پیامدهای برکناری مکارتی از مجلس نمایندگان آمریکا

ممدوح المهینی
ممدوح المهینی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

کوین مکارتی، رئیس برکنارشده مجلس نمایندگان آمریکا کوشید همه طرف‌های سیاسی را راضی نگه دارد اما تنها پس از 9 ماه از انتخاب برکنار شد. او شاهد شکاف در حزب جمهوری‌خواه پس از افزایش نقش دونالد ترامپ و تغییر قواعد بازی سیاسی در حزب خود بود. مکارتی تلاش کرد نقش میانجی را در اختلافات درون حزبی بازی کند اما در نهایت قربانی این اختلافات شد.

مکارتی کوشید میان اصول فکری و منافع شخصی خود مصالحه ایجاد کند. او با سخنرانی ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در کنگره مخالفت کرد تا جمهوری‌خواهان مخالف کمک به اوکراین را نرنجاند اما در نشستی دوجانبه با زلنسکی از او حمایت مطلق کرد و پوتین را شبیه به هیتلر و حمله روسیه به اوکراین را مانند حمله آلمان نازی به لهستان دانست.

مکارتی حمله به ساختمان کنگره توسط هواداران ترامپ و ادعای وجود تقلب در انتخابات توسط رئیس جمهوری پیشین آمریکا را محکوم کرد اما پس از چندی با هدف کسب رضایت ترامپ جهت رهبری جمهوری‌خواهان به فلوریدا رفت. او تلاش کرد جمهوری‌خواهان سنتی و ترامپ را راضی نگه دارد اما شکست خورد. ترامپ میچ مک‌کانل، رهبر جمهوری‌خواهان را به باد انتقاد گرفت و همسر او را به‌دلیل تبار چینی‌اش با تمسخر «کوکو چاو» خطاب می‌کرد. مکارتی با هدف ایجاد اصلاحات در حزب جمهوری‌خواه با پوپولیست‌های حزب به توافق رسید اما ناخواسته ابتکارعمل سیاسی را به آنها واگذار کرد.

مدیریت این دعواها در شرایط عادی نشانه مهارت سیاسی است اما با توجه به شکاف‌های درون حزبی اقدامی خطرناک و پر هزینه محسوب می‌شود.

ترامپ از مت گیتس، عضو 41 ساله و پوپولیست حزب جمهوری‌خواه برای تحقیر مکارتی حمایت کرد و گیتس طی روند انتخاب مکارتی برای ریاست مجلس نمایندگان 15 بار به او رای منفی داد و در نهایت هم برای برکناری او از ریاست مجلس رای مثبت داد.

نانسی پلوسی، رئیس پیشین مجلس نمایندگان از حزب دموکرات هم مکارتی را به بازی گرفت. پلوسی از مکارتی خواست برای مدیریت اختلافات در حزب جمهوری‌خواه، به مخالفان درون حزبی اجازه برکناری از ریاست مجلس نمایندگان را تنها از طریق یک نامزد مورد توافق بدهد. پلوسی تاکید کرد که در روند برکناری و مخالفت هم حزبی‌ها با مکارتی، دموکرات‌ها در کنار او خواهند ایستاد.

بر همین اساس مکارتی با نظر دموکرات‌ها در مخالفت با تعطیلی دولت آمریکا همراهی و تندروهای هم حزبی خود را به شدت خشمگین کرد. به‌رغم این، دموکرات‌ها هم به برکناری مکارتی رای مثبت دادند و توافقات دوجانبه با او را نقض کردند.

دموکرات‌ها با مکارتی دعوای شخصی نداشتند. هدف آنها در برکناری او، نشان‌دادن وجود شکاف در حزب جمهوری‌خواه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال آینده است تا نظر رای دهندگان علیه جمهوری‌خواهان را تحت تاثیر قرار دهند.

این تناقضات، دعواها، رقابت‌ها، قول و قرارها و نقض توافقات بخشی از فعالیت سیاسی حزبی در دموکراسی‌های غربی است. مکارتی به‌رغم تجارب سیاسی و آشنایی با بازی‌های سیاسی و تلاش برای حل مشکلات درون حزبی و میان حزبی، در نهایت بازی را واگذار کرد و از منصبش برکنار شد.

او پس از برکناری مانند هر سیاستمدار باسابقه، برابر خبرنگاران ایستاد و مانند سخنان دوران انتخابات، به دوران سخت کودکی خود و جاه‌طلبی‌ها و ایمانش به آمریکا اشاره کرد چرا که او می‌خواهد از این لحظه بهره‌برداری کند و نشان دهد که به خاطر آمریکا مسئولیت خود را از دست داده است.

با این حال، برکناری مکارتی چه تاثیری بر سیاست خارجی آمریکا خواهد گذاشت؟

مکارتی از جمهوری‌خواهان کلاسیک و معتدل به‌شمار می‌رود که مدافع حضور و بازیگردانی آمریکا در جهان است. به همین دلیل و به‌رغم مخالفت جناح تندروی حزب جمهوری‌خواه، او از بایدن برای حمایت تسلیحاتی از اوکراین پشتیبانی کرد.

او مخالف پوپولیست‌های انزواگرا است که خواهان صرف بودجه‌های کلان در داخل کشور به‌ویژه در بخش اقتصاد بجای صرف این بودجه برای رویکردهای سیاست خارجی و بازگرداندن نیروهای نظامی آمریکا هستند.

ترامپ از این گفتمان پوپولیستی با هدف بازگشت به کاخ سفید بهره‌برداری می‌کند. باراک اوباما نیز با استفاده از این گفتمان انزواطلب با شعار «اول آمریکا» با کسانی که خواستار تمرکز بر سیاست داخلی بجای کمک به کشورهای دموکراتیک بودند، همراهی کرد. در حال حاضر‌ اشخاصی چون‌ ایلان ماسک، مالک شبکه اجتماعی «ایکس»، توییتر سابق، نیز با استفاده از این گفتمان پوپولیستی به تمسخر رئیس جمهوری اوکراین و برخی سیاست‌های جهانی آمریکا می‌پردازند.

مکارتی روابط گسترده‌ای با نهادهای دفاعی و امنیتی دارد و ترامپ و هوادارانش چنین روابطی را گناهی بزرگ می‌دانند چرا که هدف عمده آنها پاکسازی این نهادها و اجبار آنها به انزواگرایی است. از این منظر، برکناری مکارتی به معنای شکست جریان میانه‌رو حزب جمهوری‌خواه و پیروزی پوپولیست‌ها به‌حساب می‌آید. افزون بر آن برکناری او، جایگاه و نفوذ حامیان رویکرد مداخله‌جویانه آمریکا که به جهان کنونی شکل داده است را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

این شرایط باعث هراس همه حامیان دیدگاه سنتی سیاست خارجی آمریکا از انزواطلبان می‌شود. در همین رابطه مشاهده کردیم که جانشین احتمالی مکارتی هم از مخالفت با ادامه حمایت از اوکراین سخن گفت زیرا درصدد کسب رضایت پوپولیست‌ها یا دست‌کم محفوظ‌ماندن از انتقادهای آنان است.

با افزایش نقش انزواطلبان پوپولیست در سپهر سیاسی ایالات متحده و کاهش تاثیر رویکرد سنتی سیاست خارجی آمریکا که بایدن از مهمترین نمادهای آن به‌شمار می‌رود، باید منتظر تغییرات عمده‌ای در جهانی باشیم که حضور خارجی آمریکا از مهمترین شاخص‌های آن محسوب می‌شود.

منبع: الشرق الاوسط

ترجمه: العربیه فارسی

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size