سوناک و عجمی؛ نمادهای اولویت شهروندی بر نژاد

ممدوح المهینی
ممدوح المهینی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

اخیرا مقالات و توییت‌هایی را مطالعه کردم که با انتقاد از رویکرد ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا درباره بحث مهاجرت، او را به نژادپرستی متهم کرده‌اند و از او بر اساس هندی‌تبار بودن و فرزند یک مهاجر، خواسته شده مواضعی به سود مهاجران اتخاذ کند.

در حقیقت چنین درخواست‌هایی از سوناک‌ به‌دلیل آن که از او خواسته شده طبق نژادش تصمیم بگیرد، رویکردی نژادپرستانه دارند. به عبارت دیگر، فشار به سوناک برای آن که تصمیم‌های سیاسی خود را طبق ریشه‌های هندی‌اش اتخاذ کند ‌و بر این اساس حزب متبوع خود را وادار به اعلام مواضع به نفع مهاجران نماید، اقدامی نژادپرستانه به‌حساب می‌آید.

این منتقدان فراموش می‌کنند که سوناک نخست‌وزیر بریتانیا است و نه نخست‌وزیر هند، به همین دلیل وظیفه او پیش از هر چیز دیگر خدمت به منافع بریتانیا است. تصمیمات سوناک باید در چنین چارچوبی تحلیل شوند و اگر او به کشوری بجز بریتانیا خدمت کرد باید خائن محسوب شود.

باید تاکید کنم هر فردی که اقامت و گذرنامه یک کشور را اخذ کرد، ملزم به دفاع از منافع و خاک آن کشور می‌شود. این قاعده کلی بوده و مربوط به کشورهای اروپایی نیست. به عنوان مثال اگر مهاجری به شهروندی عراقی، مصری یا سعودی دست یافت حتی اگر از شرق آسیا یا دورترین نقطه آفریقا آمده باشد، باید به این کشورها خدمت کند ‌و به حاکمیت و تمامیت آنها وفادار بماند.

در همین رابطه، مصاحبه‌ای از یک منتقد دیدم که از اندیشمند مرحوم‌ فواد عجمی، که مهاجری از جنوب لبنان بود، به‌دلیل آن که بر آمریکایی‌بودنش تاکید می‌کرد، به‌شدت انتقاد می‌کند. این در حالی است که عکس موضوع درست است. او پس از دریافت گذرنامه آمریکایی، به طور کامل شهروند این کشور شد و دیگر لبنانی به‌شمار نمی‌رفت. اما تحقیر و القای احساس گناه به او ‌و درخواست از وی تا بر اساس نژادش اعلام موضع کند، خود نوعی «نژادپرستی پوشیده» به‌حساب می‌آید.

عجمی به‌دلیل حمایت از حمله آمریکا به عراق که آن را آزادسازی این کشور از «دیکتاتوری بعثی» نامید، از منظر نژادی مورد انتقاد فراوانی قرار گرفت. او متهم شد که با «مسائل جهان عرب» دشمن است. به نظر من می‌توان با ایده‌ها و نظرات سیاسی عجمی به‌شدت مخالفت کرد اما این مخالفت نباید از منظر نژادی باشد و در این رابطه باید میان دیدگاه‌های او و نژادش تفکیک قائل شد. به همین دلیل وقتی او می‌گوید «ما آمریکایی‌ها»، باید پذیرفت که او از منظر یک شهروند آمریکایی سخن می‌گوید و باید به این نظر او احترام گذاشت.

از سویی دیگر، چنین رفتاری با روشنفکران آفریقایی‌تبار آمریکایی نیز می‌شود و آنها به «بیسکویت اوریو» که از درون سفید بوده اما روکشی مشکی دارند، توصیف می‌شوند.

از جمله این روشنفکران، می‌توان به شلبی استیل اشاره کرد. او در نوشته‌هایش می‌گوید که همراه مورد انتقاد همتبارانش قرار می‌گیرد چرا که برخلاف نظر رایج در جامعه آفریقایی‌تباران آمریکا، علت شرایط این جامعه را نژادپرستی نمی‌داند.

او عقب‌ماندگی همتباران خود را به عوامل فرهنگی از جمله احساس تبعیض، یا دلایل سیاسی مانند سواستفاده نامزدهای انتخابات از شرایط سیاه‌پوستان، همچنین کمک‌های دولتی که جاه‌طلبی و اراده فردی را نابود کرد، ارجاع می‌دهد.

از استیل خواسته می‌شود که طبق کلان روایت مورد پذیرش نخبگان و کنشگران سیاسی جامعه سیاه‌پوستان آمریکایی اعلام موضع کند، در غیر این صورت فردی خائن به سیاه‌پوستان محسوب می‌شود.

از دید منتقدان، سوناک، عجمی و استیل باید تا لحظه مرگ به نژاد خود وفادار بمانند تا به خیانت به همتباران خود متهم نشوند.

با این وجود استیل پیش از هر چیز خود را شهروند آمریکا می‌داند و به دنبال منافع این کشور است.

تحقیر کردن افراد و اجبار آنها برای اتخاذ ایده‌ها و گفتمان بر اساس نژاد و محل تولد، و ایجاد مانع برابر آنها به علت گزینش نظر یا رویکرد سیاسی یا کشوری مشخص، عین نژادپرستی و باج‌خواهی سیاسی است. هدف دیگر چنین اقداماتی، ممانعت از شکل‌گیری الگو برای نسل جوان است تا جوانان جرات فراتر رفتن از کلیشه‌های نژادی و ایدئولوژی‌های غالب را نداشته باشند. به همین دلیل چنین روشنفکرانی سریعا ترور شخصیت می‌شوند و مورد تهاجم رسانه‌ای قرار می‌گیرند.

باید تاکید کرد که انسان آزاد به انتخاب ایده‌های خود است و محل تولد و ریشه‌های نژادی نباید در شیوه تفکر و گرایش‌های سیاسی او تاثیر بگذارند. از همین منظر، انتخاب شهروندی یک کشور فارغ از نژاد و ریشه‌های اولیه فرد، به معنای وفاداری و دفاع کامل از آن کشور به‌شمار می‌رود.

منبع: الشرق الاوسط

ترجمه: العربیه فارسی

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید