آتش‌بس غزه میان دو جنگ

علی حماده
علی حماده
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

به نظر می‌رسد آتش‌بس غزه میان حماس و اسرائیل به منظور تکمیل مبادله اسرا و گروگان‌ها و ورود کمک‌های امدادی به نوار غزه به خوبی پیش می‌رود. تمایل به تمدید آتش‌بس برای تکمیل دور دوم مبادله وجود دارد. هر دو طرف نیاز به تمدید دارند، البته به درجات مختلف. اسرائیل با توجه به شدت فشارهای آمریکایی و بین‌المللی به دلیل افزایش هزینه‌های انسانی سنگینی که غیرنظامیان در غزه متحمل شده‌اند، به تمدید آتش‌بس نیاز دارد. فشار خانواده‌های گروگان‌ها بر دولت بنیامین نتانیاهو که ترجیح داد طبق توصیه‌های ارتش اسرائیل به جنگ ادامه دهد، نیز بیشتر شده است. اما آزادی گروگان‌ها که یکی از سه هدف تعیین شده توسط شورای جنگ اسرائیل است، حاشیه مانور دادن را برای اسرائیل کاهش داده است.

اکنون که دور اول مبادله به پایان می‌رسد، جامعه اسرائیل طعم آزادی گروگان‌ها و آرامش امنیتی را خواهد چشید و سقف مطالبه آن نیز بیشتر خواهد شد. توقف روند مبادله پس از یک دور، مشکل بزرگی را میان خانواده‌های گروگان‌ها و دولت و حتی ارتش ایجاد خواهد کرد. بنابراین اگر بر سر دور دوم و سوم و چهارم توافق شود تعجب نخواهیم کرد!

حماس به نوبه خود به آتش‌بس و مبادله نیاز دارد تا نفس تازه کند، صفوف خود را دوباره سازماندهی کند، و فشار نظامی وحشتناک بر ساکنان نوار غزه را کاهش دهد، به خصوص که مسئولیت حملات وحشیانه و کشته‌شدن هزاران غیرنظامی را که ناگزیر به گردن اسرائیل می‌اندازد گریبانگیرش خواهد شد. پس از این مرحله باید پاسخگوی پرسش‌های دشوار درباره هزینه‌های انسانی عملیات «طوفان الاقصی» از نظر جانی، معیشتی و انسانی بشود. حماس با فضایی روبرو خواهد شد که از اسرائیل سلب مسئولیت نمی‌کند، اما تا حدود قابل توجهی این گروه مسئول عواقب خطرناک تهدید جان دو میلیون شهروند را متحمل خواهد شد. این ماهیت رابطه دیالکتیکی در آگاهی عمومی مردم میان حمایت و هزینه این حمایت است.

از سوی دیگر، حماس برای احیای روابط خود با محور عربی به آتش‌بس نیاز دارد. رابطه با محور ایران، هر چه که باشد، مشروعیت کافی برای رویارویی با مرحله بعدی را فراهم نمی‌کند. حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران از لبنان تا عراق و یمن فاقد مشروعیت عربی ندارد زیرا اینها جناح‌هایی هستند که به عنوان گروه‌های نیابتی رژیم ایران در منطقه طبقه‌بندی می‌شوند در صورتی که مسئله فلسطین به یک فضای عربی نیاز دارد که از مصر شروع می‌شود و به کشورهای عربی خلیج ختم می شود که به تنهایی می تواند غزه را از پیامدهای فاجعه انسانی، اقتصادی و اجتماعی این جنگ بیرون بیاورد.

علاوه بر این، هر راه حلی که مربوط به آینده غزه باشد، نیازمند قبول مصر، اردن و سعودی است که بر این اساس بازگشت اوضاع غزه به صحنه قبل از 7 اکتبر دشوار است. به این معنی که آنچه رئیس جمهوری ترکیه «ساختار امنیتی» آینده غزه نامید، کاملاً متفاوت خواهد بود. حماس ممکن است در دورهای بعدی جنگ شکست بخورد یا شکست نخورد اما در مرحله بعدی با دیپلماسی منطقه‌ای و بین‌المللی و هزینه کلان پیامد جنگ روبرو شود.

انتظار می‌رود با تکمیل دور اول مبادله اسرا، توافقی بر سر یک دور دیگر شکل بگیرد و جبهه غزه را آرام کند، اما آتش جنگ‌های دیگر همچنان شعله‌ور خواهد ماند؛ چرا که آنها بخشی از کارت‌های بازی منطقه‌ای دور میز بزرگ مذاکره باقی خواهند ماند. ایران گروه‌های حوثی، حزب الله و شبه نظامیان عراقی را به حرکت در می‌آورد و گروه حوثی هم به گرم کردن جبهه دریایی ادامه خواهد داد تا کشتی‌های تجاری مرتبط با تجار اسرائیلی را تعقیب کند. به‌رغم اینکه این اقدامات تاکنون بر میدان غزه تأثیر چندانی نداشته اما جبهه لبنان به آتش‌بس و عملیات جناح‌های عراقی به تعادل بازی با آمریکا ربط داده خواهد شد.

بازی بزرگی در منطقه در جریان است و از یک مرحله تا مرحله دیگری، همه زیر میز می‌جنگند، مانور می‌دهند و مذاکره می‌کنند. ما اکنون در مرحله میان دو جنگ هستیم.

منبع: النهار العربی

ترجمه: العربیه فارسی

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید