هدف نصرالله از پیشنهاد مذاکره با اسرائیل چیست؟

فارس خشان
فارس خشان
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

حسن نصراله بعداز سکوت بیش از یک ماه خود در دومین سخنرانی‌اش ظرف یک هفته، ایده‌ای را در اختیار مذاکره‌کننده لبنانی قرار داد که از یک سو زیر فشار قدرتمند دیپلماتیک آمریکا، فرانسه و اتحادیه اروپا قرار دارد و از سوی دیگر با تهدیدهای بسیار جدی اسرائیل مبنی بر آغاز جنگی گسترده علیه لبنان مواجه است.

صفت «گزینه آزادسازی» را می‌توان به این ایده نسبت داد که از سوی نصراله در اختیار مذاکره‌کننده لبنانی قرار گرفت؛ به طوری که نصرالله در پاسخ ضمنی به مطالبه عقب‌نشینی حزب‌الله از کرانه شمالی رودخانه لیطانی، آن را به عقب‌نشینی اسرائیل از موارد نقض خط آبی (13 نقطه به اضافه بخش شمالی شهرک الغجر) و آزادسازی کشتزارهای شبعا و تپه‌های کفرشوبا مشروط کرد که سازمان ملل، لبنانی‌بودن آن را به رسمیت نمی‌شناسد زیرا طبق اسناد سازمان ملل، این مناطق بخشی از خاک سوریه است که از سال 1967 از سوی اسرائیل اشغال شد.

صرف نظر از «کیفیت» ایده ارائه‌شده از سوی نصراله، ارائه علنی آن، بیانگر عدم تمایل حزب‌الله به گسترش دامنه جنگ جاری در منطقه مرزی جنوب لبنان است. اقدام حزب‌الله در مهار سطح واکنش خود به ترور صالح العاروری، معاون رئیس دفتر سیاسی حماس در حومه جنوبی بیروت نیز دلیل دیگری بر تمایل این حزب برای فرونشاندن جنگ مرزی در اولین فرصت ناشی از وضعیت میدانی در نوار غزه است.

این اقدام نصراله می‌تواند به محافل لبنانی و بین‌المللی مایل به مهار تهدیدهای اسرائیل علیه روند جست‌وجوی مسیری برای ایجاد مسیر آرام‌ساز، با به جریان‌انداختن پرونده‌های حل‌ناشده میان لبنان و اسرائیل که مانع اجرای کامل قطعنامه 1701 می‌شوند، کمک کند.

نکات مطرح‌شده در ایده نصراله، موضوعی را برای مذاکره میان لبنان اسرائیل در خصوص منازعه دیپلماتیک فی‌مابین که با عقب‌نشینی ارتش اسرائیل از جنوب لبنان در سال 2000، عملا به «بن‌بست» رسید، فراهم می‌کند. این ایده جدید که بیانگر قصد حزب‌الله برای گشودن مسیر مذاکراتی است، کار آموس هوکشتاین، میانجی آمریکایی دست‌اندرکار پرونده ترسیم مرز دریایی میان لبنان و اسرائیل را آسان می‌کند که با خواسته «ناممکن» لبنان در خصوص اعطای حق مالکیت این کشور بر خط 29 مرز دریایی روبرو بود که نهایتا به دادن فقط میدان نفتی قانا به لبنان منجر شد.

این ایده نصراله می‌تواند موجبات تضعیف موضع تندورها در اسرائیل را که خواهان جنگ گسترده علیه لبنان و تبدیل جنوب آن به وضعیتی شبیه به شمال نوار غزه هستند، فراهم سازد زیرا به دولت آمریکا امکان می‌دهد، مخالفت خود را با دادن «مجوز جنگ» علیه لبنان به اسرائیل، تجدید کند.

گرفتن چنین مجوزی به‌شدت مورد نیاز اسرائیل است زیرا حزب‌الله از ارتباط عمیق‌تری با گروه‌های عراقی، یمنی و سوری در مقایسه با روابطش با حماس برخوردار است. وانگهی ماهیت وجودی و جوهری روابط حزب‌الله و حمهوری اسلامی نیز مزید بر علت است.

ایده مطرح‌شده از سوی حزب‌الله که آن را «گزینه آزادسازی» نامیدیم، در کنار وجود دلایل و مشاهده شواهد بسیار جدی و بی‌سابقه از سوی اسرائیل برای آغاز جنگ فراگیر علیه لبنان، مطرح شد؛ آنهم در زمانی که کابینه ائتلافی و مولفه‌های گوناگون آن به‌رغم اختلافات درونی، برسر یک نکته اتفاق نظر دارند که همان، لزوم بازگردان شهرک‌نشینانی است که در پی آغاز حملات حماس به مناطق اطراف غزه در 7 اکتبر گذشته، از این مناطق تخلیه شدند.

مطالب درزکرده از جلسه جنجالی شامگاه پنج‌شنبه کابینه جنگی اسرائیل و درونمایه دفاعیات بنی گانتس و یواف گالانت از هرزی هالوی، ریاست ستاد ارتش اسرائیل مقابل انتقادات وزرای راست افراطی، گویای این است که فرماندهی ارتش در صدد اجرای پژوهشی واقع‌بینانه پیرامون اشتباهات کنونی در حمله جاری به نوار غزه، به هدف جلوگیری از آنها در جنگ درحال برنامه‌ریزی علیه لبنان است.

آیا طرح نصرالله مفید فایده خواهد بود؟

در هر صورت کاملا روشن است که حد فاصل زمانی میان موفقیت تلاش‌های دیپلماتیک از یک سو و احتمال گسترش دامنه جنگ از سوی دیگر، مرتبا در حال کاهش است و امور طبق خواسته نصراله تا پایان جنگ منتظر نخواهد ماند.

اطلاعات موجود حاکی از آن است که هوکشتاین از طرح نصرالله غافلگیر نشد زیرا عبدالله بوجبیب، وزیر خارجه دولت موقت میقاتی، قبل از سفر هوکشتاین به تل‌اویو، او در جریان جزئیات طرح مزبور قرار داده بود.

موضع گالانت بعد از دیدار با هوکشتاین نشان می‌دهد که تل‌آویو، تعامل جدی با طرح نصراله نداشت و پذیرای نقطه‌نظر هوکشتاین نبود و طرح نصرالله را تلاشی برای خرید زمان تا پایان حمایت مردمی از جنگ اسرائیل و متلاشی‌شدن کابینه اضطراری در سایه اخبار فزاینده در خصوص خروج محتمل حزب اوپوزیسیون کانتس از کابینه ائتلافی نفسیر کرده است.

اعلام این طرح از سوی شخص نصرالله چه‌بسا به هدف اعتباردهی به خود و یا تلاشی برای تبرئه حزب‌الله از جنگ ویرانگر محتمل علیه لبنان باشد.

محافل دیپلماتیک تاکید دارند باید تا روزهای آینده و تا روشن‌شدن نتایج مذاکرات محرمانه به رهبری واشینگتن و گفت‌وگوهای مرتبط در پاریس منتظر بمانیم تا بتوانیم دود سفیدی که همه خواستار دیدن آن هستند، مشاهده کنیم.

منبع: «روزنامه النهار»

ترجمه: العربیه فارسی

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size