پیروزی و شکست دیپلماسی سیاسی و ورزشی؛ تقسیم کیک خیالی

پیام یونسی‌پور
پیام یونسی‌پور
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

در فاصله زمانی کمتر از ۲۴ ساعت، نوشته شدن دو عبارت در تقویم بازی‌های کنفدراسیون فوتبال آسیا، رسانه‌های نزدیک به حکومت را وادار به حماسه‌سرایی یا مرثیه‌نویسی کرد.

لغو دیدار تیم‌های سپاهان و الاتحاد در ورزشگاه نقش‌ جهان، برای حاکمیت، اتفاقی فراتر از یک رویداد فوتبالی است. کمترین نشانه‌ای از احتمال برگزاری مجدد این بازی در ورزشگاه نقش جهان، با آغازی از گروکشی‌های رسانه‌ای برای برداشتن «سهم پیروزی» همراه و هر قدم رو به عقب کنفدراسیون فوتبال آسیا، با واکنش منفی همان رسانه‌ها در ایران همراه می‌شود.

مسابقه‌ای که سردیس «قاسم سلیمانی»، فرمانده پیشین سپاه قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران، آن را لغو کرد.

***

رسانه‌های سپاه و فدراسیون، کیک خیالی را چگونه تقسیم کردند؟
«هرچند که زمان و مکان این بازی هنوز مشخص نیست، ولی در این پرونده، تلاش‌های فدراسیون فوتبال به نتیجه رسیده تا برای نخستین بار در چنین موضوعی، خواسته‌های طرف ایرانی به کرسی بنشیند، که البته این اتفاق دلایل مختلفی دارد؛ ازجمله نفوذ فدراسیون فوتبال در کنفدراسیون آسیا».

این بخشی از گزارشی است که پایگاه خبری «ورزش سه»، رسانه حامی و نزدیک به «مهدی تاج» و فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی، یکشنبه۲۳مهر روی خروجی خود منتشر کرد. در این گزارش، به‌کرات به نقش ریاست فدراسیون فوتبال و آنچه «نفوذ او در AFC» و «رایزنی‌ها با عربستان سعودی» خوانده می‌شد، به‌عنوان «عامل موفقیت بزرگ» به چشم می‌آمد.

اما موفقیت بزرگ چه بود؟

یکشنبه ۲۳مهر۱۴۰۲، وبسایت رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا، وضعیت دیدار تیم‌های سپاهان و الاتحاد را از حالت «لغو شده» یا «Canceled» خارج، و برای آن از عبارت «به تعویق افتاد» یا «Postponed» استفاده کرد.

هم‌زمان با تغییر این عبارت، خبرگزاری «فارس»، وابسته به سپاه پاسداران، «دیپلماسی ورزشی» را دلیل موفقیت باشگاه سپاهان برای بازگرداندن این بازی به زمین نقش جهان دانست.

این خبرگزاری همچنین با کنایه به پیش‌بینی‌هایی که پیش‌از این برای دیدار لغو شده سپاهان و الاتحاد شده بود نوشت: «یکی از گزینه‌ها ۳ بر صفر شدن بازی به‌نفع سعودی‌ها، بود ولی با اعلام AFC، پرونده این گزینه بسته شد».

پرونده اما بسته نشده است. یک روز بعد، کنفدراسیون فوتبال آسیا بار دیگر از عبارت «لغو» (Canceled) استفاده کرده است.

اگر بازی تکرار شود، تکلیف سردیس سلیمانی چیست؟
دوشنبه ۱۰مهر۱۴۰۲، با تصمیم ناظر کنفدراسیون فوتبال آسیا، دیدار تیم‌های الاتحاد و سپاهان در ورزشگاه نقش جهان لغو شد.

تماشاگران روی سکوهای ورزشگاه شعار «فوتبال سیاسی، نمی‌خواهیم» سر می‌دادند و دلیلش در پافشاری مسوولین استانی و کشوری، برای برداشته نشدن سردیس قاسم سلیمانی بود. همان سردیسی که نمادی از دخالت سیاست در ورزش به‌حساب می‌آمد و حتی طبق ادعای برخی از رسانه‌ها، محل استقرارش نیز مزاحم کمک داوران و تیم داوری در زمان کنترل تصاویر «کمک داور ویدیویی» (VAR) می‌شد.

رسانه‌های ایران، هرچند تلاش کردند در فرصت ۲۴ ساعته تغییر نوشتار در صفحه بازی سپاهان و الاتحاد، این پیروزی را میان دیپلمات‌های دولت «ابراهیم رئیسی»، یا رییس فدراسیون جمهوری اسلامی تقسیم کنند، اما هیچ‌یک اشاره نکرده بودند که اگر این مسابقه قرار باشد بار دیگر در ورزشگاه نقش جهان برگزار شود، تکلیف سردیس قاسم سلیمانی چه خواهد شد.

«دولتمند اسلاموف»، ناظر کنفدراسیون فوتبال آسیا، در گزارش خود که به AFC ارائه کرده نیز تاکید داشته که براساس صحبت‌هایی که از روز قبل از دیدار تیم‌های سپاهان و الاتحاد انجام شد، این سردیس نباید در محل مقرر قرار می‌گرفت.

قدر مسلم، حتی در صورت برگزار شدن این بازی در ورزشگاه نقش جهان نیز، در نهایت باید سردیس قاسم سلیمانی از جای خود برداشته شود.

چرا کنفدراسیون فوتبال آسیا مایل به تکرار این مسابقه است؟
احتمال برگزاری مجدد این بازی، بیش از اعلام یک طرفه نتیجه این مسابقه خواهد بود. کنفدراسیون فوتبال آسیا نه به‌دلیل نفوذ یک مدیر ایرانی مانند مهدی تاج که به حداقل‌های زبان انگلیسی یا عربی نیز آشنایی ندارد، که صرفا به‌دلیل تلاش برای دوری کردن از تنش‌های احتمالی سیاسی و همچنین منافع اقتصادی در برگزار شدن این بازی، تلاش می‌کند این بازی بار دیگر تکرار شود.

حق پخش تلویزیونی و درآمدهای آگهی‌های محیطی هر مسابقه لیگ قهرمانان آسیا، دو فاکتور قوی اقتصادی هستند که AFC را تا حد امکان از لغو کامل مسابقه منصرف می‌کند.

در عین حال، کنفدراسیون فوتبال آسیا در سال‌های گذشته که روابط سیاسی جمهوری اسلامی و عربستان، پس از حمله نیروهای تندرو به سفارت و کنسولگری عربستان تیره شد، تلاش می‌کرد بازی‌های نمایندگان این دو کشور بار دیگر، به کشورهای‌شان بازگردد. دلیلش باز هم به موضوعات اقتصادی و بلیت‌فروشی‌های این مسابقات در دو کشور مرتبط بود.

در عین حال، درست در روزی که رسانه‌های نزدیک به سپاه و فدراسیون فوتبال در حال تقسیم غنائم از یک برد خیالی بودند، «ولید الفراج»، مجری و خبرنگار ورزشی عربستان، در برنامه خود به نام «اکشن مع ولید» مدعی شد که یکی از جدی‌ترین گزینه‌های AFC برای دیدار تیم‌های سپاهان و الاتحاد، بازی در زمین عمان است.

از سویی دیگر، برخی رسانه‌ها در ایران نیز از تلاش‌های فدراسیون و باشگاه سپاهان برای برگزاری این بازی در یک ورزشگاه، غیر از نقش جهان نام برده بودند.

آنچه مسلم به‌نظر می‌رسد اما این است که بازی در هر ورزشگاهی برگزار شود، احتمالا نباید نشانی از قاسم سلیمانی در آن باشد.

منبع: ایران وایر

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید