حزب‌الله پساجنگ غزه از زبان عماد مغنیه!

مصطفی فحص
مصطفی فحص
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

محتوای فایل صوتی افشاشده از عماد مغنیه، فرمانده نظامی حزب‌الله که در سال 2008 در حومه دمشق توسط اسرائیل ترور شد، با تمام فیلم‌های پیشین مغنیه که از سوی رسانه‌ جنگی نمایش داده شد، متفاوت است. در این فایل به مدت چند ثانیه‌، صدای او در صحنه‌های میدان نظامی شنیده می‌شود.

منبع انتشار این فایل صوتی جدید، رسمی نبوده، محتوا و زمان افشای آن کاملا متفاوتی است. به همین دلیل می‌توان آن را یک افشای برنامه‌ریزی شده، درنظر گرفت.
مغنیه در این فایل با زبانی آرام و ساده و درعین حال محتوایی حساس به لهجه اهالی جنوب لبنان می‌گوید: «مقاومت یک حالت است که حضور ما را رقم زد، نه این که اگر خدای ناخواسته متوقف شود، ما هم سرنوشت خود را به مقاومت گره می‌زنیم، بدین معنا که اگر در آینده مقاومت از پا در آمد، حزب‌الله از صحنه خارج می‌شود. حزب‌الله کجا برود؟ ما کجا را داریم که برویم یا آیا چنین حضوری را می‌توان از میان برداشت؟ این حضور از ریشه‌های مهم و عمیقی در داخل این جامعه برخوردار شده به شکلی که دیگر نخواهند توانست آن را از میان بردارند.»

مغنیه در ادامه می‌گوید: «ممکن است بپرسید ماهیت حضورتان چگونه می‌تواند باشد؟ چنین حضوری دیگر جاافتاده و ملموس است. برخی شیوه‌های عملکرد ما می‌تواند تغییر یافته یا از شدت آن کاسته شود ولی حضور مقاومت، امری قطعی است. وظیفه ما همراهی با این حضور است که حالت اسلامی نامیده شده، ما حالت اسلامی نیستیم زیرا حالت، امری متغیر است و عوض می‌شود. ما حضور و موجودیتی اسلامی هستیم که از ریشه عمیق برخوردار شده و هیچ‌کس نخواهد توانست آن را از ریشه درآورد. اکنون حزب‌الله از نگاه همه از اعتبار و مصداقیت برخوردار شده، هدف اساسی ما، حفظ این چنین حضور و موجودیت است. این یکی از اهداف اساسی ماست».
درون‌مایه سخنان مغنیه این است که گسستن پیوند میان جامعه شیعیان لبنان و مقاومت، امکان‌ناپذیر است بدین معنا که حضور این جامعه به‌مثابه گروهی ‌ریشه‌دار و موجودیتی لبنانی دارای نقش و ثقل خاص خود، دیگر صرفا مرتبط با سلاح نیست.

گویی کسانی که در پشت افشای این فایل بودند، می‌خواستند به همه در داخل و خارج بگویند که تحولی کیفی در نگرش حزب‌الله و جامعه شیعه طرفدار آن در تعامل متفاوت با موجودیت لبنان و کشور، ایجاد شده است.

تعریف مغنیه در این خصوص که «ما حضور و موجودیت اسلامی ریشه‌دار و نه گذرا و موقت هستیم»، به منطق موارد تاکیدشده از سوی 3 روحانی شیعه(موسی صدر، محمد مهدی شمس‌الدین و هانی فحص) ظرف 3 دهه پیرامون نهایی‌بودن کیان لبنانی در آگاهی جمعی اسلامی شیعی، نزدیک‌تر است.

مغنیه همچنین بر پایان دوران عقده مظلومیت شیعه در سطح کشوری، تاکید دارد که زمینه‌ را برای حل و فصلی تاریخی میان مردم لبنان فراهم ساخته و اجرای گفت‌گو در مورد سلاح و قانون اساسی را امکان‌پذیر می‌کند.

ثمربخشی گفت‌وگو در وهله نخست، نیازمند گفت‌وگوی شیعی- شیعی به هدف بازنگری موضع سیاسی شیعیان لبنان در مورد پارامترهای داخلی از 17 اکتبر 2019 و همچنین متغیرهای خارجی با عملیات طوفان الاقصی در 7 اکتبر است.

همه این امور می‌تواند زمینه‌ساز گفت‌وگوهای فراگیر ملی به هدف نجات باقیمانده نظام جمهوری باشد که مسئولیت حزب‌الله به عنوان حزب دارای رهبری طائفه شیعه و قوی‌ترین حزب کشور، قلمداد می‌شود.

در ابعاد استراتژیک، این فایل افشا‌شده را نمی‌توان از تدابیر منطقه‌ای پساجنگ غزه و آینده منازعه فلسطینی – اسرائیلی جدا کرد زیرا در زمانی مطرح شده که تهدیدات تل‌آویو را در مورد گسترش دامنه تجاوز خود به لبنان به بهانه اجرای قطعنامه 1701 با استفاده از زور در راستای تفسیر خود از این قطعنامه که مورد پذیرش لبنانی‌ها نیست، شاهد هستیم.

از سویی دیگر، جامعه لبنان و به‌ویژه جامعه شیعیان این کشور به دورنگاه‌داشتن لبنان از جنگ و بی‌اثر سازی بهانه‌های تجاوزکارانه اسرائیل، نیاز دارد.
نخبگان حاکم بر اسرائیل نیز می‌کوشند منطقه را به رویارویی باز بکشانند تا از این طریق نه فقط آینده سیاسی خود را نجات دهند بلکه بر روند خشونت به هدف بازسازی جامعه خود که با بحرانی وجودی و احساس جمعی خدشه‌دارشدن امنیت روبروست، تکیه کند.

حزب‌الله در این فاز حساس داخلی و خارجی، سیگنال‌های دقیقی پیرامون امکان تعامل عملگرایانه با مسائل سرنوشت‌ساز ارسال می‌کند که طی آن، ایمنی خود را به ایمنی لبنان پیوند می‌زند. لبنان امروز نیازمند امتیازدهی‌های ملی شجاعانه برای نجاتش است. این امتیازدهی از آزمون تعهدات الزام‌آور آغاز می‌شود تا در صورت وجود نیت صادقانه، به زمینه‌سازی برای اجرای تعهدات گسترده‌تر منجر شود.

منبع: الشرق الاوسط
ترجمه: العربیه فارسی

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size