حماس، جشن آزاد شدن دلارهای فدراسیون فوتبال را نیمه‌ تمام گذاشت؟

پیام یونسی‌پور
پیام یونسی‌پور
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
7 دقيقه (Reading time)

به‌نظر می‌رسد حمله هفتم اکتبر حماس به اسراییل، حتی دامن فوتبال ایران و دلارهایی که «مهدی تاج»، روی هزینه کردن آن‌ها حساب کرده بود را هم، گرفته باشد. نایب‌ريیس فدراسیون فوتبال با یادآوری پول‌های مسدود شده فوتبال ایران نزد فیفا، به‌صورت غیرمستقیم گفته فعلا خبری از دلار نیست.

***

«مهدی محمد نبی»، نایب‌رییس فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی، سه‌شنبه۹آبان به خبرنگاران گفته است: «براساس صورت‌حسابی که از فیفا به بخش بین‌الملل ما رسیده، بالغ بر ۲۵ یا شاید هم ۲۶ میلیون دلار پول فدراسیون، نزد این نهاد مانده و به دست ما نمی‌رسد».

گلایه نایب‌رییس فدراسیون از مسدود ماندن پول‌های بلوکه شده درحالی دوباره مطرح می‌شود، که مهدی تاج، نخستین بار ۹خرداد۱۴۰۲ به خبرنگاران گفت: «مشکل پول‌های مسدود شده ایران در فیفا و کنفدراسیون آسیا کاملا رفع شد».

«ورزش سه»، رسانه نزدیک به حکومت، ۲۹شهریور، در خبری که آن را «فوری و اختصاصی» می‌نامید، از «آزاد شدن» پول‌های ایران خبر داد و به نقل از مهدی تاج نوشت: «طی ساعت‌های آینده، فوتبال ایران اخباری خوش خواهد شنید».

ساعاتی بعد، «جیانی اینفانتینو»، رییس فیفا، تصویری از خود کنار «ابراهیم رئیسی» در نیویورک را منتشر کرد که در حال فشردن دست رییس‌جمهوری اسلامی بود. پس از این ملاقات، فدراسیون فوتبال از قطعی بودن آزاد شدن پول‌های ایران در فیفا و کنفدراسیون آسیا خبر دادند.

اتفاقی که به‌نظر می‌رسید پس از موافقت «جو بایدن»، رییس‌جمهوری آمریکا با آزاد شدن ۶ میلیارد دلار ارزهای مسدود شده ایران در بانک‌های کره جنوبی، نزدیک به واقعیت به‌نظر می‌رسید.

آیا دلارهای مسدود شده ایران آزاد می‌شود؟
رسانه‌های جهان، دوشنبه ۸آبان۱۴۰۲ خبر دادند که «تد کروز»، سناتور جمهوری‌خواه از ایالت تگزاس، در تدارک ارائه طرحی است که در صورت تصویب شدن، دو هفته بعد، نه‌تنها تمامی اعضای گروهک تروریستی حماس را در هر نقطه جهان تحریم می‌کند، که موجب توقیف شدن دارایی‌های خارجی جمهوری اسلامی نیز خواهد شد.

این طرح، تا پایان روز دوشنبه، به امضای ۷۶ نماینده جمهوری‌خواه رسیده بود. پیش از ارائه شدن این طرح نیز زمزمه‌هایی در مورد مسدود شدن دوباره پول‌های آزاد شده ایران در قطر به گوش می‌رسید.

۲۰مهر۱۴۰۲، «واشنگتن پست»، نشریه معتبر آمریکایی، در گزارشی مدعی شد که پس از حمله حماس به اسراییل، آمریکا و قطر بر سر ممانعت از دسترسی ایران به ۶ میلیارد دلار از پول‌های آزاد شده ایران به توافق اولیه دست یافته‌اند. ساعاتی بعد «جان کربی»، از سخنگوهای کاخ سفید، در پاسخ به سوال خبرنگاران که در مورد احتمال مسدود شدن مجدد پول‌های آزاد شده ایران به‌دلیل حمایت‌های جمهوری اسلامی از حماس سوال کرده بود، بدون آنکه به این سوال پاسخ مستقیمی بدهد گفته بود: «هنوز یک سنت از این پول در قطر خرج نشده است».

تصویر اولیه از وضعیت به وجود آمده نشان می‌دهد که در خوش‌بینانه‌ترین حالت، «فعلا» قرار نیست ارز جدیدی از سوی بانک‌های جهانی برای جمهوری اسلامی آزاد شود.

قاعدتا فیفا نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ بیش از ده حساب بانکی فدراسیون جهانی فوتبال در بانک‌های سوئیس به‌صورت مستقیم باید تابع قوانین بین‌المللی و بانک جهانی باشند.

آیا هنوز امیدی به آزاد شدن پول‌های فوتبال ایران هست؟
خبرگزاری «مهر»، اردیبهشت سال جاری، در گزارشی با عنوان «خبری از پول‌های بلوکه شده نیست»، ادعاهای پیشین مهدی تاج در مورد آزادسازی پول‌های مسدود شده ایران در فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا را «بی‌خاصیت»خواند.

در این گزارش به هشت تاریخ حد فاصل ۱۷شهریور۱۴۰۱ تا ۱۲اردیبهشت۱۴۰۲ که رییس فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی از آزاد شدن قطعی پول‌های فوتبال ایران خبر می‌داد، اشاره شده بود.

هرچند مسدود شدن پول‌های ایران، تصمیمی از سوی فدراسیون جهانی فوتبال یا کنفدراسیون فوتبال آسیا نبوده، اما مهدی تاج شهریور۱۴۰۱ پیش از انتخابات فرمایشی فدراسیون فوتبال، گفته بود: «اگر قرار نیست بتوانم از نفوذم در کنفدراسیون آسیا استفاده کنم تا پول‌های بلوکه شده آزاد شود، بهتر است نباشم و بروم».

حالا پس از گذشت کمتر از دو ماه از دیدار ابراهیم رئیسی و جیانی اینفانتینو در نیویورک و ادعای مهدی تاج مبنی‌بر آزاد شدن پول‌های مسدود شده ایران، نایب‌رییس این فدراسیون به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم از آزاد نشدن پول‌های ایران می‌گوید. دلارهایی که به‌دلیل حمله حماس به شهروندان اسراییلی باز هم مسدود خواهد ماند و البته فدراسیون فوتبال هر هفته در ورزشگاه‌های ایران، پرچم فلسطین را برافراشته می‌کند و از تیم‌ها می‌خواهد به احترام غزه، یک دقیقه سکوت کنند.

ملاقات جیانی اینفانتینو با ابراهیم رئیسی و انتشار عکس‌های آن در صفحه اجتماعی‌ رییس فیفا نشان می‌داد که فیفا مایل به آزاد کردن لااقل بخش‌هایی از مطالبات دلاری فوتبال ایران است. با‌این‌حال حالا بعید به‌نظر می‌رسد حتی امکان مذاکره برای آزاد شدن این پول‌ها با آمریکا وجود داشته باشد.

پول‌های فوتبال ایران باید چگونه هزینه می‌شد؟
آنچه مدیران فدراسیون از آن به‌عنوان «مطالبات فوتبال ایران» نام می‌برند، متعلق به این فدراسیون نیست. بیشترین سهم را باشگاه‌هایی از این ثروت می‌برند که طی سال‌های اخیر در لیگ قهرمانان آسیا حضور داشته‌اند.

طی سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ میلادی، مجموع درآمد باشگاه‌های فوتبال ایران از حضور در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا، قابل توجه به‌نظر می‌رسید. طی این چهار سال، «استقلال» یک میلیون و ۷۷۰ هزار دلار، «ذوب آهن» یک میلیون و ۷۰ هزار دلار، «سپاهان» ۴۷۰ هزار دلار، «پدیده» («شهر خودرو» سابق) ۴۲۰ هزار دلار، «استقلال خوزستان» ۳۵۰ هزار دلار، «تراکتور» ۱۱۰ هزار دلار و «سایپا»، ۲۰ هزار دلار از این رقابت‌ها درآمد داشته‌اند.

درآمد پرسپولیس اما به‌صورت چشمگیری متفاوت از سایر باشگاه‌های ایرانی بوده است. پرسپولیس طی چهار سال اخیر، دو بار به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسید و درآمدش تا زمان آغاز رقابت‌های لیگ قهرمانان در فصل ۲۰۲۱، به عدد هشت میلیون و ۸۸۰ هزار دلار در چهار سال رسیده بود.

فقط درآمد باشگاه پرسپولیس براساس پایین‌ترین نرخ دلار آمریکا در سال ۱۳۹۹، به عددی بیش از ۱۴۶ میلیارد تومان می‌رسد. این ارقام هنوز به دست باشگاه‌های ایرانی نرسیده است.

در سویی دیگر، فدراسیون فوتبال موظف است مطالباتی که این نهاد به‌صورت مستقیم از فیفا دارد را، نه به‌صورت نقد، که پس از اجرای پروژه‌های عمرانی مانند ساخت کمپ‌های تمرینی، ایجاد تجهیزات یا اردوها برای فوتبال زنان یا واردات تجهیزات کمک داور ویدیویی، به دست آورد.

اما به‌نظر می‌رسد حمله هفتم اکتبر حماس به اسراییل، حتی دامن فوتبال ایران و دلارهایی که مهدی تاج روی هزینه کردن آن‌ها حساب کرده بود را هم، گرفته باشد.

منبع: ایران وایر

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید