راه حل نهایی مسئله فلسطین چگونه ممکن است؟

سامی النصف
سامی النصف
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

راه حل نهایی مسئله فلسطین ممکن است با آماده‌سازی برای یک نشست عربی و اسلامی آغاز شود تا با حضور خود فلسطینی‌ها نقشه راه مشخص و نهایی برای این مسئله ترسیم شود. این مردم برای مدتی طولانی رنج کشیدند و همه مسائل دیگر جهان حل شده اما مسئله آنان بدون حل باقی مانده است. این نقشه راه باید به جهانیان ارائه داده شود تا با بهره‌گیری از همبستگی بی‌سابقه مردمی در جهان، نتیجه‌ای حاصل شود و خون‌ها هدر نرود چون طبق تجارب گذشته این همبستگی زیاد طول نخواهد کشید.
***
اولین گام منطقی در راستای این راه حل این است که نظر مردم فلسطین در کرانه باختری، غزه و مهاجران، از طریق انتخابات ریاستی و پارلمانی تحت نظارت سازمان ملل اخذ شود، زیرا هیچ امیدی به برگزاری انتخابات عادلانه در سایه ظلم و استبداد حاکم بر سرزمین‌های فلسطینی نیست.

برخی بدیهیات نیز باید روشن شود از جمله طرح شعار دینی که به معنای پذیرش طرح شعار دینی از سوی طرف مقابل خواهد بود. به همین ترتیب، شعار دولت فلسطین از رودخانه تا دریا هم به معنای لغو کامل طرف مقابل است و نیز توجیه مطالبه ایجاد یک کشور یهودی از رودخانه تا دریا، و پذیرفتن عملیات کوچاندن فلسطینیان به مصر و اردن است. لذا از کلیه این شعارها و مطالبات غیرمنطقی از سوی هر دو طرف باید پرهیز کرد.
***
ایستگاه آخر:
برای اینکه بدانیم شکاف کنونی میان فلسطینیان چه آسیب بزرگی به آرمان فلسطین و واقعیت در حال تغییر روی زمین وارد کرده است، من شخصا از محمود عباس رییس دولت خودگردان شنیدم که در کرانه باختری، برخلاف غزه، هر روز شهرک سازی زیادتر می‌شود و بافت جمعیتی تغییر پیدا می‌کند. او می‌افزاید که توقف شهرک‌سازی‌ها و دستیابی به راه حل دو کشوری مستلزم آن است که به اسرائیل بروم و درخواست مبادله زمین و پس از آن تخلیه شهرک نشینان را در ازای تامین امنیت اسراییل بدهم. این صلحی که ما برای آنها فراهم خواهیم کرد، اما پاسخ اسرائیلی‌ها هر بار این است که چگونه می‌توانید امنیت و آرامش بعد از بازپس‌گیری سرزمین‌های‌تان را برای ما تضمین کنید در حالی که نمی‌توانید غزه را کنترل کنید و پرتاب موشک‌ها علیه ما از آنجا را متوقف کنید؟ چگونه می‌خواهید به شعارهایی مانند آزادسازی فلسطین از رودخانه تا دریا پایان دهید؟

او می‌گوید: هر بار بدون توافق بازمی‌گشتم و عملیات شهرک‌سازی با سرعت بیشتری ادامه می‌یابد.

منبع: روزنامه النهار کویت

ترجمه: العربیه فارسی

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید