سعودی و ایران؛ ورزش ابزاری برای ارتباط، نه مواجهه!

حسن المصطفی
حسن المصطفی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی در ماه سپتامبر گذشته در گفت‌وگو با شبکه «فاکس‌نیوز» گفت که «روابط با ایران به‌خوبی در حال پیشرفت است و امیدواریم این روند که به سود امنیت و ثبات منطقه است، ادامه پیدا کند.»

ولی‌عهد سعودی تاکید کرد که ایران پیرامون روابط دوجانبه «جدی» است و ریاض نیز خواستار همکاری مثبت و رو به گسترش ایران با کشورهای منطقه است.

سخنان محمد بن سلمان نشان می‌دهد که روابط ریاض و تهران با هدف حل‌وفصل مشکلات متراکم‌شده طی سال‌های اخیر در مسیر درستی قرار گرفته است و دو کشور گفت‌وگوی صریح، دیپلماسی و همکاری را به عنوان راهکار درست گسترش روابط برگزیده‌اند.

باید یادآوری کرد که فرایند ایجاد اعتماد اولا به حسن نیت و ثانیا به رفتار و اقدامات متناسب عینی بستگی دارد و همان گونه که ولی‌عهد سعودی گفت فرایند مذکور به «روابط حسنه همسایگی و عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر» مرتبط است.

از زمان آغاز مذاکرات دوجانبه سعودی و ایران در دو سال پیش در عراق سپس عمان و در نهایت امضای توافقنامه ازسرگیری روابط در پکن با وساطت چین در ماه مارس گذشته، ریاض کاملا می‌داند در حال تعامل با کشوری است که نظام مستقر در پرتو «جمهوری اسلامی» به سیاست‌های خود سامان می‌دهد. بر همین اساس، نظام مذکور در رابطه با شماری از مسائل از جمله مفهوم «انقلاب»، «گسترش خشن نفوذ خارجی» و فعالیت‌های «سپاه پاسداران» با سعودی اختلاف نظر دارد.

ریاض پیوسته نقاط اختلافی مزبور را عاملی منفی دانسته که به شکل‌گیری سازمان‌های شبه‌نظامی و گروه‌های تروریستی و افراطی منجر و امنیت و ثبات سعودی و خلیج را تهدید کرده است.

حل و توافق بر سر این پرونده‌ها در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر نیست و نیازمند زمان و مذاکرات شفاف و صریح است تا مشخص شود که این مشکلات فقط به ضرر امنیت سعودی نیست بلکه امنیت ملی ایران را نیز با تهدید جدی مواجه می‌کند.

ناظر بیرونی مشاهده می‌کند که سعودی با جدیت خواستار تقویت امنیت در خلیج و خاورمیانه است، همچنین رهبران ارشد ایران نیز به‌دنبال کاهش سطح تنش بوده و خواهان تقویت روابط دوجانبه با همسایگان به‌ویژه سعودی هستند.

این اراده مشترک برای بهبودی روابط، بدون شک با موانعی روبرو خواهد شد چرا که برخی طرف‌های تندرو و فرقه‌گرا خواستار نزدیکی روابط ریاض و تهران نیستند و شرایط جدید شکل گرفته را موقت و گذرا می‌دانند. به همین دلیل از هر حادثه غیرمنتظره بهره‌برداری می‌کنند تا نشان دهند که روابط بین دو کشور بر اساس منطق برخورد و تقابل شکل گرفته است و گفت‌وگو ‌‌و همکاری امری جدی میان دو طرف به‌شمار نمی‌رود.

الاتحاد و سپاهان

در رابطه با لغو بازی باشگاه «الاتحاد» و «سپاهان» برخی کوشیدند از این حادثه سوءاستفاده کنند و روابط جدید سعودی و ایران را در آستانه فروپاشی نشان دهند. اینان نمی‌دانند که سعودی از آغاز روند جدید ازسرگیری روابط به وجود مشکلات و احتمال وقوع برخی اختلافات آگاه بود و روابط دوجانبه با هدف حل این مشکلات از طریق دیپلماسی و ارتباط مستقیم و فعال میان دو طرف شکل گرفت. در همین رابطه، مشکل پیش آماده در بازی مذکور نیز با ارتباط سریع و مستقیم میان وزارت خارجه دو کشور بررسی و حل‌وفصل شد.

فدراسیون فوتبال سعودی در بیانیه شفاف خود از تیم الاتحاد پشتیبانی کرد اما همزمان با اجتناب از افزایش تنش و با رفتاری حرفه‌ای خواستار حل مشکل بر اساس دستورالعمل‌ها و قوانین مصوب در این رابطه شد.

از سویی، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران هم تصریح کرد که در جریان بروز مشکل در بازی مذکور، با شاهزاده فیصل بن فرحان، همتای سعودی خود در ارتباط مستقیم بود و تاکید کرد که دو طرف اجازه نمی‌دهند ورزش به ابزاری سیاسی تبدیل شود. وزیر خارجه ایران صراحتا گفت که «روابط تهران و ریاض در مسیر درستی قرار گرفته است.»

همزمان، عبدالله العنزی، سفیر سعودی در تهران هم در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت: «به همراه آقای صادق درودگر، مدیرعامل باشگاه نساجی مازندران از تیم الهلال سعودی با هدف برگزاری دیدار این دو تیم در چارچوب لیگ قهرمانان آسیا در ورزشگاه آزادی تهران استقبال کردیم.»

سفیر سعودی همچنین پس از بازی الهلال و نساجی در روز 4 اکتبر، تصاویری از خود در ورزشگاه آزادی به همراه دستیار وزیر ورزش ایران، سفرای چین و عراق، شماری از دیپلمات‌های عمانی، برخی دیگر از مقامات ایرانی و شماری از مسئولان کنفدراسیون فوتبال آسیا در حساب کاربری خود در «ایکس» منتشر کرد.

این اقدامات دیپلماتیک سعودی و همکاری و هماهنگی با مقامات مختلف ایرانی، نشان می‌دهد که سعودی در تلاش است تا «ورزش» را پلی برای تقویت صلح و دوستی در منطقه قرار دهد و از تبدیل آن به ابزاری جهت ایجاد دشمنی و تنفر دوری کند.

منبع: العربیه

ترجمه: العربیه فارسی

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید