سفر هیئت حوثی به سعودی؛ تداوم تلاش‌ خستگی‌ناپذیر ریاض برای برقراری صلح در یمن

خروجی مذاکرات ریاض، نقشه راه روند صلح یمن را که مستلزم شراکت حقیقی تمامی یمنی‌ها و اولویت دادن منافع عالی ملی بر محاسبات تنگ‌نظرانه حزبی وگروهی است، ترسیم خواهد کرد

حسن المصطفی
حسن المصطفی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

فعالیت پیگیر دست‌اندرکاران مرتبط با پرونده یمن در دولت سعودی برای یافتن راه حل سیاسی و صلح‌آمیز برای جنگ یمن و برپایی دولت وحدت ملی دربردارنده مولفه‌های گوناگون این کشور، بی‌وقفه در حال اجرا است.

در پی دعوت دولت سعودی، هیئتی حوثی به ریاست محمد عبدالسلام، پنج‌شنبه گذشته (14 سپتامبر) به همراه هیئتی از سلطنت عمان، وارد ریاض شد.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه، این سفر در راستای «تداوم تلاش‌های پادشاهی عربی سعودی و سلطنت عمان برای دستیابی به آتش‌بس پایدار و فراگیر در یمن و دستیابی به راه حل سیاسی پایدار قابل قبول برای همه طرف‌های یمنی انجام گرفت.»

در ادامه بیانیه آمده است: «پادشاهی عربی سعودی از هیئتی از صنعا دعوت کرد تا برای تکمیل این دیدارها و گفت‌وگوها، از پادشاهی بازدید کند.»

محمد عبدالسلام در مصاحبه اختصاصی با روزنامه فرامنطقه‌ای «الشرق‌الاوسط»، ابراز امیدواری کرد که این مذاکرات به پیشرفت ملموس در تمامی پرونده‌های بشردوستانه، نظامی و سیاسی و بررسی آثار جنگ در راستای دستیابی به صلح و ثبات در سرتاسر یمن، کشورهای همسایه و منطقه بیانجامد.

عبدالسلام افزود: «همیشه خوشبین باشید. صلح یک خواسته اساسی و گزینه اول ما است که برای تحقق آن می‌کوشیم.»

زمان مساعد برای تفاهم‌های حقیقی

لحن مثبت رئیس هیئت حوثی نشان می‌دهد که مذاکرات قبلی در سلطنت عمان، یمن و اردن و تلاش‌های دولت سعودی در دیدار با طرف‌های مختلف یمنی در ریاض و جده، در قالب دستیابی به تفاهم‌های حقیقی به نتیجه رسیده است.

به نظر می‌رسد زمان تبدیل این گفت‌گوها به برنامه‌های پایدار مربوط به برقراری آتش‌بس و تبدیل آن به «صلحی پایدار» متضمن احترام به مرزها و درپیش‌گرفتن سیاست حسن‌ همجواری، فرا رسیده است.

برقراری آرامش نظامی، خود به خود به سامان‌دهی وضعیت امنیتی، کاهش تنش‌های داخلی میان طرف‌ها و مولفه‌های گوناگون یمنی و مساعدتر کردن فضا برای یافتن راه‌حل‌

مسائل مبرم مانند «پرداخت دستمزدها»، صادرات نفت و گاز و تراکنش‌های «بانک مرکزی» منجر خواهد شد.

همچنین رفع محاصره شهرها و آغاز رسیدگی به ضروری‌ترین نیازهای انسانی مربوط به آب، غذا، دارو، سوخت و برق، علاوه بر تدابیر مربوط به حمل و نقل کالا میان استان ها و شهرهای مختلف نیز از دیگر ثمرات برقراری آرامش نظامی است.

فرصتی برای تشکیل دولت وحدت ملی

این گفت‌وگوهای سیاسی به میزبانی ریاض، فرصتی برای برپایی دولت وحدت ملی یمن با عضویت حوثی‌ها را فراهم می‌سازد، به‌ویژه که حمایت بین‌المللی و منطقه‌ای و حتی یمنی در این راستا، قابل مشاهده است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در اظهاراتی به «العربیه» ضمن قدردانی از نقش سعودی در احیای مذاکرات صلح در یمن، گفت: «سفر هیئت حوثی به ریاض، تحول مهمی برای پایان دادن به جنگ به حساب می‌آید.»

تقدیر دولت یمن از اقدامات سعودی

از سویی دولت یمن نیز از تلاش‌های پادشاهی عربی سعودی و عمان و تلاش‌های سازمان ملل و طرف‌های بین‌المللی با هدف سوق دادن حوثی‌ها به سمت تعامل جدی با فراخوان‌های صلح و کاهش درد و رنج انسانی مردم یمن، استقبال کرد.

در همین زمینه در گزارش «الشرق‌الوسط»آمده است: «98 سازمان امدادی بین‌المللی و محلی تأکید کردند که یمن در برابر فرصتی تاریخی برای حرکت به سوی صلح دائمی قرارگرفته و مجامع انسان‌دوست، متعهد به حمایت از این رویکرد هستند است.»

بر اساس این گزارش، این 98 سازمان امدادی، خاطرنشان کردند که یمنی‌ها چشم‌به راه آینده و دور شدن از کمک‌های بشردوستانه و حرکت به سمت خودکفایی و بازسازی کشورشان هستند.

خط مشی آرام ریاض

اگر ناظران سیاسی نگاهی به گذشته بیاندازند، درخواهند یافت که ریاض با دنبال‌کردن خط مشی آرام و بدون عجله و به دور از چشم رسانه‌ها، در راستای ایجاد پل‌های ارتباطی و حمایت از روند توسعه در ابعاد اقتصادی و سیاسی در یمن عمل کرده است. ‎

محمد آل جابر، سفیر سعودی در یمن، آوریل گذشته به منظور تحکیم آرامش و آتش‌بس، حمایت از روند تبادل زندانیان و بحث در مورد راه‌های دستیابی به یک راه حل سیاسی جامع و پایدار، از صنعا پایتخت یمن، بازدید کرد.

کمک 1.2میلیاردی ریاض به یمن

در بولتن «برنامه سعودی برای توسعه و رشد یمن» آمده است که «پادشاهی عربی سعودی در آغاز اوت گذشته، به منظور «رفع کسری بودجه دولت یمن، حمایت از پرداخت دستمزدها و هزینه‌های راه‌اندازی و حمایت از تضمین امنیت غذایی، بسته حمایتی به ارزش 1.2 میلیارد دلار به جمهوری یمن ارائه کرد.»

دکترعبدالله الربیعه، ناظر کل مرکز امداد و کمک‌های بشردوستانه ملک سلمان، پیشتر اعلام کرده بود که حجم کمک‌های سعودی به یمن، از 17.3 میلیارد دلار فراتررفته که 3.5 میلیارد آن، از طریق مرکز امداد ملک سلمان ارائه شده است.

تاکید وزیر دفاع بر حمایت از یمن

پیش از ورود هیئت حوثی به ریاض در 11 سپتامبر، تماسی تلفنی شاهزاده خالد بن سلمان، وزیر دفاع سعودی و دکتر رشاد العلیمی، رئیس «شورای ریاستی یمن» صورت گرفت.

وزیر دفاع سعودی در حساب کاربری خود در پلتفرم «ایکس» نوشت: «در این تماس تاکید شد که پادشاهی عربی سعودی همچنان به حمایت از شورای ریاستی یمن و رویکرد جدی خود در حمایت از همه تلاش‌ها برای دستیابی به راه حل سیاسی جامع برای بحران یمن در راستای تضمین امنیت و ثبات این کشور و مردم آن، ادامه می‌دهد.»

خروجی مذاکرات ریاض، نقشه راه روند صلح یمن را که مستلزم شراکت حقیقی تمامی یمنی‌ها و اولویت دادن منافع عالی ملی بر محاسبات تنگ‌نظرانه حزبی وگروهی است، ترسیم خواهد کرد.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size