رونالدو میان ریاض و تهران

ممدوح المهینی
ممدوح المهینی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سفر تیم النصر سعودی به همراه رونالدو، ستاره این تیم به تهران، پایتخت ایران ابعادی فراتر از یک بازی معمولی فوتبال داشت. هزاران ایرانی که با هدف دیدن رونالدو و گرفتن امضا به دنبال اتوبوس او به راه افتادند، ادعای انزوای ایران و عدم آگاهی ایرانیان از جهان پیرامون را رد کرد.

این حادثه نشان داد که مردم ایران مانند مردم دیگر کشورها به دنبال ارتباط با جهان جهانی‌شده کنونی هستند که هم اکنون سلیبریتی‌هایی چون رونالدو و مسی نمادهای آن محسوب می‌شوند.

رونالدو حتی اگر به کره شمالی، کشور کاملا منزوی از جهان امروز سفر کند، شاهد حضور بیشمار جوانان آن کشور برای دیدن او خواهیم بود. این پدیده حاکی از خواست ملت‌ها برای گذر از محدودیت‌های فرا مرزی است چرا که امکان ارتباط بواسطه تکنولوژی ارتباطی و شبکه‌های نوین اجتماعی فرصتی بی‌سابقه برای همه جهانیان جهت ارتباط با یکدیگر فراهم کرده است.

امروزه درباره سریال‌ها و فیلم‌هایی که همه ما آنها را مشاهده کرده‌ایم، یا مسابقات و سلبریتی‌ها سخن می‌گوییم. درباره مسائل مطرح در شبکه‌های اجتماعی بحث و از ایلون ماسک به‌دلیل گران‌کردن تعرفه «ایکس» انتقاد می‌کنیم.

به‌رغم وجود تفاوت‌های فرهنگی، مردم جهان بیش از پیش به هم نزدیک و خواست اغلب جهانیان همگرایی هر چه بیشتر میان انسان‌ها شده است. با وجود موانع و جنگ‌ها (مانند جنگ اوکراین)، این مشکلات حرکت بشریت برای پیشرفت را متوقف نکرده و مانع اختراع تکنولوژی برای نزدیکی هر چه بیشتر ملت‌ها نشده است.

این شرایط باعث نفی همه ادعاهای ایدئولوژیک درباره مقاومت برابر غرب و امپریالیسم شده که با هدف مشروعیت‌دادن به نظام‌های تمامیت‌خواه برای سلطه بر مردم کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پیشتر امکان بهره‌برداری از چنین رویکردهای ایدئولوژیکی در دوره جنگ سرد و تقسیم جهان به قطب‌های متضاد وجود داشت اما امروزه چگونه می‌توان مردمی که برای رونالدو موسیقی می‌نواختند و در کنار هتل اقامت او سرود می‌خواندند را برای مبارزه با استعمار و استکبار قانع کرد.

به‌رغم فیلتر بسیاری از شبکه‌های اجتماعی در ایران، باید تاکید کرد که امروزه ممانعت از دسترسی مردم به‌ویژه جوانان به اخبار و حوادث جهان عملا غیر ممکن شده است و سیاست فیلترینگ کاملا رویکردی شکست خورده به‌شمار می‌رود.

به جرات می‌توان گفت که در شرایط کنونی جهان، ایجاد ممنوعیت‌های غیرضروری و غیرمنطقی پیامدهایی وارونه در بر دارد و باعث شورش و طغیان اجتماعی، و یافتن راه‌های جایگزین برای دسترسی به اطلاعات و اخبار می‌شود.

بسیاری از کشورها پیشتر به چنین اقداماتی دست زدند اما همان گونه که نمی‌توان با تور از وقوع سیلاب جلوگیری کرد، نمی‌توان جلوی شبکه‌های اجتماعی نوین و روند اطلاع‌رسانی جهانی ممانعت ایجاد کرد.

پیش از این الگوهای تاثیرگذار جهانی فقط در اروپا و آمریکا وجود داشت اما هم اکنون شرایط تغییر کرد و رونالدو از ریاض عازم دیگر کشورها می‌شود.

سعودی به‌دلیل موفقیت الگوی اقتصادی خود طی سال‌های اخیر، تاثیر قابل ملاحظه‌ای در مرحله پیش رو بر منطقه خواهد گذاشت. به گفته ناظران، موفقیت «مسری» است و امیدواریم ویروس آن هر چه سریعتر کل منطقه ما که دهه‌ها درگیر جنگ‌ها و بحران‌های بی‌فایده بوده است را فرا گیرد.

منبع: الشرق الاوسط

ترجمه: العربیه فارسی

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size