آیا بایدن به دلیل اتهامات وارده استیضاح و برکنار می‌شود؟

امیل امین
امیل امین
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
7 دقيقه (Reading time)

خلاصه نتایج نظرسنجی‌های متعدد پس از مناظره اول میان جمهوری‌خواهان نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا نشان داد که 30 درصد از مردم همزمان تمایل دارند بایدن و ترامپ از مسیر رقابت‌های ریاست جمهوری 2024 کنار بروند.

مشکلات مرتبط با ترامپ، رئیس جمهوری پیشین و پرونده‌های تشکیل‌شده علیه او که برخی از آنها ممکن است تا سرحد اتهامات جنایی برسند، قابل درک هستند.

با این حال، موضوع جنجالی‌تر در صحنه آمریکا، به شخص بایدن مربوط می‌شود که تردیدها در خصوص او بالا گرفته است؛ آنهم در حالی که به نظر می‌رسد دموکرات‌ها سعی در برکناری او دارند. چنین فضایی، از یک سو به زیر سؤال بردن مشروعیت رئیس جمهوری کنونی انجامیده است و از سویی، تردیدها درباره نامزدی دوباره بایدن برای دومین دوره ریاست جمهوری را افزایش داده است.

ابرهای تاریک روزبه روز بر فراز کاخ سفید در حال متراکم شدن هستند و شاید جدیدترین و خطرناک‌ترین آنها، طبق ادعای «واشینگتن پست»، اذعان اداره آرشیو و اسناد ملی در این رابطه است که حدود 5400 ایمیل در اختیار دارد که نشان می‌دهد جو بایدن در طول دوره فعالیت به عنوان معاون رئیس جمهوری، از نام مستعار استفاده می‌کرد.

آیا بایدن در دوران هشت ساله معاونت اوباما در کاخ سفید، مرتکب تخلفاتی شده که می‌تواند تا سرحد خیانت به کشور برسد؟

بر اساس مرکز آرشیو، بایدن با استفاده از نام‌های مستعار مانند رابین ویر، رابرت ال پیترز، و جی‌آر.بی ویر، اطلاعات دولتی را منتقل و با پسرش هانتر بایدن و دیگر شخصیت‌ها درباره مسائل دولتی صحبت می‌کرد.

اگر این اطلاعات در زمان انتخابات ریاست جمهوری 2020 در دسترس مردم آمریکا بود، آیا بایدن به کاخ سفید راه می‌یافت؟

مطالب فاش‌شده از سوی مرکز آرشیو، به درخواست سازمانی به نام «بنیاد حقوقی جنوب شرقی»، یک گروه حقوقی غیرانتفاعی قانون اساسی انتشار یافت. در بیانیه‌ این بنیاد آمده است: «مقامات دولتی در بیشتر موارد از قدرت در راستای منافع شخصی یا سیاسی خود استفاده می‌کنند. هنگامی که آنها این کار را انجام می‌دهند، بسیاری به دنبال پنهان کردن آن هستند. تنها راه برای حفظ یکپارچگی دولت این است که سازمان ملی آرشیو و اسناد ملی، نزدیک به 5400 ایمیلی را که بایدن به نام‌های گوناگون ارسال کرده، منتشر کند.»

آیا این اتهام، جدی‌تر از اتهامات وارده به ترامپ است؟

مسلم است که ترامپ باور خود را مبنی بر تقلب در انتخابات 2020 و محرومیت از پیروزی با توسل به ترفندها اعلام کرد. در هر صورت این موضوع از دید کارشناسان حقوقی آمریکا، در چارچوب آزادی بیان و عقیده در قانون اساسی آمریکا تضمین شده است.

دموکرات‌ها بارها رویکردهای مشابه را اعلام کردند به طوری که هیلاری کلینتون و حزبش پس از انتخابات سال 2016 ، اتهامات جنجالی علیه ترامپ در خصوص دستکاری نتایج انتخابات از طریق تماس با دولت روسیه مطرح کردند.

به‌رغم سنگینی اتهاماتی که تا مدت‌ها ترامپ درگیر آنها بود و حتی پس از ورودش به کاخ سفید نیز او را رها نکرد، ولی ترامپ اقدام به طرح دادخواست در این خصوص ننمود.

اما ایده ارسال اطلاعات توسط بایدن از راه های غیرقانونی به پسرش هانتر که قبلاً چندین میلیون دلار از این طریق به جیب زد، موضوعی جدی به نظر می‌رسد و مستلزم آن است که مردم آمریکا بدانند، چه اتفاقی افتاده است. آیا این امر صرفا برکناری بایدن را ایجاب می‌کند یا این که مستلزم محاکمه او به شیوه‌ای جدی تر از محاکمه ای است که ترامپ در معرض آن قرار دارد؟

آیا طی ساعات و روزهای آینده شاهد اقدام جمهوری خواهانی که مجلس نمایندگان را در کنترل دارند برای استیضاح جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا خواهیم بود؟

کوین مک‌کارتی، رئیس مجلس نمایندگان، تصریح کرده که تحقیقات رسمی برای برکناری رئیس جمهوری را جز از طریق رای گیری کامل در مجلس نمایندگان آغاز نخواهد کرد.

جمهوری‌خواهان به رهبری مک‌کارتی، تحقیقات در مورد موضوع استیضاح را «گامی طبیعی رو به جلو» می‌دانند که باید برای کشف ابعاد پنهان معاملات تجاری خارجی خانواده بایدن انجام شود.

جمهوری‌خواهان به دو دلیل در تعامل با بحران‌های بایدن، بسیار محتاطانه عمل می‌کنند:

اول، جلوگیری از هرگونه سوء ظن در مرتبط دانستن تلاش برای برکناری بایدن، با اقدام دموکرات‌ها که در پایان دوره ترامپ علیه برکناری او تلاش کردند. در آن مرحله، جهان شاهد برخورد تند نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان با این موضوع بود.

دوم، دوری از فضایی که همه جمهوری‌خواهان را به دونالد ترامپ، نامزد آینده مرتبط می‌کند. این رویکرد با هدف جلوگیری از لطمه به اعتبار جمهوری‌خواهان مخالف با ترامپ انجام می شود.

در هر صورت صرف نظر از پرونده استیضاح و سرانجام آن، شکی نیست که مشروعیت پرزیدنت بایدن زیر سئوال رفته است.

آیا موضوعی بدتر از مسائل پنهانی تجاری بایدن و پسرش هانتر وجود دارد؟

گرگ استیو، نماینده جمهوری خواه، در اوایل اوت گذشته گفت که درصدد ارائه پیش‌نویس قطعنامه استیضاح بایدن به اتهاماتی متعدد از جمله «دست داشتن او در مواد مخدر و فحشا» است.

او در مصاحبه‌ با شبکه «نیوز ماکس» گفت که بایدن به رشوه، اخاذی، کارشکنی در اجرای عدالت، کلاهبرداری، دخالت مالی در مواد مخدر و فحشا متهم است.

طرح چنین اتهاماتی علیه رئیس جمهوری آمریکا از سوی یک نماینده جمهوری‌خواه، به احتمال قریب به یقین با مدرک و سند همراه است، در غیر این صورت این نماینده خود را در معرض پاسخگویی قانونی قرار می‌دهد که می‌تواند به حیات سیاسی او و محبوبیت سیاسی حزبش پایان دهد.

بایدن نیازی به حملات ایلان ماسک باهوش و نابغه، علیه خود در روزهای اول و دوم سپتامبر امسال نداشت. به گفته ماسک، هشدار مایکل شلن برگر، نویسنده که پیش‌بینی کرده بود بایدن، مسئله مشروعیت قدرت در آمریکا را نابود خواهد کرد، محقق شده است.

ماسک با تز شلن برگر موافق بود که می‌گوید، وزارت دادگستری ایالات متحده «به طور مؤثری از پیگرد قانونی هانتر بایدن جلوگیری می‌کند و در عین حال به تلاش خود برای به زندان‌انداختن ترامپ به عنوان رقیب سیاسی بایدن ادامه می‌دهد.»

آیا دموکرات‌ها از بایدن دست‌ کشیده و ترامپ نیز در آینده نزدیک از حزب جمهوری‌خواه کنار گذاشته خواهد شد؟

چه‌بسا در آینده نزدیک شاهد توافقی باشیم که به موجب آن، بایدن و ترامپ با ضمانت عفو رئیس جمهوری بعدی این کشور، از عرصه سیاسی آمریکا کنار بکشند تا واشینگتن بتواند تلاش خود را وقف پیگیری مسائل جدی آمریکا به دور از امور بی‌معنا و پوچ اخیر کند.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size