النصر و رونالدو در تهران؛ حضور «دیپلماسی ورزشی» سعودى در قوی‌ترین شکل خود

حسن المصطفی
حسن المصطفی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ورود تیم النصر سعودی به تهران، پایتخت ایران به همراه، کریستیانو رونالدو، بهترین گلزن این تیم و ستاره پرتغالی ازسوی بسیاری به عنوان صحنه‌ای «تاریخی» توصیف شد.

جمعیت زیادی از ایرانی‌های عاشق فوتبال با تجمع در فرودگاه و نزدیک محل سکونت تیم، نام کریستیانو را فریاد زده و بادر دست داشتن تصاویری از او، در خیابان‌های پایتخت که مملو از بنرهای زیاد در استقبال از باشگاه النصر و ستاره‌هایآن بود، راه رفتند.

تاکنون صدها ویدئو، اگر نگوییم هزاران، از طریق شبکه‌های اجتماعی پخش می‌شود و استقبال پرشور از ستارگانجهانی باشگاه‌های سعودی را مستند می‌کند.

قرار بود بازی النصر با پرسپولیس در صورت عدم تصمیم تنبیهی کنفدراسیون فوتبال آسیا«آ‌.اف.سی»، سه‌شنبه 28 شهریور با حضور انبوه تماشاچیان انجام شود.

ایرانی‌ها مردمی فوتبال دوست هستند و تحولات «لیگ روشن» سعودی را که طی آن بازی الهلال و الاتحاد با برتری 4 بر3 الهلال به پایان رسید و اول شهریور برای اولین بار از تلویزیون ایران پخش شد، دنبال کردند.

سایت ورزشی «ایران» در گزارش 17 شهریور به نقل از سعید زاهدیان، کارشناس فوتبال و عضو سابق هیئت تحریریهروزنامه دولتی «ایران ورزشی» نوشت: «حالا با دیدن رونالدو، بنزما و بسیاری از بازیکنان دیگر که مقابل تیم های ایرانیمثل پرسپولیس، سپاهان و نساجی در لیگ قهرمانان آسیا بازی خواهند کرد، تماشای فوتبال برای مردم، بسیار جذاب ولذت‌بخش است.»

سرگرمی به مثابه «قدرت نرم»

بنابراین، توانایی «سرگرمی» از طریق ورزش، به مخاطبان داخلی سعودی محدود نمی‌شود، بلکه قدرت فراتررفتن ازمرزها و زدن پل‌ها را داشته و در نتیجه به یکی از بازوهای مهم «دیپلماسی عمومی» تبدیل می‌شود که در کنار«دیپلماسی سیاسی» قرار دارد و امر ایجاد پیوند میان ملت‌ها را تسهیل کرده و می‌تواند در کنارزدن مسائلاختلاف‌برانگیز به مثابه « قدرت نرم»، به کارگرفته شود.

ایرانی‌ها با مشاهده تیم النصر و ستارگان آن «رونالدو» و «سادیو مانی» و همچنین الهلال و ستاره برزیلی آن «نیمار» یا تیم الاتحاد با همراهی «بنزما» و دیگر باشگاه‌های سعودی و ستارگان جهانی آنها که در باشگاه‌هایی نظیر رئالمادرید، بارسلون، منچسترسیتی و دیگر باشگاه‌های معروف بازی کرده‌اند، نه تنها به پیگیری لیگ سعودی ترغیب می‌شوندبلکه تصویری مثبت از همسایه خلیجی بزرگ خود در اذهانشان شکل گرفته و تمایل آنها به «رقابت مثبت» و برخورداری ازتحولات جاری در سعودی در قالب «چشم‌انداز 2030» تبلور می‌یابد.

تصاویر ویدئویی از انبوه مردمی که پشت سر اتوبوس‌های باشگاه النصر در مسافات طولانی دویده و بر یک‌دیگر برایدیدن رونالدو و ستارگان جهانی سبقت می‌گیرند، نشانه قدرت «دیپلماسی ورزشی» است که روند ایچاد روابط حسنه میانسعودی و ایران را بعد از تبادل سفیران و تداوم دیدارهای مسئولان و وزراء دو کشور، تقویت می‌کند.

محبوبیت مردمی زیاد فوتبال و باشگاه‌های سعودی، عاملی است که می‌تواند تاثیرگذاری‌های گستردهتر فرهنگی را بهدنبال داشته و شکاف‌هایی را از میان بردارد که محافل افراطی یا مذهبی در سالیان اخیر در راستای تعمیق آنهاکوشیده‌اند.

تداوم همکاری‌های ورزشی در عرصه‌های گوناگون میان پادشاهی عربی سعودی و جمهوری اسلامی ایران از بینادهایمهم روابط دوجانبه است که به عنوان « قدرت نرم» می‌تواند در ایجاد تحول فرهنگی مثبت و هدفمند به‌کار آید.

منبع: العربيه

ترجمه: العربیه فارسی

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید