه پناه‌آورده‌اند. به‌رغم خواسته جامعه جهانی از اسرائیل برای عدم حمله به رفح، می‌دانیم که ارتش اسرائیل در نهایت برای پایان‌دادن به حاکمیت حماس و نابودی عوامل آن خود، وارد این شهر خواهد شد و شروط خود را تحمیل خواهد کرد.

مصر هیچگاه علیه اسرائیل که از حمایت آمریکا و اروپا برخوردار است، وارد این جنگ نخواهد شد؛ خصوصا که حماس در 7 اکتبر گذشته، آغازگر جنگ بود. این تنها مصر نیست که با ورود در این جنگ مخالفت می‌ورزد بلکه حتی ایران و سوریه و حزب‌الله لبنان که هم‌پیمانان حماس هستند نیز از همان ابتدا از آن تبری جسته و هرگز به‌عنوان طرفی در این جنگ مشارکت نخواهند کرد.

میانجی‌گران بارها موضوع آزادی گروگان‌های اسرائیلی، خروج از غزه و واگذاری حاکمیت این منطقه به دولت خودگردان فلسطین را به حماس پیشنهاد دادند اما این گروه، رویارویی و جنگ را انتخاب کرده است.

اسرائیل که اکنون به ورودی رفح رسیده، اعلام کرده است که تنها بعد از پایان جنگ، تن به حل و فصل سیاسی خواهد داد. تفاهمی در پاریس میان مسئولان دستگاه‌های امنیتی آمریکا، مصر، قطر و اسرائیل در خصوص برنامه‌ای 3 مرحله‌ای صورت گرفت که در مرحله نخست آن، آتش‌بس موقت به مدت 45 روز برقرار خواهد شد. آزادی یک‌سوم گروگان‌های زن، کودک و سالمند اسرائیلی در ازای شماری از اسرای فلسطینی نیز بخشی از همین مرحله است. طی بازه آتش‌بس موقت، ورود حجم بیشتری از کمک‌های بشردوستانه و بیمارستان‌های سیار تسهیل خواهد شد و عملیات نظامی اسرائیلی متوقف شده و صرفا در قالب پیگردهای امنیتی ادامه خواهد داشت.

در مرحله دوم، گروگان‌های باقی‌مانده در ازای شماری دیگر از اسرای فلسطینی آزاد خواهند شد و در آخرین مرحله، مدیریت حاکمیتی برای غزه ترجیحا تحت رهبری «ساف»، به‌رسمیت شناخته خواهد شد و حماس و جهاد اسلامی از نوار غزه خارج خواهند شد.

با توجه به این که اسرائیل ظرف چندماه گذشته، سیاست زمین سوخته از طریق نابودی شبکه‌های حماس در غزه، کوچاندن اهالی آن و چندپاره کردن غزه را پیاده کرده، تغییر معادله قدرت در غزه یا کارشکنی در تدابیر اجرایی مربوطه، پیش‌بینی نمی‌شود.

جنگ غزه، طولانی‌ترین و خشونت‌بارترین جنگ در تاریخ جنگ‌های عربی و نبروهای فلسطینی – اسرائیلی به‌شمار می‌آید. جنگ ژوئن 67 شش روز و جنگ اکتبر 1973 در جبهه مصر، بیست روز ادامه داشت.

تهاجم اسرائیل به بیروت در سال 1982 در بازه‌ای 7 هفته‌ای، جنگ «حزب‌الله» و اسرائیل در لبنان در سال 2006 ، به مدت 5 هفته و جنگ سال 2014 غزه 50 روز ادامه داشت.

وضعیت در خصوص جنگ غزه اما متفاوت است؛ چرا که نزدیک به 30 هزار فلسطینی غالبا غیرنظامی شامل امدادرسانان و روزنامه‌نگاران کشته شدند که بیش از تمامی جنگ‌های پیشین با اسرائیل است. واکنش‌های محافل رسمی بین‌المللی محدود بوده در حالی که واکنش‌های مردمی بسیار گسترده است اگرچه در محدوده سمبلیک، باقی مانده است.

پیآمدهای این جنگ بخصوص در ارتباط با مصر همچنان ادامه دارد که نگران اقدام اسرائیل برای حل مشکل خود از طریق کوچاندن یک و نیم میلیون فلسطینی نوار غزه به مناطق مرزی مصر و عدم اجازه دادن به آنها برای بازگشت است.

پیآمدهای این جنگ، دامن‌گیر اردن نیز شده است؛ چرا که حماس، اقداماتی را برای تحریک نیروهای داخلی اردن و به آشوب کشاندن‌ این کشور انجام داده است. دستگاه‌های رسانه‌ای اسرائیل، موضوع کوچاندن فلسطینی‌ها از طریق رودخانه اردن را مطرح کرده‌اند. این کشور در عین حال از طریق مرز با سوریه در معرض حملات گروه‌های مسلح قرار دارد و گروه‌های مسلح عراقی همچنان تهدید می‌کنند که از شهر الانبار وارد اردن خواهند شد.

اگرچه حزب‌الله لبنان اعلام کرده که با درگیرشدن در جنگ غزه مخالف است اما ارتش اسرائیل، عوامل مسلح حزب‌الله را وادار به عقب‌نشینی تا رودخانه لیطانی کرده و تاکید دارد در صورت ادامه حضور عوامل این گروه در این منطقه، بار دیگر آن را اشغال خواهد کرد.

از سویی کمتر از یک‌هفته تا عملی‌شدن هشدار آمریکا به شبه‌نظامیان حوثی برای تروریستی قلمداد‌کردن آن در صورت عدم توقف حملات آنها به کشتی‌رانی تجاری در دریای سرخ، باقی مانده است.

با حضور نیروهای اسرائیلی در دروازهای رفح، پیش‌بینی اقدامات ارتش امکان‌پذیر نیست و نتانیاهو که برای اولین بار، بسیار مطمئن به‌نظر می‌رسد، خواهان اعلام پیروزی در رفح است.

آیا راه حل دیگری به‌جز جنگ در رفح وجود دارد؟ مذاکرات می‌تواند ادامه یابد زیرا دستیابی به راه حل، بسیار نزدیک است به طوری که حماس از آمادگی بیشتر برای پذیرش توافقی به‌منظور حفظ جان اهالی رفح و اعلام پایان جنگ و نجات رفح برخوردار است در حالی که نتانیاهو که تا چند هفته پیش برای جلوگیری از زیان‌های جانی نیروهایش، حاضر به قبول آن بود، اکنون خواهان تحقق این توافق نیست.

نتانیاهو هم‌اکنون خود را برای آخرین نبرد و ایستادن برروی ویرانه‌ یک شهر منهدم‌شده، آماده می‌کند.

منبع: «الشرق الاوسط»

ترجمه العربیه فارسی

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size