هند ستاره جدید روند جهانی‌شدن

امیل امین
امیل امین
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

آیا می‌توان اجلاس اخیر «گروه 20» را فرصتی برای تولد جدید هند دانست؟

به طور قطع هند در ارائه دیدگاه‌های اثرگذار در جهانی بحرانی به‌ویژه گسترش بحران‌های اکولوژیکی، اقتصادی، امنیتی و سیاسی پیشرو بوده است.

این پرسش مطرح می‌شود که چه تفاوتی میان هند امروز و هند دهه شصت قرن گذشته وجود دارد؟

به طور بسیار مختصر می‌توان‌ گفت با هندی روبرو هستیم که از فشار ایدئولوژی خلاص شده است و در جهانی مملو از ابداع روش‌های علمی و معرفتی نوین، جزو سرآمدان حوزه‌های گوناگون تحقیقاتی و معرفت‌شناسی شده است.

به عبارتی دیگر، هند موفق به بازسازی کشور از طریق توسعه علم و معرفت شد و اثبات کرد که ثروت ملل فقط بر اساس منابع طبیعی سنجیده نمی‌شود بلکه وجود دانشمندان و اندیشمندان ‌و ابتکارات علمی آنها در زمینه‌های مختلف از اهمیت بیشتری برخوردار است.

برای رهبران و مردم هند روشن شد که به‌رغم جمعیت زیاد کشورشان، موفقیت و ترقی ملت‌ها در قرن بیست‌ویکم وابسته به توسعه و ابتکارات علمی است. به همین دلیل دانشگاه‌های هند بر تکنولوژی‌های نوین از جمله توسعه بخش روباتیک و انفورماتیک تمرکز کردند.

از چنین منظری، هند در مسیر اقتصاد جهانی شده قرار گرفت و اقتصاد مبتنی بر ابداع و ابتکار به اولویت دولت این کشور تبدیل شد.

توسعه هند طی سه دهه اخیر مرهون خلاقیت مبتکران و مبدعان و نه منابع طبیعی و محصولات کشاورزی بود. هر چند که هند به‌رغم افزایش جمعیتش به 1.4286 میلیارد نفر در سال 2023 و گذار از تعداد جمعیت چین به تعداد 1.4357 میلیارد نفر، در زمینه بهره‌برداری درست از منابع و تولید محصولات کشاورزی نیز پیشرفت زیادی کرد.

آیا هند درصدد گسترش نفوذ در جهان جهانی‌شده پیرامون خود است؟

شاید هند به‌دنبال چنین هدفی باشد اما بواسطه علم و معرفت و نه از طریق نظامی و لشکرکشی که باعث‌ نابودی ملت‌ها می‌شود.

آیا تا کنون‌ درباره «دره سیلیکون» در خلیج سانفرانسیکو در ایالت کالیفرنیای آمریکا چیزی شندیده اید؟

این منطقه از آمریکا نماد نفوذ هند به‌شمار می‌رود به‌طوری که دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی هندی در این منطقه سالیانه بیش از 20 هزار جوان مستعد هندی در زمینه فناوری‌های پیشرفته، انفورماتیک و تولید تراشه‌های سیلیکونی را جذب می‌کنند. یک سوم درآمدهای سالانه بخش فناوری و پروژه‌های جدید در آمریکا از این منطقه به‌دست می‌آید.

در چنین شرایطی، عجیب نخواهد بود اگر ویوک راماسوامی، نامزد هندی‌تبار انتخابات ریاست جمهوری از حزب جمهوری‌خواه به عنوان کاندیدای این حزب برگزیده شود و به عنوان اولین رئیس جمهوری هندی‌تبار آمریکا وارد کاخ سفید شود.

ابتکار و آموزش اساس نهضت علمی جدید هند هستند و رنسانس اقتصادی هند بر پایه این دو فاکتور شکل گرفت.

هند در سال 2023-2022 رشدی 7.2 درصدی را تجربه کرد. این رشد بیشتر متکی بر بخش‌های خدمات و کالاهای مصرفی بود و سریعترین رشد اقتصادی جهان به‌شمار می‌رود.

بنا به گزارش اداره آمار هند، اقتصاد این کشور در سه ماهه اول سال جاری میلادی به نسبت مدت مشابه سال گذشته 6.1 درصد رشد نشان می‌دهد.

اگوست تانوکوامی، رئیس بخش هند بانک جهانی تاکید کرد که اقتصاد هند در مقابله با چالش‌های خارجی از انعطاف بالایی برخوردار است و صادرات بخش خدمات این کشور به‌رغم فشارهای خارجی پیوسته در حال رشد و افزایش است.

این روند تصاعدی باعث شد تا هند در سپتامبر 2022 بجای بریتانیا به پنجمین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شود و بریتانیا به جایگاه ششم تنزل پیدا کند.

هندی‌ها وقت خود را به مجادلات بی‌نتیجه پیرامون دوره استعمار تلف نکردند و به همین دلیل اخیرا درباره تغییر نام کشور از «هند» که اغلب نماد دوره استعمار بریتانیا شناخته می‌شود، به «بهارات» به عنوان نام قدیمی کشور بحث‌هایی صورت گرفته است.

بر کسی پوشیده نیست که در حال حاضر اقتصاد چین با مشکلات زیادی روبرو است ‌و هند در آستانه تبدیل‌شدن به کارخانه جدید جهان است.

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند توانست موقعیت کشورش در گروه 20 را بیش از پیش تقویت و تثبیت کند. می‌توان ادعا کرد که هند امروزه نقش مهمی در زنجیره تامین جهانی دارد به‌ویژه پس از همه‌گیری کرونا که نقطه آغاز آن در چین ثبت شده است.

پس از عدم حضور ولادیمیر پوتین و شی جین پینگ، روسای جمهوری روسیه و چین در اجلاس اخیر گروه 20، هند توانست با تمرکز بر شعار «جهانی واحد» و با هدف عبور از چالش‌های فراگیری چون‌ بحران اقتصادی و اکولوژیکی تا حدود زیادی به موفقیت دست یابد.

آیا جهان پس از اجلاس اخیر گروه 20 باید منتظر هند جدیدی در عرصه بین‌المللی باشد؟

بدون شک روند توسعه و افزایش جهانی نفوذ هند ساده و بدون چالش نخواهد بود و همه از حساسیت آمریکا در این رابطه با خبر هستند. در این رابطه، مسکو و پکن خیلی زود در روند توسعه خود با آمریکا روبرو شدند.

به‌رغم این، هند این مقوله ناپلئون بناپارت که «فقط نظامیان نیستند که برای پیشروی به سینه‌خیز روی می‌آورند بلکه ملت‌ها نیز از این روش استفاده می‌کنند» را در واقعیت به اجرا گذاشت و موفقیت‌های جهانی این کشور طی دهه‌های اخیر مرهون توسعه آرام اما پیوسته بوده است.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size