پیامدهای ربودن کشتی «گلکسی لیدر» بر ناوبری دریایی بین‌المللی در باب‌المندب

علی حماده
علی حماده
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ربودن کشتی تجاری (گلکسی لیدر) مرتبط با یک شرکت اسرائیلی توسط گروه «حوثی» یک تحول بسیار مهم در زمینه جنگ جاری در غزه میان اسرائیل و جنبش حماس و سایر گروه‌ها مانند جنبش جهاد اسلامی است.

با توجه به اینکه این ربایش در نزدیکی جزیره کمران واقع در دریای سرخ در شمال استان حدیده رخ داده، تحولی قابل توجه است. این حرکت نشان می‌دهد که در صورت وقوع نزاعی مربوط به محور ایران، امنیت کشتیرانی بین‌المللی که از باب المندب به سمت اقیانوس هند یا به سمت کانال سوئز می گذرد مورد تهدید قرار می‌گیرد. بیانیه رسمی گروه حوثی در این رابطه اهمیت چندانی ندارد. ساعاتی قبل از آن، سرتیپ یحیی سریع، سخنگوی رسمی حوثی‌ها، نسبت به هدف قرار دادن تمام کشتی‌هایی که پرچم اسرائیل را حمل می کنند یا توسط شرکت های اسرائیلی اداره می‌شوند یا متعلق به شرکت های اسرائیلی هستند، هشدار داده بود. دقیقا پس از این اظهارات، حوثی‌ها کشتی را ربودند و به بندری تحت کنترل خود بردند.

اهمیت این رویداد پیامدهای آن است که از جنگ غزه فراتر می‌رود. این جنگ ممکن است پس از روزها یا هفته‌ها پایان یابد اما نکته مهم این است که بعد از آن خطوط تجارت بین‌المللی در باب‌المندب و دریای سرخ که 13 درصد تجارت جهانی است به خطر می‌افتد. تصمیم گیرنده این تهدید بزرگ حوثی‌ها نیستد، بلکه مشخصا ایران است. این اقدامات به تنهایی کشتی‌های اسرائیلی را تهدید نمی‌کند، بلکه کل منطقه از کشورهای عربی خلیجی گرفته تا مصر و اردن را نیز تهدید می‌کند.

ابعاد این رویداد جدی بودن وضعیت خطرناک یمن را نمایان می‌کند چون حوثی ها نه تنها به موشک‌ و پهپادهای ایرانی مجهز شدند، بلکه با ربودن کشتی خود را به عنوان یک طرف سیاسی در جایگاه نیروی مسلط در باب‌المندب معرفی کردند. بنابراین محاسبات بین المللی به موضوع کشتی‌های اسرائیلی محدود نمی‌شود، بلکه مساله امنیت کل ناوبری دریایی بین‌المللی است. طرف ایرانی کارت‌های خود را در مرحله‌ای روی میز می‌گذارد که مذاکرات بر سر اوضاع منطقه آغاز شود. افزایش سرعت درگیری ها با اسرائیل در دو سوی مرز بین لبنان و اسرائیل هم یک کارت منطقه‌ای برای تهران است که اثربخشی آن فراتر از چارچوب جنگ غزه است. از سوی دیگر، گروه‌های شبه‌نظامی عراقی وابسته به ایران، پایگاه‌های آمریکایی در عراق و سوریه را هدف قرار می‌دهند، با فشار بر دیوان عالی فدرال عراق رئیس مجلس نمایندگان این کشور، محمد الحلبوسی، که از رهبران احزاب سنی کشور است را برکنار می‌کنند. این اقدامات تهران در بازی دادن واشینگتن جدید نیست و قبلا هم از کارت حوثی‌ها در طول سالیان متمادی علیه پادشاهی عربی سعودی و امنیت منطقه استفاده کرده، اما امروز با شعار دفاع از غزه علیه اسرائیل از آن بهره‌برداری می‌کند.

از این رو، ایالات متحده و شرکای آن در ناتو با چالش بزرگی روبرو هستند، به خصوص که شرکای خلیجی آنها با دقت منتظر نوع واکنش به این اقدام حوثی‌ها به نمایندگی از ایرانی‌ها در یکی از مهم‌ترین خطوط و گذرگاه‌های کشتیرانی بین‌المللی هستند. توقیف کشتی اسرائیلی اولین حادثه از این دست اقدامات نیست. در 26 اکتبر، حوثی‌ها به یک پایگاه اسرائیلی در یکی از جزایر مجمع الجزایر دهلک اریتره در دریای سرخ حمله کردند. مشخص است که هدف پایگاه آمریکایی بود که در سه جزیره مستقر شده و تحت حفاظت کشتی‌های جنگی، هواپیماهای جنگنده و پهپادهای آمریکایی است.

بنابراین، توقیف کشتی گلکسی لیدر نشان‌دهنده رویدادی فراتر از جنگ غزه است؛ رویدادی با ابعاد استراتژیک در یک منطقه حساس در سطوح مختلف.

منبع: النهار العربی

ترجمه: العربیه فارسی

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size