آیا وزیر کشور بریتانیا «نژادپرست» است؟

ممدوح المهینی
ممدوح المهینی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سوئلا براورمن، وزیر کشور بریتانیا پس از اظهاراتش درباره کثرت‌گرایی فرهنگی در بریتانیا مورد انتقادات گسترده‌ای قرار گرفت و حتی ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا هم وی را به‌دلیل سخنانش سرزنش کرد.

در همین رابطه موس شوگبامیمو، فعال سیاسی درباره اظهارات وزیر کشور بریتانیا گفت که براورمن «با پنهان‌شدن در ورای رنگ پوست خود، به اظهارنظر نژادپرستانه اقدام می‌کند.»

در حقیقت، چنین انتقاداتی از براورمن دارای ریشه نژادپرستانه هستند چرا که او به‌دلیل وزیر کشور و شهروند بریتانیا بودن، درصدد خدمت به منافع کشورش است.

با این حال، منظور وزیر کشور بریتانیا از «کثرت‌گرایی فرهنگی» چیست؟ چرا این مفهوم حساس و پرسش‌برانگیز است؟ آیا این مفهوم، واقعا ایده‌ای شکست‌خورده است؟ آیا مهاجران باید منزوی زندگی کنند و یا با پذیرش فرهنگ جامعه، جذب جوامع محل زندگی خود شوند؟

براورمن اولین مقام اروپایی نیست که مفهوم کثرت‌گرایی فرهنگی را نقد می‌کند. پیش از او، آنجلا مرکل، صدراعظم پیشین آلمان هم از شکست ایده کثرت‌گرایی فرهنگی سخن گفت. با این حال سخنان مرکل به عنوان تاکتیک سیاسی برای کاهش فشارها علیه سیاست‌ او درباره جذب مهاجران تعبیر شد.

منظور وزیر کشور بریتانیا از «کثرت‌گرایی فرهنگی» وجود جوامع دارای ارزش‌ها و زبان خاص خود در کشورهای اروپایی است که جدا از دیگران و منزوی زندگی می‌کنند. به نظر او، انزوا، عدم ارتباط و ادغام‌نشدن در فرهنگ کشور میزبان باعث بحران می‌شود و امنیت و آینده کشور را تهدید می‌کند.

صحبت درباره کثرت‌گرایی فرهنگی مانند «جزم‌اندیشی دینی» شده است که نباید درباره آن پرسشی مطرح کرد چراکه هر گونه بحث در این باره باعث متهم‌شدن منتقدان به شووینیسم و نژادپرستی می‌شود.

ناگفته نماند که برخی نژادپرستان افراطی با انتقاد از کثرت‌گرایی فرهنگی به‌دنبال ممانعت از ورود مهاجران و عدم پذیرش دیگر فرهنگ‌ها و ادیان در کشورهای اروپایی هستند با این حال وزیر کشور بریتانیا از منظر این نژادپرستان به نقد آن مفهوم نپرداخته بود.

منظور براورمن ایجاد جامعه‌ای متکثر با ارزش‌های مشابه و سازگار جهت توسعه اقتصادی و اجتماعی است تا شهروندان بتوانند به دور از مظلوم‌نمایی و احساس تبعیض در این جوامع رشد و پیشرفت کنند.

حوادث اخیر در پاریس شاهدی بر ادعای وزیر کشور بریتانیا است. همه شاهد بودند که چگونه فروشگاه‌ها و مراکز تجاری در پایتخت فرانسه مورد حمله و تخریب واقع شد به طوری که انگار جنگی داخلی میان بخشی از جامعه و نیروهای پلیس در جریان است.

چرا چنین اتفاقی روی داد؟ به‌دلیل سیاست‌های ناشی از «کثرت‌گرایی فرهنگی» که براورمن نسبت به آن هشدار داده است. این ایده باعث ایجاد جوامع جدا و منزوی در یک کشور می‌شود و افراد این جوامع جدا، با دامن‌زدن به توهم توطئه و وجود پلیس خشن، به جدایی خود از جامعه میزبان مشروعیت می‌بخشند.

«کثرت‌گرایی فرهنگی» مفهومی زیبا به‌نظر می‌آید اما مانعی برابر «ادغام» نسل‌ جوان در جامعه و مانع شکل‌گیری آینده روشن برای آنان شده است. این مفهوم باعث می‌شود جوانان احساس تبعیض کنند و با سوءاستفاده برخی افراط‌گرایان از تفاوت‌های فرهنگی و دینی، به انزوا و نفرت این جوانان از جوامع محل زندگیشان دامن زده شود.

بر این اساس می‌توان عضوشدن جوانان از لندن، آمستردام و مادرید در گروه‌های تروریستی مانند «داعش» را تحلیل کرد. اگر این جوانان در کشورهای محل تولد و رشد خود به بهانه کثرت‌گرایی فرهنگی منزوی از کلیت جامعه زندگی نمی‌کردند و از ابتدا در جامعه ادغام می‌شدند، فکر خلاص‌شدن از جوامع نجس اروپایی و رهایی از این جوامع به ذهن و فکرشان خطور نمی‌کرد.

سخنان وزیر کشور بریتانیا هر چند تلخ اما دوای دردهای امروز جوامع اروپایی است. «کثرت‌گرایی فرهنگی» پس از دهه‌ها تجربه، ایده‌ای شکست خورده به‌ویژه برای مهاجران به‌شمار می‌رود چرا که باعث انزوای آنها در جوامع محل زندگیشان و مانع پیشرفت و شکوفایی آنان شد.

به‌رغم این، برخی به‌دنبال تقویت این ایده با هدف کنترل و جهت‌دادن به جوامع منزوی شده در کشورهای اروپایی هستند. برخی دیگر نیز به بهانه حفظ هویت، کثرت‌گرایی را مفهومی تمدنی و ایده‌ای مناسب برای زندگی در کشورهای پیشرفته می‌دانند. با این حال، در هر دو حالت نتایج فاجعه‌باری رخ داده است اما وزیر کشور بریتانیا با آگاهی از پیامد سخنانش، شجاعانه به نقد این مفهوم پرداخت و حاضر به پذیرش هزینه چنین رویکردی شد.

منبع: الشرق الاوسط

ترجمه: العربیه فارسی

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید