نشست سران گروه 20 و تشدید بحران اعتماد

طارق الحمید
طارق الحمید
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

نارندرا مودی نخست‌وزیر هند در افتتاحیه اجلاس سران گروه ۲۰ در دهلی نو گفت «جهان از یک بحران گسترده اعتماد رنج می‌برد» و «جنگ وضعیت عدم اعتماد را عمیق‌تر کرده است». او افزود: «اگر توانستیم بر همه‌گیری کرونا غلبه کنیم و پیروز شویم، می‌توانیم بر بحران بی‌اعتمادی نیز غلبه کنیم.»

مودی در حالی به این موضوع اشاره کرد که روسای جمهوری چین و روسیه در این نشست مهم حضور نداشتند. من هم به نوبه خود به اهمیت این نشست تاکید می‌کنم، زیرا همان‌طور که مودی گفت: در سراسر جهان شاهد بحران گسترده اعتماد و تشدید اختلاف و ناسازگاری هستیم که از جمله می‌توان به جنگ روسیه در اوکراین و پیامدهای نظامی، اقتصادی، غذایی و اجتماعی آن اشاره کرد که جهان را به شدت تحت فشار قرار داده است.

البته پیامدهای نظامی بحران اوکراین نقاط مختلف جهان را در غم و رنج فروبرده است. افزون بر اینکه مداخله ایران، گسترش حضور و نفوذ روسیه در سوریه و استقرار نیروهای گروه واگنر در سوریه و آفریقا که دستخوش چالش‌های ناشی از رویارویی نظامی در سودان و عواقب دو کودتای نظامی دیگر است، به تشدید بحران اعتماد منجر شده است.

اروپا نیز به دلیل عواقب جنگ روسیه در اوکراین و پیامدهای شکاف سیاسی شدید در ایالات متحده، به‌ویژه با توجه به محاکمه ترامپ و نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا، در معرض چالش‌های بسیاری قرار دارد. همچنان، تنش اقتصادی و سیاسی آمریکا و چین و عدم پیشرفت در پرونده هسته‌ای ایران، بر میزان بی‌اعتمادی افزوده است. جهان در حالی شاهد این تحولات است که ۲۰ کشور شرکت کننده در اجلاس سران گروه ۲۰، مواضع مختلفی دارند و شماری از آن‌ها مانند چین و روسیه از یک سو در این نشست حضور دارند و از سوی دیگر نسبت به خطرات ژئوپلیتیکی ابراز نگرانی می‌کنند، اگرچه پکن به مسائل اقتصادی اهمیت زیادی می‌دهد.

کشورهای مانند سعودی و هند بر توسعه و دستاوردهای اقتصادی تمرکز دارند، اما کشورهای اروپایی در بین اقتصاد و عواقب نبردهای ژئوپلیتیکی، راه گم کرده‌اند و در این میان مردم در انتظار شنیدن تصمیم‌هایی اند که به بهبودی اقتصادی منجر شود.

در نتیجه، تا کنون تصویر برای همه تار و تیره است، اما آنچه برای ما سعودی‌ها اهمیت دارد این است که ما به رهبری شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز، ولیعهد سعودی، با یک واقعیت اجتماعی جدید و با نگاه به آینده و جهان به اجلاس می‌رویم، نه اینکه به دنبال جزئیات گیج کننده در باره منطقه باشیم.

ما با یک واقعیت اقتصادی برنامه‌ریزی شده که بر پایه ارقام دقیق استوار است و در حالی که صندق بین‌المللی پول از عملکرد اقتصادی غیرنفتی ما و جدیت رویکرد دولت سعودی با بیکاری و کاهش تاریخی آن، تمجید می‌کند، در نشست‌ها شرکت می‌کنیم.

پادشاهی عربی سعودی با ابتکارهای سیاسی، اقتصادی و اقلیمی که هدف از آن ایجاد محیطی بهتر برای توسعه رفاه و آسایش شهروندان سعودی و سوق دادن کشورهای همسایه به سمت همکاری و بهبودی روابط است، در نشست گروه ۲۰ شرکت کرد.

مسلم است که برای رسیدن به این آرمان، راه حل‌های آسانی وجود ندارد، اما آن‌چه را شهروندان سعودی‌ به دلیل رهبری خردمندانه و برنامه‌های بزرگ‌ او به‌خوبی درک می‌کنند، این است که توانایی هر کشور به میزان قدرت داخلی آن بستگی دارد و این هدفی است که سعودی با جدیت بسیاری به سمت آن گام برمی‌دارد.

به‌رغم بحران اعتمادی که همه جا فراگرفته است، خوش‌بینی به وضعیت اقتصادی سعودی و تحقق برنامه‌های بزرگ این ملت پیوسته در حال افزایش است، به‌ویژه اینکه مردم سعودی این مسیر را به رهبری خردمندانه شاهزاده محمد بن سلمان که اعتماد پادشاه و ملت را جلب کرده و دستاوردهای عظیم او در همه زمینه‌ها مشهود است، می‌پیمایند.

به همین ترتیب و هم‌زمان با افتتاح اجلاس سران گروه ۲۰، ولیعهد سعودی تفاهم‌نامه‌ای را امضا کرد که هدف از آن ایجاد یک کریدور اقتصادی بین هند، خاورمیانه و اروپا است و شامل راه آهن، اتصال بنادر، افزایش حجم کالاهای صاداراتی، توسعه خطوط لوله برای واردات و صادرات برق، هیدروژن و کابل‌های اینترنت، می‌شود.

منبع: روزنامه الشرق‌الاوسط

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید