شایعه «رسوایی جنسی» اوباما

ممدوح المهینی
ممدوح المهینی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ایلان ماسک تبلیغ می‌کرد که «توییتر» (شبکه ایکس) یک رسانه حقیقی است و با خدمت به بشریت، خواهد کوشید عموم را از دروغ و جعلیات مرسوم در رسانه‌ها رها کند.

با این حال اقدامات پی در پی ماسک نشان می‌دهد که ادعاهای او نادرست بوده و ما به رسانه‌های واقعی بیش از پیش نیازمندیم. به‌رغم این که ماسک فردی هوشمند و خلاق است اما از دنیای رسانه آگاهی چندانی ندارد و باید اقدامات نادرستش در این حوزه برای همه روشن شود.

برای اثبات این ادعا که او دنیای رسانه را نمی‌شناسد، باید به برنامه دیدار با یک فرد معتاد به کوکایین در شبکه «ایکس» اشاره کنم که ادعا کرد با باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا رابطه جنسی داشته است.

این نمونه یک رسانه بی‌محتوا است که بر پایه ابتذال، رسوایی، دروغ و توطئه پایه‌گذاری شده است. چنین رسانه‌های زردی دیربازی است توسط افراد مزدبگیر فعالیت می‌کنند و افراد خاصی که از مشکلات روانی رنج می‌برند و از خبرهای مرتبط با رسوایی سلبریتی‌ها تشفی می‌یابند را مورد خطاب قرار می‌دهند.

در آمریکا شبکه‌های اجتماعی بسیاری وجود دارند که‌ بر پایه ترویج نظریه‌های توطئه فعالیت می‌کنند و افرادی با سواستفاده از چنین شبکه‌هایی کماکان از برتری نژاد سفید یا دشمنی تاریخی مسلمانان با یهودیان سخن می‌گویند.

چنین رسانه‌هایی همواره وجود داشته‌اند اما ماسک با تبدیل یکی از معروفترین شبکه‌های اجتماعی و از طریق یک مجری معروف اقدام به چنین فعالیت کم مایه‌ای کرد و افزون بر آن به چنین اقدامی افتخار هم می‌کند.

این شیوه از فعالیت مبتنی بر نظریه توطئه، روشی است که «کارلسون» هم به آن باور دارد و الان متوجه می‌شویم چرا شبکه «فاکس نیوز» وی را اخراج کرد. به‌رغم این که فاکس نیوز شبکه‌ای تبلیغاتی است اما هنجارها و معیارهای مشخصی وجود دارند که این شبکه نمی‌توانست آنها را نادیده بگیرد. با این حال کارلسون به این اصول معتقد نبود و به همین دلیل فاکس نیوز او را اخراج کرد.

کارلسون علاقه بسیاری به اخبار مرتبط با رسوایی‌های مبتنی بر توطئه دارد. او واکسن کرونا را دروغی برای جمع‌آوری پول دانست و پیشتر هم سعودی را عامل حوادث 11 سپتامبر عنوان کرده بود.

به‌رغم اختلاف سیاسی و شخصی با شخصیت‌های معروف، یک رسانه واقعی اقدام به انجام چنین کارهایی نمی‌کند. یک رسانه متعهد، از صحت منابع خبری خود مطمئن است و اطلاعات خود را پیش از انتشار مورد بازبینی چند باره قرار می‌دهد. چنین رسانه‌ای به‌دنبال رسوایی افراد نیست و بر اساس نظریه توطئه فعالیت نمی‌کند. خبرنگاران چنین رسانه‌ای برای انتقال خبرهای درست، به مناطق مختلف و خطرناک جهان می‌روند و تریبونی در اختیار معتادان و بیماران روانی برای انتشار خبرهای دروغ نمی‌گذارند.

به دیگر سخن، رسانه‌های واقعی به اصول و معیارهای حرفه‌ای متعهد هستند و همین تعهد آنها را از برخی شبکه‌های اجتماعی که با رویکردی تبلیغاتی فعالیت می‌کنند، متمایز می‌سازد.

این شبکه‌ها می‌توانند در چارچوب چنین رویکردی فعالیت کنند به شرط آن که خود را رسانه به‌شمار نیاورند. با این حال، ماسک به چنین قواعدی ملتزم نیست و شبکه اجتماعی خود را رسانه واقعی و بی‌طرف می‌نامند اما مانند یک رسانه زرد رفتار می‌کند.

به‌رغم آن، شاید بتوان رفتار ماسک را توجیه کرد چرا که او درصدد انتقام از رسانه‌ها و افرادی است که به‌شدت ایده‌های فرهنگی و رویکرد سیاسی او را مورد انتقاد قرار دادند و در نهایت از او چهره‌ای غیر قابل اعتماد به تصویر کشیدند.

البته ماسک تنها قربانی انتقادهای تند و تیز این رسانه‌ها نبود و بسیاری دیگر هم مورد هدف حملات انتقادی و گزنده این رسانه‌ها قرار گرفتند. متاسفانه فضای رسانه‌ای وارد بازی قطب‌بندی و یارکشی شد و به همین دلیل رویکرد رسوا کردن رقبا عمومیت یافت و باعث کاهش تاثیر رسانه‌های حرفه‌ای و متعهد شد.

با تمام این وجود باید تاکید کرد که تفاوتی ریشه‌ای میان شبکه‌های اجتماعی و محتوای منتشرشده در آنها، با رسانه‌های واقعی که به‌دنبال انتشار اخبار دقیق و درست هستند، وجود دارد.

رسانه‌های واقعی و دغدغه‌مند، به هر دلیلی که باشد به یک معتاد برای مخاطب قرار دادن میلیون‌ها انسان تریبون نمی‌دهند تا مدعی شود که با رئیس جمهوری پیشین آمریکا در هتلی ارزان قیمت هم خواب شده است.

منبع: الشرق الاوسط

ترجمه: العربیه فارسی

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید