عملیات غافلگیرانه حماس؛ گام بعدی چه خواهد بود؟

مشاری الذایدی
مشاری الذایدی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

رهبر ایران چند روز پیش از جنگ کنونی حماس و اسرائیل در بیرون و سپس داخل غزه در جمله‌ای کوتاه در پلتفرم «ایکس»، نوشت: «کیان صهیونیستی در حال احتضار است.»

این موضع در سوم اکتبر جاری پس از آن بیان شد که شبه‌نظامیان حماس حاکم بر غزه، بزرگترین و جدی‌ترین عملیات نظامی – امنیتی در تاریخ خود را با شلیک رگبار راکت و سپس حمله به چند شهرک اسرائیلی محل سکونت شهرک‌نشینان، آغاز کردند.

عوامل مهاجم حماس تا جایی که توانستند اهالی شهرک‌های همجوار با غزه را کشته و نزدیک به 170 اسرائیلی را ربودند. جنگ هنوز در مراحل اولیه خود است و اسرائیل رسما وضعیت جنگی را اعلام کرده است.

حزب‌الله لبنان به مثابه بخش ارگانیک سپاه پاسداران، درگیری‌های «خفیف» را با طرف اسرائیلی در مرز با لبنان در همبستگی با حماس، بپا کرد. این حزب در بیانیه‌ای تاکید کرد که جنگ حماس، حاوی «پیامی برای جهان عرب و اسلامی و همچنین تمامی جامعه جهانی؛ به‌ویژه طرف‌هایی است که در راستای عادی‌سازی روابط با این دشمن، تلاش می‌کنند.»

این موضوع باید محور اصلی سخن را تشکیل دهد. درست است که همواره در هر مقطعی می‌توان عللی برای شعله‌ورسازی أوضاع در غزه و چه‌بسا در کرانه باختری یافت اما این بار نمی‌توان اقدام حماس در «جنگ‌آفرینی» عامدانه و برنامه‌ریزی شده را نادیده گرفت. پرسش بعدی این است که به چه هدفی و سپس چه خواهد شد؟

آیا اسرائیل آن طور که خامنه‌ای اندکی قبل از این جنگ گفت، از صحنه جهان محو خواهد شد یا به احتضار خواهد افتاد؟ چنین وضعیت احتضار چقدر ادامه خواهد یافت؟

حقیقت امر این است به‌رغم سخنان مبالغه‌آمیز برخی از به اصطلاح تخبگان عرب در مدیحه‌سرایی و رجزخوانی، اسرائیل ناپدید نخواهد شد چرا که در هر معیار و مقیاسی، طرف قوی‌تر به حساب می‌آید.

پرسش اصلی این است: آیا روند این جنگ آرماگدونی گردان‌های القسام، همان گزینه منطقه و جهان است؟!

حقیقت ماجرا بر خلاف سرو صداها و جنجال‌های برخی محافل هیجان‌زده از این قرار است که طرف اسرائیلی بعد از غافلگیرشدن ابتدایی خود، اکنون زمام أمور را در دست دارد. مضمون بیانیه صادره از سوی دفتر وزیر دفاع (گالانت)، بیانگر نشانه‌های پاسخ اسرائیل در نوار غزه است که «واکنش اسرائیل تا 50 سال آینده در اذهان باقی خواهد ماند و حماس از آغاز این جنگ، پشیمان خواهد شد و این امر، واقعیت جاری را برای نسل‌ها تغییر خواهد داد.»

اسرائیل تا به اینجای کار، نزدیک به 700 کشته داده که در صورت ادامه جنگ، چه‌بسا این آمار به یک سوم شمار تلفات جنگ اکتبر 1973 با 2600 کشته، نزدیک شود. این مقدار کشته در استاندارهای اسرائیل، بسیار بزرگ است و تاثیر روانی خطرناکی را در اسرائیل دربر دارد.

آیا اسرائیل این بار حماس را کاملا نابود خواهد کرد؟

در بررسی نقدهای داخلی اسرائیلی معمول در چنین اوضاعی، مقاله ناحوم برنیاع در روزنامه «یدیعوت آحارونوت» توجه مرا به خود جلب کرد. برنیاع در نوشتار خود سیاست «تفرقه بیانداز و حکومت کن» و «آرامش به هر قیمت» نتایناهو در طول دوران قدرتش را که به جلوافتادن حماس به زیان تشکیلات خودگردان فلسطین انجامید، هدف حمله قرار داد.

نتانیاهو در ماه‌های اخیر امتیازات متعددی نظیر مجوزهای کار برای 20 هزار شهروند غزه و توسعه واردات و انتقال پول‌های قطر را در اختیار حماس قرار داد.

سموتریتش، وزیر نیمی از امور دفاعی کابینه نتانیاهو اخیرا گفت که حماس به منزله یک پس‌انداز و تشکیلات خودگردان، باری بر دوش به حساب می‌آید. آیا نتانیاهو آماده تغییر این قاعده است؟

نکته دیگر این است که باید در جست‌جوی طرفی بود که بیشترین بهره را از این جنگ بپاشده از سوی حماس می‌برد.

منبع: «الشرق الاوسط»

ترجمه: «العربیه فارسی»

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید