پی‌ریزی هویت ملی سعودی در سطح جهان از طریق ورزش

مشارکت رونالدو، سادیومانی و بنزیما با لباس فولکوریک سعودی در روز ملی این کشور بیانگر چه تحولی است و پادشاهی عربی سعودی به چه شکلی از ابزار ورزش در ایجاد آگاهی مدرن ملی استفاده می‌کند؟

حسن المصطفی
حسن المصطفی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

باشگاه «النصر» به مناسبت نود و سومین سالگرد «روز ملی» سعودی، ویدئویی را از طریق حساب کاربری خود در پلتفرم «ایکس» منتشر کرد که طی 24 ساعت از زمان نگارش این گزارش، بیش از 35 میلیون بازدید داشت.

این عدد، رقم بزرگی است اگرچه ویدئوهای جذاب زیادی وجود دارد که به مناسبت روز ملی ساخته و توسط مقامات سعودی و باشگاه‌های گوناگون منتشر شده است. رمز موفقیت «النصر»، کریستیانو رونالدو، ستاره پرتغالی آن است که با لباس و عبای ویژه سعودی موسوم به «بشت»، شمشیر در دست به همراه هم تیمی‌های خود، مناسبتی فوق‌العاده محبوب در میان سعودی‌ها را جشن گرفتند.

شیوه‌ای که کریستیانو این لباس را بر تن کرد، گویی به پوشیدن آن عادت داشت، بدون این که به شکلی «تمسخرآمیز» مانند تصاویر منفی کلیشه‌ای در مورد مردم خلیج ظاهر شود که در فیلم‌های هالیوودی یا پوسترهای تبلیغاتی، این مردم را بادیه‌نشینانی ثروتمند ولی بی‌بهره از دانش و تمدن، نمایش می‌دهد.

کریستیانو رونالدو در کنار سادیو مانه و دیگر ستاره‌های باشگاه النصر سعودی با نغمه رقص اصیل سعودی، بدنشان را حرکت داده و با این کار، پیامی از میزان هماهنگی خود با این باشگاه و همچنین احترام به فرهنگ و میراث کشور میزبانشان ارسال کردند. رونالدو با این کار ضمن همراهی با مناسبت‌های ملی سعودی، چندین بار مراتب محبت خود را در جریان لیگ که طی آن النصر و الاهلی را به مصاف هم برد و به پیروزی 4 بر 3 النصر با دو گل رونالدو انجامید، ابراز کرد.

این موارد به درک اهمیت سرمایه‌گذاری سعودی در ورزش می‌انجامد. این یک اقدام آگاهانه برنامه‌ریزی شده است؛ نه فقط توافقی بدون اهداف مشخص بلکه بخشی از استراتژی «چشم انداز 2030 سعودی» که می‌خواهد از یک سو کیفیت زندگی را ارتقا داده و از سوی دیگر، ورزش را به یکی از ارکان اقتصاد ملی تبدیل کند.

افزایش سهم ورزش در تولید ناخالص ملی

شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی در مصاحبه با «فاکس نیوز» از عزم این پادشاهی برای تداوم سرمایه‌گذاری در ورزش و رشد سهم آن در تولید ناخالص داخلی و رسیدن آن از 0.04 درصد به 1.5 درصد صحبت کرد.

ورزش به همان اندازه که به عنوان منبع درآمد مالی و محرک رشد اقتصادی، ضرورت دارد، ابزاری برای ایجاد تحول مفهومی، اجتماعی و رفتاری به حساب می‌آید که با جذب ستاره‌های جهانی از فرهنگ‌ها، کشورها و مذاهب گوناگون، همه این تنوع را در بافت ملی ادغام می‌کند تا فرهنگ تکثرگرایی و احترام به دیگران شکل بگیرد.

نکته دیگر این است که از ستارگانی که در لیگ سعودی بازی می‌کنند در راستای ایجاد تصویری واقع بینانه و مثبت از اصلاحات گسترده در سعودی و همچنین ساختن یک هویت ملی فراگیر، نه درون‌گرا، بلکه باز به سوی إصلاحات، استفاده شده است.

کریستیانو رونالدو، کریم بنزما، سادیو مانه، نیمار دی سیلوا، همه این ستاره‌ها به همراه استیون جرارد، سرمربی باشگاه «الاتفاق» و دیگر بازیکنان و مربیان خارجی که تصاویرشان با لباس سعودی پخش شد، این لباس را به عنوان نماد ملی فراگیر عرضه کرد که توانایی جذب بالایی دارد و می تواند پیامی جهانی به همراه داشته باشد.

فرهنگی که دست خود را به سوی مردم جهان دراز کرده و از آن‌ها دعوت می‌کند تا به پادشاهی عربی سعودی سفر کنند و از نزدیک شاهد رویدادهای جاری در آن باشند.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size